Máme už upratané? Aj v sebe?

Veľké vianočné upratovanie už máme za sebou? Alebo nás to ešte čaká? A čo upratovanie v sebe? Kedy? Ako? S kým?

Väčšinou touto otázkou rozumieme upratovanie “manuálne” v našom byte či dome, v skriniach, v záhrade, na balkóne… Skúsené gazdinky majú urobený podrobný plán vianočného upratovania – kedy sa umývajú okná a perú záclony na ktorej izbe, kedy sa čistia koberce, kedy lustre, kedy sa leští nábytok, sedačka, kedy sa mení postelné prádlo, kedy sa žehlia vianočné obrusy… Áno, priznávam, aj ja som v prvých rokoch manželstva mala takýto podrobný plán načasovaný presne do Štedrého dňa, prípadne všetky činnosti naplánované až do štedrej večere, do štedrého večera. A keď som raz krátko po štedrej večeri zaspala unavená pod vianočným stromčekom skôr ako deti, odvtedy je tento plán podstatne podstatne voľnejší a zameraný na podstatu Vianoc. Nie na vlastné stresovanie sa.zvládanie konfliktov

Upratujeme pred Vianocami svoj exteriér alebo aj svoj interiér? Svoj dom alebo aj svoje vnútro? Poznáme aj upratovanie v sebe?  

Súvisí to spolu? Upratanie v dome a upratanie v sebe?

Odborníci tvrdia, že rozumné manuálne upratovanie vnáša do ľudskej duše poriadok a harmóniu. Vraj ten, kto si nevie urobiť poriadok doma, nevie si ho urobiť ani vo svojom živote. Výsledok upratovania prispieva k pohode a kľudu, zvyšuje sebadôveru, navodzuje dobrú náladu a potrebnú životnú rovnováhu.

Ako ide dokopy chaos vonkajšieho sveta s vnútorným pokojom, po ktorom tak túžime? Ako ide dokopy vonkajší chaos s harmóniou duše?  

Dnes si upratovacie služby do nášho príbytku môžeme aj objednať, urobí to niekto iný. Upratanie v našom vnútri neurobí nikto za nás, to musíme urobiť len my sami. Na upratavanie v sebe si môžeme vybrať sprievodcu, svojho kresťanského kouča, ale urobiť to musíme samy.  

Máme aj plán vianočného upratania, vygruntovania v sebe? 

Doprajme si čas aj na upratanie v sebe. Prečo sa nám do toho veľmi nechce? Lebo sa často bojíme ísť do svojho vnútra, do svojich hĺbok, do svojej zamknutej 13. komnaty, bojíme sa stretnutia samých so sebou. Bojíme sa toho všetkého, čo tam nájdeme, či tam nezablúdime a či sa budeme vedieť vrátiť späť. To čo očami vidíme na povrchu, nad hladinou je len malý zanedbateľný kúsok – podstata je pod hladinou, v hlbinách, nebojme sa zatiahnuť na hlbinu.

Žijeme bohato navonok a chudobno vo vnútri.

Príliš bohato navonok a príliš chudobno vo vnútri. Čo tak tento pomer postupne vyrovnávať? Náš život nezáleží od toho, čo máme, ale aký sme. To čo sa nám deje zvonka je závislé na tom, čo sa odohráva v našom vnútri. Čím menej máme intrapersonálnych konfliktov, tým menej máme konfliktov interpersonálnych – alebo inak povedané, čím menej konfliktov máme v sebe sami so sebou, tým menej konfliktov máme aj s okolím. Aj o tom píšem v mojej knižke “Kľúč od konflitku”.  

Pri našom vnútornom upratovaní možno narazíme na otázku ako a podľa čoho žijem, alebo na veľkú skriňu, kde ukrývame všetky naše staré krivdy z detstva, výčitky od rodičov možno už nebohých, nedorozumenia so súrodencami, boľavé zranenia od detí, partnera, manžela, hnev na kolegu, šéfa, výčitky za svoju váhu, vzhľad, svoje zlé vlastnosti, závisť susedom, hanbu z neúspechu, obvinenia z neprávostí, častú lenivosť, ranu z kritiky, vlastné neschopnosť… Sem potrebujeme pozvať odpustenie.

Darmo bude rozžiarený dom, keď bude tma a smútok v duši.

Aby Vianoce neboli iba sviatkami brucha – ale sviatkami Ducha. Čistota nášho srdca je dôležitejšia ako čistota domu. Všetci si uvedomujeme, že Vianoce v čase pandémie budú v niečom iné – ale v tom podstatnom určite nie. A nakoniec, aj pandémia raz skončí.

Veľké vianočné upratovanie v dome nám vydrží pár dní, možno niekoľko týždňov. Potom treba poriadok udržiavať, upratovanie priebežne, najlepšie pravidelne opakovať. Vtedy máme doma príjemne čisto. Ako často upratujeme v sebe? Máme v tom pravidelnosť alebo iba raz ročne? Alebo nebodaj vôbec? Doprajme si čas na upratanie v sebe, v ktorom nám môže pomôcť kouč alebo aj  kresťanský kôuč.

Rozhovor s koučom samozrejme nemôže nahradiť svätú spoveď. Po vnútornom poupratovaní môžeme zistiť, s čím potrebujeme zájsť do spovedelnice. Počula som vtip, že už aj tá by mohla byť zautomatizovaná, možno ako táto vtipná scénka.

Želám veľa síl do vianočného upratovania! A pri tom upratovaní v sebe, vám rada pomôžem. Kontakt na mňa máte, alebo moje voľné probono termíny si môžete priamo vybrať aj TU >>>.

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Som certifikovaný mediátor + kresťanský kouč. Napísala som pre vás e-knižku "Na kávičke s Mediáciou". Som autorkou kníh o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme = knihu o riešení konfliktov "Kľúč od konfliktu", a knihu o odpustení "Viem odpustiť?". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>