Voľby na pôrodnici (príbeh)

Áno, aj také voľby som zažila. Bolo to dávno, no v mojich spomienkach ako včera. Pohodlne sa usaďte, rozpoviem vám to celé … Voľby na pôrodnici som zažila v máji roku 1986. Celá šťastná z narodenia krásnej dcérky som si po pôrode plnými dúškami užívala krásu materstva, a doma ma čakali muž s takmer už 2 ročným synčekom. Hoci to bolo pred viac ako 30 rokmi, v mojich spomienkach je to ako včera.

Po prvom rizikovom tehotenstve a komplikovanom prvom pôrode som si povedala : “Nikdy viac ! Nikdy viac to zažiť, nikdy viac do týchto priestorov, nikdy viac do tejto budovy”. A poznáte to “Človek mieni – Pán Boh mení” alebo “Nikdy nehovor nikdy”. images (39)Milovaný synček mal niečo vyše roka a vo mne sa zrodil nový život. Môj rozum dookola opakoval, že  to bude opäť rovnako náročné rizikové tehotenstvo a rovnako komplikovany pôrod, a to som už predsa nikdy nechcela ! Moje srdce hovorilo jasne, že ľudský život je najvyššia hodnota, dieťa je Boží dar, všetko zvládnem a teším sa na naše druhé bábätko !   

Druhé tehotenstvo aj pôrod boli ako za odmenu bezproblemové a dcérka nádherná. Na pôrodnici som si uživala každú chvíľku s ňou a vedome si nevšímala nedokonalosti socialistického zdravotníctva. 

Druhý deň po pôrode bolo na oddelení veľké upratovanie – budeme voliť.  Príde volebná mediácia, mediátor, zvládanie konfliktovkomisia s urnou a obálkami.  Tí skôr narodení si pamätajú, aké možnosti výberu vtedy boli… Veľmi presne si spomínam, ako som v nemocničnej izbe sedela na vysokej posteli opretá pohodlne na jej vysoký podhlavník, ako moja ľavá ruka kolembala dcérku v erárnej perinke a pravá ruka vhadzovala obálku do volebnej urny. Mobily na selfie vtedy neboli – bol tam nejaký novinár s fotoaparátom pre mamičky, ktoré chceli v novinách vyznať svoju lásku k socialistickej vlasti. Ja som záujem nemala. 

Po odchode organizovaneho cirkusu z izby sa mi začali rynúť slzy z očí pri pohľade na nevinnú tváričku mojej dcérky a v tichej modlitbe som vrúcne prosila o to, aby takýto potupný pocit “slobodnej voľby” moja dcérka, moje deti v dospelosti nemuseli zažiť. Cez slzy a okno nemocničnej izby som videla krásnu nitriansku Kalváriu … vtedy nevediac, že tam budeme raz spolu šťastne žiť … vtedy nevediac, že to boli posledné totalitné voľby … vtedy nevediac, že dcéra sa rozhodne študovať politilógiu … vtedy nevediac, že o via ako 3 desiatky rokov pôjde slobodne voliť už ona s jej rodinkou, s jej tromi rozkošnými deťmi  a mojimi vnúčatami … vtedy nevediac, že aj po vyše 30 rokoch sa ľudia naľakajú veľkého počtu strán alebo kandidátov v ponuke … vtedy nevediac, že ľudia tak rýchlo zabudnú na potupný pocit nemať na výber … vtedy nevediac, že aj po vyše 30 rokoch stále budú riadiť tento štát preoblečení boľševici… vtedy nevediacvoliť

Zaujíma Vás, ako dopadli voľby v tom 1986 roku ?

Vďaka Bohu, boli to posledné totalitné parlamentné voľby u nás. Málokto by v roku 1986 uveril, že komunistickému totalitnému režimu zostáva už len pár rokov oficiálnej slávy. mediator V roku 1986 bola u nás stále normalizácia – bol to rok, kedy v Rusku (tak sme ľudovo nazývali celý Zväz sovietskych socialistických republík v skratke ZSSR) jeho komunistický šéf Gorbačov vyhlásil “perestrojku” a “glasnosť”. Bol to rok jadrovej havárie v Černobyle – 26. 4. 1986 cca 1 mesiac pred našimi voľbami došlo v ukrajinskej jadrovej elektrárni neďaleko obce Černobyl k mohutnej jadrovej explózii. Radioaktívny mrak vietor unášal cez východnú Europu na západ, a zasiahol aj naše Československo. Bola to najväčšia jadrová havária v histórii, ale úrady udalosť bagatelizovali a pred možným nebezpečenstvom obyvateľov nevarovali – možno preto, aby nebol ohrozený priebeh bombastických osláv 1.mája a spomínaných májových volieb…

Po voľbách v 1986 vznikla staronová federálna vláda premiéra Lubomíra Štrougala a predsedom FZ sa stal znovu Alois Indra. On vo svojom úvodnom vystúpení poučil poslancov o ich základnej povinnosti :  “Každý poslanec Federálního shromáždění musí svůj hlavní úkol vidět ve vysvětlování politiky Komunistické strany Československa a Národní fronty, a musí pro její uskutečňování získávat lidi.” Ľudovo povedané : “Musíte plniť príkazy strany a o ich správnosti presviedčať voličov ! Názory voličov nás nezaujímajú.  ”  Pripomína to niečo iba mne ?

mediátor, mediáciaPrečo píšem tento článok ? 

Aby som mojim rovesníkom pripomenula potupný pocit nemať na výber … aby som mladšej generácii priblížila časy nedávne a tak rozdielne  … aby sme slobodné voľby nepovažovali za samozrejmosť… aby som zdieľala môj osobný príbeh s ľuďmi váhajúcimi či to má ešte zmysel… aby som pripomenula dary ktoré sme všetci dostali: rozum a slobodnú vôlu…  Ako sa budem v každých voľbách rozhodovať ja? Podľa môjho srdca, podľa mojich hodnôt, podľa mojej ústavy s pohľadom do budúcnosti. 

P.S1. A pôrodnicu som úspešne zvládla aj po tretíkrát ! Som šťastná. Vďaka Ti Bože !

P.S2. Možno ste si všimli, že niektoré weby sú už zeleným zámkom označené v prehliadači ako bezpečné( https), a niektoré nie… Tak, tento môj web je už vyspelejší a bezpečnejší = v https = VITAJTE!  Tento posun síce zrušil doterajšie lajky na článkoch – ale bezpečnosť je dôležitejšia.www.dodkadanova.sk, https

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Som certifikovaný mediátor + kresťanský kouč. Som autorkou knihy "Kľúč od konfliktu" , a napísala som pre vás aj e-knižku "Na kávičke s Mediáciou". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>