Poznáte “Zlatý kruh”?

Alebo ho poznáte pod názvom Golden circle?

Denne používame v hojnom počte opytovacie zámená KDE, KEDY, AKO, s KYM, ČO, PREČO, KOĹKO, za KOĽKO… hlavne v otázkach.  Stali sa prirodzenou súčasťou našej komunikácie – niektoré používame častejšie, iné menej. Sú otázky tvorené zo všetkých zámien rovnako dôležité?

prečo, why, what, ako, čoPREČO“ otázky bývajú krátke, stručné, vecné až jednoduché. Ale už nie také jednoduché sú odpovede na ne. Pamätáme si  nekonečný počet otázok detí vo veku okolo 3 rokov ? Prevažná väčšina z nich začínala s „PREČO“… Tá hra „PREČO“ mala takmer vždy istého víťaza. Mamiiii, prečo…? A prečo…? A prečo …?  A po našej odpovedi nasleduje otázka s PREČO na našu odpoveď. A hra pokračuje, víťazom je ten kto dlhšie vydrží. A to je obvykle pýtajúci sa…

S pribúdajúcim vekom v bežnej komunikácii s okolím sa pýtame čoraz menej. Už sme dozreli, zmúdreli a máme pocit, že pýtajú sa len tí menej múdri. Ak sa pýtame, tak viac na kto, čo, kedy, kde, ako, s kým, koľko a za koľko…, ale na PREČO sa v dospelosti už takmer nepýtame. Veď to je predsa otázka z detstva ! A tie otázky už máme dávno zodpovedané. V dospelosti hľadáme odpoved na „PREČO“ nepriamo = podľa toho AKO a ČO iní robia, komunikujú. Ich ČO a AKO prezradí aj ich PREČO. O čo menej je táto otázka kladená, a to dôležitejšia je odpoveď na ňu.

Zlatý kruh, mediácia, komunikáciaA ako je to v komunikácii so sebou samým ? Pýtame sa sami seba „PREČO“ ? Ak si vnútorne sami zodpovieme naše „PREČO“, prejaví sa to aj navonok v našom „AKO“ aj v  „ČO“. Veďme svoje myšlienky v smere Prečo. Potom sa to prejaví aj v našej komunikácii, aj v našom konaní.

Čo je to Zlatý kruh (Golden circle) ?riešenie sporov, riešenie konfliktov, zvládanie konfliktov

Je to  metóda myslenia, komunikácie, vysvetľovania niečoho niekomu v poradí PREČO, AKO a až nakoniec ČO. Túto zásadu vysvetľovania zverejnil Simon Sinek ako Golden circle. Dáva návod, akým spôsobom logicky myslieť, komunikovať,vysvetľovať aj konať. Princípy Zlatého kruhu sa využívajú nielen pri obchodných prezentáciách, presviedčaní alebo vyjednávaní.

Princípy zlatého kruhu sa dajú uplatniť i v bežnom živote, pri komunikácii aj pri rôznych projektoch, našom rozhodovaní, aj zvládaní konfliktov. Väčšina ľudí k problému pristupujú cez „ČO“ , možno aj cez „AKO“ . A pritom podstata tkvie v „PREČO“.

  • čo – všetci vieme, ČO robíme
  • ako – často vieme aj AKO to robíme
  • prečo – iba málokedy vieme, PREČO to robíme

Literatúra uvádza, že viac ako 90% komunikácie prebieha v smere zvonku do vnútra v uvedenom kruhu. Obvykle teda začíname s ČO, prípadne AKO  …a často sa k PREČO ani nedostaneme. Možno nás to nezaujíma, možno prečo považujeme za príliš tvrdý vypočúvací tón, možno to považujeme za diskrétne, dôverné, osobné, tajné, za tabu alebo dokonca za neslušné. Prečo je silná otázka, niekedy až tak silná, že pri nej zamrazí. Pri komunikácii s inými ľuďmi ju preto zamieňame jej jemnejšími variantami ako : čím je to pre teba také dôležité, čo je za tým, …

Druhý vzácnejší druh komunikácie stojí na princípe PREČO – to je komunikačný model zvnútra von, ktorý uplatňujme hlavne pri komunikácii samých so sebou.  Najskôr si zodpoviem PREČO, a až potom riešim AKO a ČO.

Mojich pätoro doporučení k „PREČO“ otázkam :

  1. zlatý kruh, mediácia, mediátor, zvládanie konflitkov,PREČO je najsilnejší motivátor.
  2. PREČO otázky sú dôležitejšie pri rozhovore sami so sebou, ako pri komunikácii s inými.
  3. PREČO otázky orientujme cez súčasnosť do budúcnosti. Neorientujme ich do minulosti.
  4. Každý človek má svoje PREČO . Naše prečo nemusí byť iných prečo. Rešpektujme to.
  5. Silné PREČO nájde vhodné „AKO“ aj silu na „ČO“.

Ktorá „ PREČO“ otázka bola pre vás najťažšia ?

Zaujíma Vás, ktorá bola najťažšia pre mňa ? Bolo to ešte v čase, keď som  príležitostne fajčila (dnes už nie 😆 ) a moja malá dcérka sa ma vtedy spýtala  : “Mami, prečo fajčíš, keď sa od toho zomiera?”  

Ktoré „ PREČO“ bolo pre vás najťažšie ? Dajte mi prosím vedieť – vopred ďakujem za dôveru.  

A na záver video. Zaujímavé 18 min. video na tému Zlatý kruh priamo od jeho autora Simona Sineka je tu – v angličtine s českými titulkami. Možno si ho pozriete raz, možno časom opať…   

PREČO som napísala e-knihu o mediácii na stiahnutie ZDARMA? Aby som sprístupnila všetkým ľuďom informácie o starodávnom a súčasne modernom spôsobe riešenia sporov, o mediácii.

Prečo som napísala knihu o konfliktoch? Lebo nás o zvládaní konfliktov neučili v škole, a tak to v živote veľmi potrebujeme. Na vás čaká TU a vyzerá takto >>> 

Klucodkonfliktu, dodkadanova

Klik na obrázok!

Zaujal vás článok ? Chcete vedieť medzi prvými, keď napíšem ďalší ? Rada vám dám vedieť na váš email. 

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Som certifikovaný mediátor + kresťanský kouč. Som autorkou knihy "Kľúč od konfliktu" , a napísala som pre vás aj e-knižku "Na kávičke s Mediáciou". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>
Komentáre