Tri sitá (poviedka)

Túto milú poviedku poznáte? Volá sa Sokratesove tri sitá – je stále aktuálna, poďme si ju spolu pripomenúť. Jedného dňa prišiel k Sokratesovi akýsi rozčúlený chlapík : “Počul si už, Sokrates, čo urobil tvoj priateľ ? Musím ti to ihneď povedať.”
sokrates, mediácia, mediator“Moment,” prerušil ho mudrc. “Preosial si to, čo mi chceš povedať, cez tri sitá?”
“Cez tri sitá?” prekvapene sa opýtal ten človek.
“Áno, áno, cez tri sitá. Prvým sitom je pravda. Preskúmal si, či všetko, čo mi chceš povedať, je naozaj pravda?”
“Nie, len som to počul a…”
“Tak teda si to zaiste preosial cez druhé sito, ktorým je dobro. Je to, čo mi chceš povedať, keď už nemôžeš dokázať, že je to pravda, je to aspoň dobré?”
Ten druhý váhavo odpovedal: “Vôbec nie, práve naopak…”
“Aha!” prerušil ho Sokrates. “Tak použime ešte tretie sito – je to potrebné ? Pozrime sa, či to, čo mi chceš povedať a čo ťa tak rozrušilo, je potrebné!”
“Potrebné to veru nie je…”
“Teda,” usmial sa mudrc, “keď to nie je ani pravdivé, ani dobré, ani potrebné, radšej na to zabudni a nezaťažuj tým ani seba, ani mňa!”

Ak radšej počúvate ako čítate, nech sa páči – počúvajte :

 

sokrates, mediacia, mediator

Kiež by sme v praxi častejšie používali Sokratesove 3 sitá v našej komunikácii, bolo by viac ticha a pokoja. Bolo by menej konfliktov, svárov, hádok, sporov.

Komunikácii patrí samostatná kapitola v mojej knižke “Kľúč od konfliktu” – je o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme, je o zvládaní konfliktov. Komunikáciu v nej nazývam potvorou, lebo je hlavným zdrojom konfliktov a súčasne dôležitým nástrojom riešenia konfliktov. Ako knižka vyzerá? Takto >>>dodkadanova, klucodkonfliktu
Spolu s ňou čitateľ získava aj bonus = 30-minutovú online konzultáciu so mnou o knižke alebo na ním zvolenú tému. 

Už pár rokov som aktívne zapojená do pomáhajúcej platformy Lemoncoaching, kde nájdete voľné termíny na online rozhovor – aj moje.

 

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Venujem sa konflikt manažmentu, som kresťanský kouč a autorka populárno-náučných knižiek o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme. O zvládaní konfliktov je "Kľúč od konfliktu", a o odpustení je knižka "Viem odpustiť?". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>