Máme už upratané? Aj v sebe?

Veľké vianočné upratovanie už máme za sebou? Alebo nás to ešte čaká? Najčastejši počúvam dva názory : “Na Vianoce musí byť všetko vyluxované ” alebo ” Ježiško sa narodil v maštali, tak by sa u nás mal cítiť ako doma…”. Ktorý z nich nám je bližší ?

Vačšinou touto otázkou rozumieme upratovanie “manuálne”  v našom byte či dome. Skúsené gazdinky majú urobený podrobný plán vianočného upratovania – kedy sa umývajú okná a perú záclony na ktorej izbe, kedy sa čistia koberce, kedy lustre, kedy sa leští nábytok, sedačka, kedy sa mení postelné prádlo, kedy sa žehlia vianočné obrusy… Áno, priznávam, aj ja som v prvých rokoch manželstva mala takýto podrobný plán načasovaný presne do štedrého večera. A keď som raz krátko po štedrej večeri zaspala unavená pod vianočným stromčekom, odvtedy je tento plán podstatne voľnejší. zvládanie konfliktov

Upratujeme pred Vianocami svoj dom alebo aj svoje vnútro, svoju dušu? 

Súvisí to spolu? Upratanie v dome a upratanie v sebe?

Odborníci tvrdia, že rozumné manuálne upratovanie vnáša do ľudskej duše poriadok a harmóniu. Vraj ten, kto si nevie urobiť poriadok doma, nevie si ho urobiť ani vo svojom živote.  Výsledok upratovania prispieva k pohode a kľudu, zvyšuje sebadôveru, navodzuje dobrú náladu a potrebnú životnú rovnováhu.

Dnes si upratovacie služby do nášho príbytku môžeme aj objednať, urobí to niekto iný. Upratanie v našom vnútri neurobí nikto za nás, to musíme urobiť len my sami. Na upratavanie v sebe si môžeme vybrať sprievodcu, svojho kresťanského kouča, ale urobiť ho musíme samy.  

Máme aj plán vianočného gruntovania v sebe? 

Doprajme si čas aj na upratanie v sebe. Prečo sa nám do toho veľmi nechce? Lebo sa často bojíme ísť do svojho vnútra, do svojich hĺbok, do svojej zamknutej 13.komnaty, bojíme sa stretnutia samých so sebou. Bojíme sa toho všetkého, čo tam nájdeme, či tam nezablúdime a či sa budeme vedieť vrátiť späť. To čo očami vidíme na povrchu, nad hladinou je len malý zanedbateľný kúsok – podstata je pod hladinou, v hlbinách, nebojme sa zatiahnuť na hlbinu.

Žijeme bohato navonok a chudobno vo vnútri. Príliš bohato navonok a príliš chudobno vo vnútri. Čo tak to aspoň vyrovnať? Náš život nezáleží od toho, čo máme, ale aký sme. To čo sa nám deje je závislé na tom, čo sa deje odohráva vo vnútri.

Pri našom vnútornom upratovaní isto narazíme na veľkú skriňu, kde ukrývame všetky naše staré krivdy z detstva, výčitky od rodičov možno už nebohých, nedorozumenia so súrodencami, boľavé zranenia od detí, partnera, manžela, hnev na kolegu, šéfa, výčitky za svoju váhu, vzhľad, svoje zlé vlastnosti, závisť susedom, hanbu z neúspechu, obvinenia z neprávostí, častú lenivosť, ranu z kritiky, … Sem potrebujeme pozvať odpustenie.https://dodkadanova.sk/viem-odpustit/Veľké vianočné upratovanie v dome nám vydrží pár dní, možno niekoľko týždňov. Potom treba poriadok udržiavať, upratovanie priebežne najlepšie pravidelne opakovať. Vtedy máme doma príjemne čisto.

Ako často upratujeme v sebe? Máme v tom pravidelnosť alebo aspoň raz ročne? Doprajme si čas na upratanie v sebe, v ktorom nám môže pomôcť kresťanský kôuč.Darmo bude rozžiarený dom, keď bude tma a smútok v duši. Aby Vianoce neboli iba sviatkami brucha – ale sviatkami Ducha. Čistota nášho srdca je dôležitejšia ako čistota domu.

A po vnútornom poupratovaní vieme, s čím potrebujeme zájsť do spovedelnice. Počula som vtip, že už aj tá by mohla byť zautomatizovaná, možno ako táto.

Želám veľa síl do vianočného upratovania! A pri tom upratovaní v sebe, vám rada pomôžem.

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Som certifikovaný mediátor + kresťanský kouč. Som autorkou knihy "Kľúč od konfliktu" , a napísala som pre vás aj e-knižku "Na kávičke s Mediáciou". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>