Stretávam sa s otázkou, či musia byť strany sporu spolu v jednej miestnosti ? Emócie sú vyhrotené, strany sporu sa nemôžu navzájom už ani vidieť, ani počuť. A spor chcú riešiť mimosúdnou cestou – mediáciou.
O mediácii už toho vieme dosť – čo to je, kto je mediátor, aj kde ho nájdem, pre koho je mediácia určená, ako prebieha, aj kde sa koná….
Je možná oddelená mediácia ? Áno, je.
Pri tejto forme mediácie ostávajú strany sporu oddelené, neprichádzajú do fyzického kontaktu v jednej miestnosti a mediátor pôsobí ako sprostredkovateľ medzi nimi – stretáva sa so stranami individuálne a sprostredkováva medzi nimi informácie o posune v riešení situácie. Strany sa môžu prvýkrát stretnúť až pri podpise výslednej mediačnej dohody.
Oddelená mediácia sa využíva najmä vtedy, keď je to jediná účastníkmi sporu akceptovaná možnosť komunikácie hlavne v úvode mediácie. Táto forma sa odporúča pri hlbokých emocionálnych konfliktoch. Strany sporu už nedokážu spolu komunikovať, niekedy sa nemôžu ani vidieť, a predsa majú záujem riešiť svoj spor mediáciou – vtedy mediátor môže navrhnúť stranám sporu oddelenú mediáciu. Oddelená mediácia môže prebiehať dvomi spôsobmi :
V oboch prípadoch strany sporu dôverujú kvalite prenosu informácií mediátorom. Je vhodné dopredu si dohodnúť základné pravidlá na zabezpečenie transparentnosti.
Spoločná mediácia je úspešnejšia, doterajšie skúsenosti ukazujú nižšiu úspešnosť oddelenej mediácie. Prečo ? Lebo sa stráca väčšina neverbálnych prejavov (držanie tela, mimika, gestikulácia, tón hlasu), lebo môže prísť k nesprávnej interpretácii slov (napríklad slangových) pri ich odovzdávaní treťou stranou (mediátorom), lebo je proces mediácie časovo náročnejší. Ak sa vopred dohodnú základné pravidlá komunikácie, môže byť oddelená mediácia v úvodnej fáze vhodná.
Považujem za správne povzbudzovať a viesť strany sporu k spoločnej mediácii. Ale súčasne treba uznať, že v niektorých situáciách spoločná mediácia od začiatku nie je možná. Vtedy vo veľmi vyhrotených vzťahoch je možné začať oddelenou mediáciou typu 2, potom postúpiť k typu 1 a postupne sa dopracovať k spoločnému mediačnému stretnutiu.
Ak chcete mať poruke základné informácie o mediácii, tu je môj ebook zdarma. Nazvala somho “Na kávičke s Mediáciou alebo Top 7 otázok pre Mediáciu” . Pozvala som Mediáciu na kávičku, aby nám zodpovedala na 7 najčastejších otázok o nej… pridáte sa ku kávičke s Mediáciou ? Mediácia hľadá riešenie, nie vinníka !
Otázky : A čo ak jedna strana má záujem konflikt riešiť mediáciou a druhá strana nie? Ako sa vtedy uplatní mediácia? Iba s jednou stranou? Aj to sa nazýva “oddelená” mediácia?
Odpoveď: To určite nie. Mediácia rieši spory medzi dvoma a viacerými stranami, a je dobrovoľná. Ak zostane s konfliktom jedna strana sama (druhá strana to odmieta alebo to ako konflikt nevníma), doporučujem koučing. Preto som ja mediátor + kouč.
Ak chcete mať po ruke praktickú knižku o zvládaní konfliktov, tu je >>> “KĽÚČ OD KONFLIKTU” – a vyzerá takto, viac o nej tu :
Zaujal vás článok ? Chcete vedieť medzi prvými, keď napíšem ďalší ? Rada vám dám vedieť na váš email.