Čo pre nás znamená rodina?

Rodina. Jedno slovo, bežne používané. Čo pre nás znamená rodina?

rodinaNikto na svete nám nedokáže dať to, čo môžeme prežiť jedine v rodine. Rodina nie je samozrejmosť.  Je dar, ktorý sa nám nie vždy musí páčiť ani nemusíme byť z neho nadšení. Rodinu si nevyberáme, získavame ju darom. Dostali sme ju ako nami nezaslúžený dar zadarmo, ale nie nadarmo – nech je akákoľvek, nie je bezcenná.

Rodina nemá alternatívu. Nedá sa ničím nahradiť. 

Rodina patrí na prvú priečku životných hodnôt väčšiny obyvateľov Slovenska, aj podľa Výskumu európskych hodnôt (European Values Study, skratka EVS).  Tento výskum patrí k najstarším porovnávacím výskumom hodnotových orientácií v Európe, ktorý bol iniciovaný koncom 70-tych rokov 20. storočia v Belgicku a uskutočňuje sa v deväťročných cykloch. Slovenská republika sa projektu EVS zúčastňuje od roku 1991. EVS dnes predstavuje veľký medzinárodný, dlhodobý projekt, zameraný na štúdium základných ľudských hodnôt. Zaujíma vás, čo nám Slovákom z neho vyšlo?

Dôležitosť vybraných oblastí v živote (výberová vzorka Slovensko):

 • Rodina je veľmi dôležitá pre 89,5%
 • Práca je veľmi dôležitá pre 62,0%
 • Priatelia a známi sú veľmi dôležití pre 46,3%
 • Voľný čas je veľmi dôležitý pre 33,6%
 • Náboženstvo je veľmi dôležité pre 26,4%
 • Politika je veľmi dôležitá pre 4,3%

Slovo RODINA nemá náhradu, synonymum. Slová ako príbuzní, príbuzenstvo, rod, partneri, priatelia, skupina … nenahradia plne pojem RODINA.

Pozrime sa spolu na zopár definícií rodiny :

 • Rodina je základnou bunkou spoločnosti.
 • Rodina je sociálna skupina zložená z dvoch alebo viacerých osôb žijúcich spolu v jednej domácnosti, ktoré sú spojené manželskými, pokrvnými alebo adoptívnymi zväzkami.
 • Rodina je biosociálna skupina tvorená aspoň jedným rodičom a dieťaťom. Je malou sociálnou skupinou, tvorenou jednotlivcami spätými manželstvom, pokrvným príbuzenstvom alebo adopciou.
 • Rodina má reprodukčnú, výchovnú, ekonomickú, ochrannú, emocionálnu funkciu.
 • Definícii rodiny v zmysle zákona o rodine som sa venovala v tomto článku 

rodina, mediácia, konflikt, riešenie, dodkadanova

Rodina pochádza zo spojenia muža a ženy, to znamená z kolízie dvoch svetov. Muž a žena sú spolu hlavne z dôvodu ich rozdielnosti – očakávať preto jednotnosť vo všetkom je nemožné.  Rozdielnosť časom prináša konflikty  a keď ich nevieme riešiť, často sa rodiny rozpadajú a pritom trpia hlavne tí nevinní, deti. Štúdie ukazujú, že deti vychovávané v úplných rodinách dosahujú lepšie výsledky v každej oblasti života. Každá rodina je originál – nie sú na svete 2 rovnaké rodiny. Každá rodina má konflikty – ale nie každá ich vie riešiť.

Čo a koho využívame pri riešení rodinných sporov a konflitkov? Máte svojho rodinného mediátora?

Pre modernú spoločnosť našej doby sú typické tieto trendy v rodinnej oblasti : odkladať manželstvo a deti na neskôr, zakladať rodinu neformálne,  častá rozvodovosť, pokles ochoty ľudí po rozvode vstupovať do ďalšieho zväzku a mať ďalšie deti, prísne obmedzovať počet detí v rodine, prípadne nemať deti vôbec, predlžovanie doby, po ktorú deti a rodičia žijú spolu.  Tieto trendy ukazujú na silne presadzujúce sa individuálne záujmy nad záujmami rodinnými. To neznamená, že rodinných problémov a sporov je alebo bude menej – práve naopak. Naučme sa ich zvládať sami , alebo s pomocou profesionála – mediátora. 

Súhlasím s názorom, že:

V živote neexistuje úspech, ktorý by mohol kompenzovať neúspech v rodine.

Dokonca máme aj Svetový deň rodiny – 15. mája. Venujme rodine pozornosť nielen v tento deň.

Môj príspevok k téme:

mediacia-mediator, dodkadanova

Klik na obrázok!

Mediácia hľadá riešenie, nie vinníka !

Ak chcete mať poruke základné informácie o mediácii, tu je moja e-knižka ZDARMA. Nazvala som ju “Na kávičke s Mediáciou alebo Top 7 otázok pre Mediáciu” . Pozvala som Mediáciu na kávičku, aby nám zodpovedala na 7 najčastejších otázok o nej… pridáte sa ku kávičke s Mediáciou ?

 

kluc od konfliku,dodkadanova, jozefa danova

Klik na obrázok!

“Je nemožné žiť bez konfliktov, je rozumné naučiť sa ich zvládať.” To je hlavná myšlienka mojej knihy s názvom “KĽÚČ OD KONFLIKTU“ . Človek dneška lieta do vesmíru, zvláda medzihviezdne priestory – mal by dokázať zvládnuť aj malý priestor medzi ním a tým druhým človekom. A hoci sme v škole tému zvládania konfliktov nepreberali, vidíme ako je pre nás v živote potrebná. Zvládanie konfliktov je životne dôležitá zručnosť. Pozitívna správa je, že sa dá naučiť.

 

viem odpustit, dodkadanov, mediator, kouč

Klik na obrázok!

VIEM ODPUSTIŤ?  

Ruku na srdce – viem? Alebo skôr nechcem, nemôžem, a až potom neviem? Tak ako to s tým odpustením je? V mojej knižke sa venujem nielen tomu, čo je a čo nie je odpustenie, čo a prečo odpustiť, aj komu odpustiť a aké fázy má odpustenie, ale aj ako odpustiť, a kto kde, kedy, koľkokrát, aj čo potom.  “VIEM ODPUSTIŤ?”   by nemala chýbať v knižnici súčasného človeka.

 

Chcete sa niečo k tejto téme spýtať alebo si dohodnúť termín na konzultáciu? Nech sa páči – tu >>> 

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Venujem sa konflikt manažmentu, som kresťanský kouč a autorka populárno-náučných knižiek o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme. O zvládaní konfliktov je "Kľúč od konfliktu", a o odpustení je knižka "Viem odpustiť?". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>