KDE a AKO nájdem svojho mediátora ?

Keď už vieme Čo je mediácia , Pre koho je hlavne určená, Kto je mediátor – tak je čas pozrieť sa konkrétne KDE a AKO ho nájdem.  

jozefa danová, dodka danová, mediátor, mediácia

Býva to obvyklá otázka hneď na začiatku úvahy o riešení svojho sporu alebo konfliktu mediáciou : “Kde nájdem mediátora ? Niekto mi ho určí ?” Ja odpovedám : Nikto Vám konkrétneho mediátora neurčí, ani nemôže. Vy si mediátora vyberáte sami alebo ho navrhne protistrana.”  Otázka pokračuje : “A KDE a AKO si nájdem svojho mediátora ? “

Ja odpovedám : Na oficiálnej stránke Ministerstva spravoslivosti SR v Registri mediátorovMôžete si vybrať ktoréhokoľvek – najčastejšie sa vyberá buď podľa mena mediátora (ak poznám meno mediátora a chcem na neho aktuálne kontakty) alebo keď meno nepoznám, tak podľa príslušnosti súdu. Zadáte si Váš okresný súd a potom si už môžete vyberať mediátora, ktorému najviac dôverujete a súčasne je  vzdialenosťou najbližšie ku Vám… Príslušnosť mediátora k súdu nie je pre Vás záväzná  – ak si niekto z Prešova vyberie mediátora v Pezinku – je to OK. Kritérií výberu môže byť viac – niekoho nezaujíma vzdialenosť, ale iba dôveryhodnosť. Niekto chce za mediátora iba muža, lebo… niekto iba ženu, lebo… niekto hľadá vekom mladšieho mediátora….iný chce životom skúseného mediátora… Podľa čoho si Vy budete vyberať svojho mediátora, je len a len na Vás !   

Tak nech sa páči, tu je moje krátke video z roku 2016 o ceste k Vášmu mediátorovi. Odvtedy sa vymenili nielen ministri, ale v roku 2018 sa začala meniť aj forma registra, a hlavne sa začal register mediátorov aktualizovať – vyčiarkujú sa mediátori (ktorí nespĺňajú zákonom o mediácii stanovené kritériá k zápisu), alebo sa vyznačujú tí, ktorí si pozastavili činnosť, alebo sa aktualizujú kontaktné údaje aktívnych  mediátorov .    

Zaujal vás článok ? Chcete vedieť medzi prvými, keď napíšem ďalší ? Rada vám dám vedieť na váš email. 

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Venujem sa konflikt manažmentu, som kresťanský kouč a autorka populárno-náučných knižiek o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme. O zvládaní konfliktov je "Kľúč od konfliktu", a o odpustení je knižka "Viem odpustiť?". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>