Mladý za starého (príbeh)

Veríte na náhody ?  Ja som už z toho vyrástla. Som veľká a viem, že všetko má svoj dôvod a zmysel.  Aj tento môj skutočný príbeh ….  V piatok popoludní úplne nezávisle od toho, že som v ten deň uverejnila môj článok Ako riešime susedské spory, priniesol môj muž domov živého kohúta  – lebo svokre treba vymeniť mladého za starého. Toto je ten mládý krásavec … príbeh, mediacia, mediator, susedské spory

… ktorý mal u nás na dvore pobudnúť zopár hodin aj noc, a v sobotu ráno mal putovať do cieľovej stanice – do svokrinho kŕdla sliepok. Kohúta sme dali do voľnej klienty od kanárika, pod strom do záhrady do tieňa. Predpokladala som, že kohút sa na novom mieste pomaly rozhliadne a bez sliepok bude ticho. Nečakala som, že na novom mieste sa mladý krásavec bude chcieť predviesť v plnej sile jeho hlasu. Po krátkom čase aklimatizácie v novej klietke začal spievať o zlomkrky…  V piatok podvečer v meste, ľudia sa pozerali či to naozaj môže tu a teraz kikiríkať kohút ?!?

A ja som sa v duchu pýtala, čo bude robiť tento horlivý spevák zavčasu ráno ?!? To bude mať celé okolie v sobotu včas rána živý budíček ? Zvládnu naši mestskí susedia kikiríkanie kohúta alebo nám prídu zvoniť ku bránke, aby sme si s tým horlivým spevákom urobili poriadok ?!?

Jedným zo spôsobov zvládania konfliktov je účinné predchádzanie ich vzniku alebo zamedzenie eskalácie. Dalo sa kohúta zaviesť svokre večer, čo nebolo z rôznych iných príčin možné.  Dalo sa ho nechať vyspevovať, nech je sranda… My sme sa rozhodli dať mladého speváka na noc do tmavej miestnosti, aby zavčasu sobotného rána s prvým denným svitom nezačal ladiť struny. A to bolo správne riešenie.

mediatorA ako to skončilo ? 

Mladý krásavec v sobotu dopoludnia  skončil v svokrinom kŕdli sliepok a jeho starší predchodca skončil v hrnci na prípravu výbornej nedeľnej polievky. Naši susedia všetkých vekových kategórií si v piatok podvečer  pripomenuli zvuky tradičnej slovenskej dediny a v sobotu ráno mohli sladko mestsky spinkať…

Na druhý deň som si tento príbeh aj môj článok dala dokopy a popodfúz sa usmievala vediac, že náhody predsa neexistujú … V deň zverejnenia článku o riešení susedských sporov  bolo vhodné tie naše susedské otestovať naživo.

Ak vás lákajú príbehy, sledujte rubriku Príbehy v mojom blogu. Prevažne píšem moje osobné príbehy alebo stručné poviedky s poučením zo života.  Zaujímavé články v mojom blogu pridávam každý piatok o piatej.

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Som certifikovaný mediátor + kresťanský kouč. Som autorkou e-knižky "Kľúč od konfliktu" , a napísala som pre vás aj e-knižku "Na kávičke s Mediáciou". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>
Komentáre