Keď už vieme čo je mediácia, kto je mediátor aj kde ho nájdeme, aj či je mediácia pre nás vhodná… je čas oboznámiť sa s tým, ako mediácia prebieha.
Mediácia je štruktúrovaný postup, pri ktorom sa dve alebo viacero strán sporu dobrovoľne pokúšajú dosiahnuť dohodu o riešení svojho sporu za pomoci tretej strany t.j. mediátora.
Mediácia je cesta, ktorá sa prejde krokmi – ja vás nimi prevediem. Aj v tomto článku, a keď budete chcieť aj v reálnom živote.
Mediácia ako cesta sa skladá z týchto základných krokov :
1.Predmediačný krok – oslovenie mediátora, prvé konzultačné stretnutie, posúdenie vhodnosti sporu na mediáciu, kontaktovanie druhej strany, dohodnutie prvého mediačného stretnutia.
Mám s niekým spor alebo konflikt, s ktorým si neviem sám alebo aj s druhom stranou poradiť. Nedarí sa nám ho riešiť, naopak problém graduje. Nájdem si svojho mediátora, oslovím ho a dohodnem si s ním prvú konzultáciu (osobne, telefonicky). S mediátorom si prejdem podstatu sporu aj moje doterajšie kroky k riešeniu. Mediátor posúdi, či je spor vhodný na mediáciu a či má záujem mediáciu viesť. Mediácia je dobrovoľný proces – dobrovoľnosť aj pre mediátora. Ak váš prípad nevezme jeden, obrátite sa na druhého mediátora. Mediátorovi dáte kontakt na druhú stranu a on sa pokúsi dohodnúť vaše spoločné mediačné stretnuie. Toto doporučujem urobiť aj v prípade, ak vám druhá strana povedala že o mediáciu nemá záujem. Je úlohou mediátora druhú stranu osloviť a získať jej súhlas s mediáciou. Mediáciu je možné začať až po vyslovení súhlasu strán sporu s mediáciou. Toto je podstata predmediačného kroku – dohodnutie dňa, hodiny a miesta konania prvého mediačného stretnutia. Koná sa na neutrálnej pôde – obvykle v mediačnej kancelárii.
2. Mediačné stretnutie – môže byť spoločné alebo oddelené. Obvyklé aj mnou odporúčané sú spoločné stretnutia zúčastnených strán sporu a mediátora. Oddelené stretnutie (jedna strana a mediátor, druhá strana a mediátor) sa využíva výnimočne. Najčastejším miestom konania mediácie je mediačná kancelária. Mediačné stretnutie trvá cca 1 hodinu, môžu sa dohodnúť aj na dlhšom. Počet mediačných stretnutí na jednu mediáciu je cca 2-3, podľa náročnosti sporu aj účastníkov. Mediačné stretnutie má 6 krokov :
1. Úvod – dohodnutie pravidiel mediácie, časovej aj finančnej náročnosti. Mediácia sa začína spísaním Dohody o riešení sporu mediáciou.
2. Rekonštrukcia sporu – každá strana má svoj rovnako dlhý “neprerušovaný čas” na objasnenie svojho pohľadu na spor
3. Definovanie sporu – pomenovanie podstaty sporu. Ak je konfliktov viac, určiť poradie ich riešenia.
4. Tvorba možností riešenia konflitku – navrhovanie riešení a vyjednávanie strán za pomoci mediátora
5 . Napísanie dohody – hľadanie najpresnejšej formulácie dohody, jej odsúhlasenie, napísanie a podpísanie
6. Záver – poďakovanie, podpora k plneniu dohody, ponuka kontrolného stretnutia
Sú možné 3 základné závery mediáčného stretnutia = dohoda alebo čiastočná dohoda alebo žiadna dohoda.
Nech je priebeh a ukončenie mediačného stretnutia akokoľvek náročný – vždy končí pozitívne, lebo posunulo poznanie pohľadov na konflikt, posunulo v tvorbe návrhov riešení, posunulo vo vedomí záujmu riešiť konflikt. Možno celý konflikt nevyriešilo, ale určite posunulo.
3. Pomediačný krok – mediátor môže kontaktovať strany sporu istý čas po ukončení mediácie (napr. po 2-3 mesiacoch) so záujmom o priebežné plnenie mediačnej dohody. Ak sa plnenie nekoná alebo nie v plnom rozsahu dohody, môže mediátor stranám navrhnúť kontrolné stretnutie. Je možné , aby sa na ňom dohodli už v Dohode o ukončení mediácie.
Za výsledok mediácie zodpovedajú účastníci konfliktu, mediátor zodpovedá za proces.
Mediácia hľadá riešenie, nie vinníka !
Tak, už sme v mediácii a zvládaní konfliktov opäť múdrejší. Ak chcete mať základné informácie o mediácii pokope a poruke, stiahnite si moja e-kniha ZDARMA o mediácii s názvom “Na kávičke s Mediáciou”. Na kávičku som pozvala pani Mediáciu, aby nám zodpovedala na vašich 7 top otázok o nej. Na kávičku ste pozvaní, pridajte sa ! Moja e-knižka pre Vás je TU.
Je nemožné žiť bez problémov – je rozumné naučiť sa ich zvládať.
To je hlavná myšlienka mojej knižky KĽÚČ OD KONFLIKTU pre vás o zvládaní konfliktov – je o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme. Stojí za to mať svoj KĽÚČ OD KONFLIKTU.
P.S.: