Alebo ho poznáte pod názvom Golden circle?
Denne používame v hojnom počte opytovacie zámená KDE, KEDY, AKO, s KYM, ČO, PREČO, KOĹKO, za KOĽKO… hlavne v otázkach. Stali sa prirodzenou súčasťou našej komunikácie – niektoré používame častejšie, iné menej. Sú otázky tvorené zo všetkých zámien rovnako dôležité?
„PREČO“ otázky bývajú krátke, stručné, vecné až jednoduché. Ale už nie také jednoduché sú odpovede na ne. Pamätáme si nekonečný počet otázok detí vo veku okolo 3 rokov ? Prevažná väčšina z nich začínala s „PREČO“… Tá hra „PREČO“ mala takmer vždy istého víťaza. Mamiiii, prečo…? A prečo…? A prečo …? A po našej odpovedi nasleduje otázka s PREČO na našu odpoveď. A hra pokračuje, víťazom je ten kto dlhšie vydrží. A to je obvykle pýtajúci sa…
S pribúdajúcim vekom v bežnej komunikácii s okolím sa pýtame čoraz menej. Už sme dozreli, zmúdreli a máme pocit, že pýtajú sa len tí menej múdri. Ak sa pýtame, tak viac na kto, čo, kedy, kde, ako, s kým, koľko a za koľko…, ale na PREČO sa v dospelosti už takmer nepýtame. Veď to je predsa otázka z detstva ! A tie otázky už máme dávno zodpovedané. V dospelosti hľadáme odpoved na „PREČO“ nepriamo = podľa toho AKO a ČO iní robia, komunikujú. Ich ČO a AKO prezradí aj ich PREČO. O čo menej je táto otázka kladená, a to dôležitejšia je odpoveď na ňu.
A ako je to v komunikácii so sebou samým ? Pýtame sa sami seba „PREČO“ ? Ak si vnútorne sami zodpovieme naše „PREČO“, prejaví sa to aj navonok v našom „AKO“ aj v „ČO“. Veďme svoje myšlienky v smere Prečo. Potom sa to prejaví aj v našej komunikácii, aj v našom konaní.
Je to metóda myslenia, komunikácie, vysvetľovania niečoho niekomu v poradí PREČO, AKO a až nakoniec ČO. Túto zásadu vysvetľovania zverejnil Simon Sinek ako Golden circle. Dáva návod, akým spôsobom logicky myslieť, komunikovať,vysvetľovať aj konať. Princípy Zlatého kruhu sa využívajú nielen pri obchodných prezentáciách, presviedčaní alebo vyjednávaní.
Princípy zlatého kruhu sa dajú uplatniť i v bežnom živote, pri komunikácii aj pri rôznych projektoch, našom rozhodovaní, aj zvládaní konfliktov. Väčšina ľudí k problému pristupujú cez „ČO“ , možno aj cez „AKO“ . A pritom podstata tkvie v „PREČO“.
Literatúra uvádza, že viac ako 90% komunikácie prebieha v smere zvonku do vnútra v uvedenom kruhu. Obvykle teda začíname s ČO, prípadne AKO …a často sa k PREČO ani nedostaneme. Možno nás to nezaujíma, možno prečo považujeme za príliš tvrdý vypočúvací tón, možno to považujeme za diskrétne, dôverné, osobné, tajné, za tabu alebo dokonca za neslušné. Prečo je silná otázka, niekedy až tak silná, že pri nej zamrazí. Pri komunikácii s inými ľuďmi ju preto zamieňame jej jemnejšími variantami ako : čím je to pre teba také dôležité, čo je za tým, …
Druhý vzácnejší druh komunikácie stojí na princípe PREČO – to je komunikačný model zvnútra von, ktorý uplatňujme hlavne pri komunikácii samých so sebou. Najskôr si zodpoviem PREČO, a až potom riešim AKO a ČO.
Mojich pätoro doporučení k „PREČO“ otázkam :
Ktoré „ PREČO“ bolo pre mňa najťažšie ?
Rozdelím to na moje vnútorné prečo a moje vonkajšie prečo. Mojou najťažšou vnútornou “prečo otázkou” bolo: “PREČO žijem?” Moja doteraz najťažšia otázka z vonka znela : “Mami, prečo fajčíš, keď sa od toho zomiera? ” Bolo to ešte v čase, keď som príležitostne fajčila (dnes už nie) a položila mi ju vtedy moja malá dcérka.
Ktoré „ PREČO“ bolo pre vás najťažšie ? Dajte mi prosím vedieť – vopred ďakujem za dôveru.
A ešte video. Zaujímavé 18 min. video na tému Zlatý kruh priamo od jeho autora Simona Sineka je tu – v angličtine s českými titulkami. Možno si ho pozriete raz, možno časom opať…
PREČO som napísala e-knihu o mediácii na stiahnutie ZDARMA? Aby som sprístupnila všetkým ľuďom informácie o starodávnom a súčasne modernom spôsobe riešenia sporov, o mediácii. A to jednoduchou a praktickou ľudskou rečou.
Prečo som napísala knihu o konfliktoch? Lebo o zvládaní konfliktov nás v škole neučili , a tak často to v živote potrebujeme. Knižka okrem kníhkupectiev čaká s venovaním a podpisom autorky TU a vyzerá takto >>>
Človek často hľadá odpovede na svoje vnútorné “PREČO”. Ak sa mu to samému nedarí, hľadá pomocníka, ktorý mu s tým pomôže – a nájde kouča, možno aj kresťanského kouča. Napriek tomu, že od dobrého kouča by sme priamu otázku “prečo” nemali dostať, koučing je cesta k odpovedi na naše vnútorné, často hlboké otázky. Čo k tomu treba urobiť? Napíšte mi.
P.S. Možno ste si všimli, že niektoré weby sú už zeleným zámkom označené v prehliadači ako bezpečné( https), a niektoré nie… Tak, tento môj web je už vyspelejší a bezpečnejší = v https = VITAJTE! Tento posun síce zruší doterajšie lajky na webe lebo vytvorí novú url adresu webu, ale bezpečnosť je dôležitejšia….