Ako riešime susedské spory?

Všetci žijeme v spoločenstve ľudí, všetci máme často viacerých susedov a súčasne my sme susedia niekomu. Svágo Ragan riešil susedské spory po svojom – ako ich riešime my? mediacia, mediator, susedský sporSuseda môžeme mať blízko na pár desiatok centimetrov v paneláku alebo niekoľko metrov v rodinnom dome alebo niekoľko kilometrov v rozľahlom panstve … V našich zemepisných šírkach sú bežné prvá alebo druhá varianta. Situácie, z ktorých môžu susedské spory vzniknúť, je mnoho – od hluku, zvuky zvierat, cez konáre, ohradu alebo dym z komína alebo odtok dažďovej vody, po zlú hranicu pozemku alebo padajúci múrik, fajčenie na balkóne, prášenie kobercov, grilovanie, parkovanie …

 Verím, že všetci sme sa v živote už stretli v milými susedmi – ale aj s tými inými. Narodila som sa na dedine, mali sme viac mediacia, mediator, susedský spor, dodka danovasusedov, vzťahy s nimi udržiavali naši rodičia vždy korektné – čo bolo  veľké umenie pri veľkom počte detí na našom dvore. Jedna lopta z vybíjanej alebo futbalu bola často v záhrade starších bezdetných susedov, a ujo nám loptu nechcel vracať , ani nás nechcel vpustiť do záhrady po ňu – aby sme mu vraj nezničili úrodu. Pravidelne sľuboval, že nám loptu prepichne a bude mať od nás pokoj! My sme sa mu prosíkali, a on nie a nie…. A na druhý deň ráno sme neprepichnutú loptu našli hodenú v našom dvore.

Keď som sa vydala a s manželom sme sa presťahovali bývať do mesta, do paneláku na veľkom sídlisku, bola to pre mňa veľká zmena – ľudia bývali “nahusto”, ale vzťahy boli “redšie”. Stále však korektné pri rešpektovaní rôznorodosti rodín žijúcich v jednom vchode. Každý občas prispel svojou troškou do mlyna možných konfliktov – či susedia s početnými domácimi štvornohými miláčikmi, či sused vojak a ešte aj alkoholik, či rodina s viacerými deťmi, či posledná rozlúčka s cigánskym vajdom v paneláku, či milovník hlasnej hudby v susedstve, … a či možno nočný plač našej dcérky, alebo športové zápasy našich troch detí v hale nášho bytu. Neskôr sme panelák vymenili za rodinný dom v meste. Susedov máme viacero a vzťahy s nimi korektné. Tak to vnímam ja – otázne je, či to aj oni vnímajú rovnako. ♥

mediacia, mediator, susedske sporyAká je definícia susedských vzťahov ?

Susedské vzťahy sú právne vzťahy medzi vlastníkmi a užívateľmi (nájomníkmi) susediacich nehnuteľností. Môžu nimi byť vlastníci nehnuteľností s bezprostrednou spoločnou hranicou, ale aj vzdialenejší vlastníci nehnuteľností s ohľadom na určitú miestnu súvislosť, v rámci ktorých výkon práv jedného vlastníka môže zasahovať do práv iných vlastníkov.

Podľa Občianskeho zákonníka sa vlastník veci musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Zásahy spojené s bežným užívaním nehnuteľných resp. hnuteľných vecí sú susedia povinní strpieť.

Čo jednému susedovi vadí, to iný sused považuje za bežné.

Susedské spory sú obvykle jednoduchšie na riešenie, ale zložitejšie na čas. Hlavne ak si susedia robia vedome naprieky. Potom susedské spory trvajú dlhé roky, niekedy viac generácií. Také spolužitie susedov v špirále konfliktov sa môže zmeniť na peklo.

mediácia, mediator, dodkadanovaOsoba, ktorú nad mieru primeranú pomerom obťažuje alebo vážne ohrozuje výkon jeho práv sused výkonom jeho vlastníckeho práva, má niekoľko možností ochrany. Po tom, ako hľadala daná osoba cestu riešenia sama priamo so susedom, a nebola úspešná. To znamená, ako prvé je potrebné pokúsiť sa nájsť riešenie priamo so susedom. Keď posun v riešení neprichádza, podľa závažnosti konfliktu sa môže osoba obrátiť na obec alebo políciu alebo súd. Všetky tieto 3 možnosti sú autoritatívne – rozhodne o nás iný.  V praxi sa často zabúda na ďalšiu neautoritatívnu možnosť riešenia susedských sporov, pri ktorej máme v rukách vplyv na riešenie sporu, a to riešiť susedský spor mediáciou. 

Mediácia hľadá riešenie – nie vinníka !

Z môjho blogu už viete dosť o mediácii – čo je mediácia, aj kde sa vzala, aj kto je mediátor, aj ako prebieha, aj kde sa koná, aj čo je jej výsledkom, … Ak chcete mať základné info o mediácii v kocke poruke, tu je pre vás moja e-knižka o mediácii – ZDARMA si ju môžete stiahnuť TU.

Každý, kto chce svoj spor vyriešiť čo najrýchlejšie a najefektívnejšie môže sa obrátiť na aktívneho mediátora zapísaného v zozname mediátorov vedenom MS SR . Mediátor môže pomôcť vyriešiť konflikt v ktoromkoľvek jeho štádiu, či už predtým ako bolo urobené podanie na obec alebo aj potom čo začalo správne konanie, či konanie o sťažnostiach. Správny orgán sa má počas celého konania pokúsiť o zmier medzi účastníkmi.

Dokonca máme aj Európsky deň susedov – je ním 26. máj – vraj sa prvýkrát uskutočnil v jednej štvrti v Paríži v roku 1999 a postupne sa pridávali jednotlivé krajiny. Vznikol ako reakcia na vzájomné odcudzovanie ľudí a je určený na podporu súdržnosti, vytváranie nových priateľstiev a medziľudských vzťahov. Záujem médií o tému susedských vzťahov je hlavne v tomto období – rada som zodpovedala na konkrétne otázky aj TU. 

Riešiť konflikty v živote potrebujeme denne, nielen so susedom. Kto a kde nás učil ako riešiť konflikty? A tak často to potrebujeme… Schopnosť riešiť konflikty je životne dôležitá.  Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať!  To je krédo mojej knižky o zvládaní konfliktov, ktorá je pre všetkých k dispozícii TU >>>dodkadanova, mediator, kouč, klucodkonfliktu,

Človek dneška zvláda vesmírne vzdialenosti – mal by dokázať zvládnuť aj malú vzdialenosť medzi ním a druhým človekom. Zvládanie konfliktov nás v škole neučili, a pritom je to tak veľmi potrebné pre život. Dobrá správa je, že sa to dá doučiť – nech sa páči, moja knižka rada tomu poslúži. 

V knižke využívam symboliku zámok a kľúč – konflikt predstavuje zámok a riešenie predstavuje kľúč. Na otvorenie dverí potrebujem použiť správny kľúč – nie poznať do detailov každú súčiastku zámku. Aký kľúč použijeme je v našich rukách – zloženie zámku nie je v našich rukách.

Ak sa chcete o Vašej aktuálnej situácii porozprávať, možno si vyberiete na tejto zaujímavej pomáhajúcej probono platforme Lemoncoaching práve mňa … 

P.S.   A to som ešte nevedela, že v deň dopísania tohto článku sa u nás  doma udeje aj toto …

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Venujem sa konflikt manažmentu, som kresťanský kouč a autorka populárno-náučných knižiek o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme. O zvládaní konfliktov je "Kľúč od konfliktu", a o odpustení je knižka "Viem odpustiť?". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>