S kým riešime svoje problémy, konflikty, spory, krízy ? Máme svoju bútľavú vŕbu ? Alebo my ňou sme pre iných ?
Problémy a konflikty sú prirodzenou súčasťou života. To je fakt. Nedá sa žiť bez konfliktov.
Nebojme sa konfliktov – naučme sa ich zvládať.
Konflikt je proces – má svoje fázy, trvá nejaké bdobie. Ak si problém necháme dlho iba pre seba a neriešený, negatívne emocie v nás pracujú a ničia dlho. A toto obdobie sa predlžuje a graduje do špirály konfliktu.
Naše bežné problémy (nie diagnózy – tie sa liečia u lekára) bežne riešime :
- sami so sebou – s tým asi začína každý, niekto s tým aj končí. Otázne je, ako je problém vyriešený. Nechceme často ukázať našu slabosť, bojíme sa ako bude náš prolbém prijatý, či nebude náš problém pre niekoho malicherný, nepodstatný… A vtedy, ked už sami nevieme a za druhým ešte nechceme, si nájdeme svoju
- bútľavú vŕbu – dáme to von a pritom stále o tom nikto nevie. V minulosti to bolo bežne využívané, ľudia sa do jej bútľaviny chodili vysťažovať, vyrozprávať so svojimi dôvernosťami, tajomstvami, kde si chodili vyliať dušu – a bútľavá vŕba im pomohla uľaviť si na duši. Mať svoju bútľavú vŕbu dnes znamená – mať človeka, ktorému plne dôverujem, ktorý moju dôveru nesklame, bude mlčať a ked sa ho opýtam na názor, tak ho dostanem. Ak chcem, potrebujem riešiť svoj probém s iným človekom – tým mu dávam najavo svoju veľkú dôveru. Preto si toho človeka starostlivo vyberajme !
- so všetkými osobne – keď si sami už dlho nevieme s problémom rady, tak niekedy ideme do druhej krajnej možnosti – rozpávame o svojom probléme komukoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek. Hovoríme ho každému, koho stretneme. Obrazne aj na autobusovej zastávke a riešenie čakáme do príchodu autobusu. Problém a jeho negatívnu emóciu treba vyventilovať, dať ho von – treba si dobre vybrať, s kým problém chceme riešiť. O to viac, čím je problém dôvernejší, hlbší, boľavejší.
- so všetkými virtuálne – moderné spôsoby komunikácie umožňujú, aby mi problém pomohol vyriešiť niekto cudzí. Zadám si problém na sociálnu sieť alebo si to vygúglim – a je to, mám riešenie, niekto poradí. Niekto cudzí, neznámy, možno priateľ – možno nie, možno odbnorník – možno nie, možno s dobrým úmyslom -možno nie, možno psychicky zdravý – možno nie, možo anonymný, možno fiktívny. V súčasnosti je dostupných množstvo informácií, v ktorých sa denne topíme, preto je potrebné vedieť vo svete informácií plávať – vedieť si vybrať.
- s osobnými priateľmi – Muži aj ženy riešia svoje “komunikovateľné” problémy podobne – prevažne so svojimi priateľmi, tí prví často pri poháriku tvrdého a tí druhí pri pohári červeného moku. Dobre padne len sa vyrozprávať, dať to von, možno si kamarátka vyžiada náš názor, radu. Ak si radu vyžiada, povedzme jej ju – ale dôležité je finalne rozhodnutie nechať na nej. Príbehy zo života ukazujú, že v bežných často spoločných otázkach sa s priateľmi hľadajú a veľakrát aj nájdu spoločné riešenia. Príbehy zo života aj ukazujú, že v dôverných a veľmi intímnych otázkach, ako aj finančných a majettkkových, priatelia našu dôveru vzdy neustoja, môžu prejsť na opačný breh. A máme ďalší a väčší problém.
- v rodine – v minulosti bola rodina viac zapájaná do riešenia problémov jej členov, bývala prvým miestom vyloženia problému na stôl. V súčasnosti sme akýsi rozbehaní, akože samostatní a dostatočne šikovní na to, aby sme si problémy a konflikty vyriešili sami, a rodinu našimi problémami nezaťažovali. Dnes je bežné, a to nehovorím že správne, že o našom probléme vie skôr náš virtuálny priateľ na sociálnej sieti na opačnej strane zemegule, ako náš blízky človek vo vedľajšej izbe alebo dokonca v našej posteli. Rodina dnes už nie je tým, čím bývala – každá druhá ani nevznikne, a z tých čo vzniknú sa každá druhá rozpadá – aj to môže byť dôvodom straty dôvery jej členov. A to je aj dôsledkom toho, že problémov sa bojíme a nevieme ich zvládať. A pritom sa to dá naučiť – len nás to v škole a možno ani doma neučili, a tak to pre život potrebujeme ! Na tému zvládanie konfliktov píšem elektonickú knihu (ebook), keď bude hotová – dám vám vedieť.
S kým riešite svoje problémy vy ?
A čo keď som obišiel už všetky bútľavé vrby v okolí, a problém naďalej trvá a bolí. Priateľky už v inom menej dôvernom probléme sklamali, rodina to nepochopí alebo zverejní, prebdené noci nad vlastným riešením pribúdajú… Už naši predkovia prišli na to a odkazujú nám to v prísloví, že : Zdieľaná bolesť sa delí a zdieľaná radosť sa násobí. Tak už kde mám ísť ? Majme svoje problémy, konflikty a spory pod kontrolou, nedovoľme im prerásť nám cez hlavu. Toto ste už čítali ?
Pokračovanie nabudúce …
Jedným zo spôsobov rozumného riešenia konfliktov s inými je mediácia. Veľa ľudí u nás si ju mýli s meditáciou – preto som ľudskou rečou napísala elektronickú knihu (ebook) zdarma o mediácii. Nazvala som ho “Na kávičke s Mediáciou alebo Top 7 otázok pre Mediáciu” – pozvala som Mediáciu na kávičku, aby nám zodpovedala na 7 najčastejších otázok o nej… pridáte sa ku kávičke s Mediáciou ? Mediácia hľadá riešenie, nie vinníka !
Zaujal vás článok ? Chcete vedieť medzi prvými, keď napíšem ďalší ? Rada vám dám vedieť na váš email.