Tri sitá (poviedka)

Túto milú poviedku poznáte ? Volá sa Sokratesove tri sitá – je stále aktuálna, poďme si ju spolu pripomenúť. Jedného dňa prišiel k Sokratesovi akýsi rozčúlený chlapík : “Počul si už, Sokrates, čo urobil tvoj priateľ ? Musím ti to ihneď povedať.”
sokrates, mediácia, mediator“Moment,” prerušil ho mudrc. “Preosial si to, čo mi chceš povedať, cez tri sitá?”
“Cez tri sitá?” prekvapene sa opýtal ten človek.
“Áno, áno, cez tri sitá. Prvým sitom je pravda. Preskúmal si, či všetko, čo mi chceš povedať, je naozaj pravda?”
“Nie, len som to počul a…”
“Tak teda si to zaiste preosial cez druhé sito, ktorým je dobro. Je to, čo mi chceš povedať, keď už nemôžeš dokázať, že je to pravda, je to aspoň dobré?”
Ten druhý váhavo odpovedal: “Vôbec nie, práve naopak…”
“Aha!” prerušil ho Sokrates. “Tak použime ešte tretie sito – je to potrebné ? Pozrime sa, či to, čo mi chceš povedať a čo ťa tak rozrušilo, je potrebné!”
“Potrebné to veru nie je…”
“Teda,” usmial sa mudrc, “keď to nie je ani pravdivé, ani dobré, ani potrebné, radšej na to zabudni a nezaťažuj tým ani seba, ani mňa!”

Ak radšej počúvate ako čítate, nech sa páči – počúvajte :

 

sokrates, mediacia, mediator

Kiež by sme v praxi častejšie používali 3 sitá v našej komunikácii, bolo by viac ticha a pokoja. Bolo by menej konfliktov, svárov, hádok, sporov.

Zaujal vás článok ? Chcete vedieť medzi prvými, keď napíšem ďalší ? Rada vám dám vedieť na váš email. 

mediacia, mediator

Ak chcete mať poruke základné informácie o mediácii, tu je môj ebook zdarma. Nazvala som ho “Na kávičke s Mediáciou alebo top 7 otázok pre Mediáciu” . Pozvala som Mediáciu na kávičku, aby nám zodpovedala na 7 najčastejších otázok o nej… pridáte sa ku kávičke s Mediáciou ? Mediácia hľadá riešenie, nie vinníka !

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Som certifikovaný mediátor + kresťanský kouč. Som autorkou knihy "Kľúč od konfliktu" , a napísala som pre vás aj e-knižku "Na kávičke s Mediáciou". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>