Ako riešime susedské spory?

Všetci žijeme v spoločenstve ľudí, všetci máme suseda a súčasne my sme susedia niekomu. Svágo Ragan aj my riešime susedské spory po svojom…mediacia, mediator, susedský sporSuseda môžeme mať blízko na pár desiatok centimetrov v paneláku alebo niekoľko metrov v rodinnom dome alebo niekoľko kilometrov v panstve … U nás sú bežné prvá alebo druhá varianta. Situácie, z ktorých môžu susedské spory vzniknúť, je mnoho – od hluku, zvuky zvierat cez konáre alebo dym z komína alebo odtok dažďovej vody,  po zlú hranicu pozemku alebo padajúci múrik, fajčenie na balkóne, prášenie kobercov, grilovanie…

 Verím, že všetci sme sa už stretli v milými susedmi – ale aj s tými inými. Narodila som sa na dedine, mali sme viac mediacia, mediator, susedský spor, dodka danovasusedov, vzťahy s nimi udržiavali naši rodičia vždy korektné – čo bolo umenie pri počte detí 5 a viac na našom dvore. Jedna lopta bola vždy určite u staršieho suseda v záhrade, ktorý nám ju nechcel vracať , ani nás nechcel vpustiť do záhrady – aby sme mu vraj nezničili úrodu. Sľuboval, že nám loptu prepichne – a na druhý deň ráno sme eprepichnutú loptu našli hodenú v našom dvore. Keď som sa vydala a bývali sme v meste v paneláku na sídlisku, bola to pre mňa veľká zmena – ľudia bývali “nahusto”, ale vzťahy boli “redšie”. Stále však korektné pri rešpektovaní rôznorodosti rodín žijúcich vo vchode. Každý občas prispel svojou troškou – či susedia s domácimi štvornohými miláčikmi, či sused alkoholik, či početná rodina, či posledná rozlúčka s cigánskym vajdom, či milovník hlasnej hudby v susedstve, … a či možno nočný plač našej dcérky, alebo športové zápasy našich troch detí v hale nášho bytu. Neskôr sme panelák vymenili za rodinný dom v meste, susedov máme viacero a susedské otázky sa naďalej riešia priamo, slušne, orektne.

mediacia, mediator, susedske sporyAká je definícia susedských vzťahov ?

Susedské vzťahy sú právne vzťahy medzi vlastníkmi a užívateľmi (nájomníkmi) susediacich nehnuteľností. Môžu nimi byť vlastníci nehnuteľností s bezprostrednou spoločnou hranicou, ale aj vzdialenejší vlastníci nehnuteľností s ohľadom na určitú miestnu súvislosť, v rámci ktorých výkon práv jedného vlastníka môže zasahovať do práv iných vlastníkov.

Podľa Občianskeho zákonníka sa vlastník veci musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Zásahy spojené s bežným užívaním nehnuteľných resp. hnuteľných vecí sú susedia povinní strpieť. Čo jednému susedovi vadí, to iný sused považuje za bežné.

Susedské spory sú obvykle jednoduchšie na riešenie, ale zložitejšie na čas. Hlavne ak si susedia robia vedome naprieky. Potom susedské spory trvajú dlhé roky, niekdy viac generácií. Také spolužitie susedov sa môže zmeniť na peklo.

mediácia, mediator, dodkadanovaOsoba, ktorú nad mieru primeranú pomerom obťažuje sused výkonom jeho vlastníckeho práva, má niekoľko možností ochrany. Po tom, ako hľadal cestu riešenia sám priamo so susedom, a nebol úspešný. Podľa závažnosti konfliktu sa môže obrátiť na obec alebo políciu alebo súd. Všetky tieto 3 možnosti sú autoritatívne – rozhodne o nás iný.  V praxi sa často zabúda na ďalšiu neautoritatívnu možnosť riešenia susedských sporov, pri ktorej máme v rukách vplyv na riešenie sporu, a to riešiť susedský spor mediáciou. 

Z môjho blogu už viete dosť o mediácii – čo je mediácia, aj kde sa vzala, aj kto je mediátor, aj ako prebieha, aj kde sa koná, aj čo je jej výsledkom,

Každý, kto chce svoj spor vyriešiť čo najrýchlejšie a najefektívnejšie môže sa obrátiť na ktoréhokoľvek mediátora zapísaného v zozname mediátorov vedenom MS SR . Mediátor môže pomôcť vyriešiť konflikt v ktoromkoľvek jeho štádiu, či už predtým ako bolo urobené podanie na obec alebo aj potom čo začalo správne konanie, či konanie o sťažnostiach. Správny orgán sa má počas celého konania pokúsiť o zmier medzi účastníkmi. Zmier je dohoda účastníkov o tom, ako si vyriešili všetky alebo niektoré svoje sporné otázky.

Mediácia hľadá riešenie – nie vinníka !

Zaujímavý, s pesničkami takmer hodinový rozhovor o riešení susedských sporov bol v jednu aprílovú nedeľu v rádiu – urobme si kávičku, pohodu a počúvajme :

 

Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať!  To je krédo mojej novej e-knižky o zvládaní konfliktov, ktorá je pre všetkých k dispozícii TU >>>kluc od konfliku,dodkadanova, jozefa danova

Človek dneška zvláda vesmírne vzdialenosti – mal by dokázať zvládnuť aj malú vzdialenosť medzi ním a druhým človekom. Zvládanie konfliktov nás v škole neučili, a pritom je to tak veľmi potrebné pre život. Dobrá správa je, že sa to dá doučiť – nech sa páči, moja knižka rada tomu poslúži. 

V knižke využívam symboliku zámok a kľúč – konflikt predstavuje zámok a riešenie predstavuje kľúč. Na otvorenie dverí potrebujem použiť správny kľúč – nie poznať do detailov každú súčiastku zámku. Aký kľúč použijeme je v našich rukách – zloženie zámku nie je v našich rukách.

P.S.   A to som ešte nevedela, že v deň dopísania tohto článku sa u nás  doma udeje aj toto …

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Som certifikovaný mediátor + kresťanský kouč. Som autorkou knihy "Kľúč od konfliktu" , a napísala som pre vás aj e-knižku "Na kávičke s Mediáciou". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>
Komentáre