Mami, prečo to robíš, keď sa na to zomiera? (príbeh)

Určite to všetci poznáme – keď konáme tak, ako nechceme a nekonáme tak, ako chceme. Volá sa to vnútorný konflikt. Napríklad ⇒ keď fajčíme.  Zaujíma vás môj osobný príbeh na túto tému?Keď rozum hovorí jedno a srdce iné. Rozum hovorí prestaň s tým fajčením, škodí to zdraviu, uberá to čas aj peniaze, dá sa žiť predsa aj bez toho. Srdce oponuje – veď to len relaxujem,  predsa 2-3 cigaretky denne nemôžu škodiť, naopak dodajú mi sily… A hromadu ďalších výhovoriek, fajčiari ich majú v rukáve vždy dostatok.

Bývala som “slabý” fajčiar = 2-3 cigaretky denne. Väčšinu svojho života som nefajčila. Príležitostne na strednej, trošku viac na vyške a internáte. Nefajčila som počas tehotenstva, ani počas prvého roku života každého z mojich troch dnes už dospelých detí. rozhodovanie, fajčenie, cigaretaDeti o mojom fajčení vedeli, hoci som nikdy nefajčila v ich prítomnosti, pred nimi. Jednou z najťažších otázok, aké som kedy dostala od mojich detí, bola otázka od mojej vtedy malej asi 5-ročnej dcéry : “Mami, prečo fajčíš, keď sa na to zomiera?” Na  túto otázku som odpoveď nenašla…

Fajčila som v práci pri rannej kávičke, v prestávkach na poradách sme boli početne silná partia fajčiarov, na víkendových, pracovných aj relaxačných aktivitách bolo príležitostí dosť, večer doma, keď bolo všetko porobené – jedna cigaretka na balkóne alebo v obývačke s otvoreným oknom padla ako balzam na unavenú dušu i telo. Môj muž fajčil aj stále fajčí viac, on 2-3 cigarety za deň nepovažuje za fajčenie. Svoje fajčenie som vnímala ako primerané, bola som presvedčená, že to mám vo svojich rukách, že dokážem s cigaretou skončiť kedykoľvek, keď sa rozhodnem. A keď prišla chvíľa skončenia, nevydržala dlho.

Nový rok býva vhodným obdobím prijímania novoročných záväzkov. Prestať fajčiť ako jeden z novoročných záväzkov bolo u mňa viackrát – vydržala som maxiálne 6 mesiacov. A to som bola vždy na seba hrdá – lepšie niečo ako nič!

Pamätám si na jedno pracovné stretnutie s riaditeľom tuberkulózneho ústavu v našom meste, po ktorom sme  prešli na voľnejšiu tému. Ja som sa mu chcela pochváliť, že nefajčím už 2,5 mesiaca – takže si znižujem pravdepodobnosť pôjho pobytu v ich liečebnom ústave. A nato mi pán riaditeľ hovorí, že to tak nemusí byť. V prvom momente som si myslela, že asi chce byť vtipný, ale on celkom vážne pokračoval asi v tom duchu, že pokiaľ viem presne čas koľko nefajčím, je len otázka času kedy začnem znova. Vraj to potvrdzujú nielen vedecké, ale aj jeho bohaté praktické skúsenosti – ak počítame dni bez cigarety, znamená to, že nám to stále chýba. Ja som bola na seba hrdá, a on ma dal takto dolu…

Čas letí ako bláznivý a potvrdil jeho slová, slová odborníka. Zopár veľkých príležitostí … a fajčila som znovu. Stále som svojmu srdcu opakovala dcérinu otázku a presviedčala ho, že raz fajčiť prestanem – navždy! 

Ja som až v dospelosti pochopila, že sny si máme plniť MY – netreba čakať, že nám ich začne plniť niekto iný ! To by sme sa nemuseli dočkať!

Jedným z mojich snov bolo ísť SAMA na MESIAC na dovolenku na OSTROV  – sama, bez rodiny, bez práce. Rozhodla som sa spojiť plnenie môjho sna s úžitkom – vybrala som si neveľký ostrov Malta a na ňom kvalitnú jazykovú školu s ubytovaním v maltskej rodine. Kufor na mesiac bol primerane veľký, a pozorný manžel mi do neho pribaliť 4 škatuľky mojich obľúbených light cigariet – na každý týždeň jedna škatuľka.

Štyri týždne na Malte utiekli ako voda …Malta, fajčenie, mediacia

Šťastná, ako len človek môže byť po splnení svojho veľkého sna a navyše mesačnou aktívnou angličtinou podkutá, som sa šťastná vrátila domov s ešte väčším kufrom – plným darčekov pre všetkých členov rodiny. Pri jeho vybaľovaní v ňom muž našiel neporušené 4 škatuľky mojich light cigariet. Prekvapený sa spýtal, na akú značku cigariet som pri mori presedlala. “Na žiadnu. Ja nefajčím” – znela moja hrdá odpoveď. Jeho komentár “uvidíme dokedy …” som si nevšímala, a zvládla som aj veľké množstvo veľkých aj malých príležitostí na cigaretku hneď po návrate z Malty aj neskôr. A hlavne v práci.

Ak sa ma dnes niekto spýta : “Koľko už nefajčíš?”, obvykle odpovedám: “Už veľmi dlho, nepočítam to. Viem, že to bolo počas plnenia môjho sna, a to bolo v roku 2006”.  

Odvtedy som bola na Malte viackrát a cigaretka mi tam nikdy nechýbala. Ani tam, ani nikde inde – lebo už nefajčím. Viem, dokážem, som šťastná a spokojná bez cigaretky, nepotrebujem ju.

Prečo píšem tento článok ? 

Aby som zdieľaľa svoje reálne skúsenosti so zvládnutím tohto zlozvyku a môj záver, že určite neboli zbytočné všetky predchádzajúce pokusy o skončenie s fajčením. V mojom prípade išlo o silu vôle, o riadenie seba , nie o zdravotné dôvody. Dosiahneme všetko, pre čo sa rozhodneme – urobíme to – vytrváme. Znovu sa mi potvrdilo, že všetko má svoj čas – Omnia cum tempore. cigareta-prestat-fajcit-mediaciaJa som prestala fajčiť v podstate ani neviem ako. Pri plnení môjho veľkého sna (mesiac na ostrove) sa moje rozhodnutie prestať fajčiť stalo ľahšie zvládnuteľným. mediacia, mediator, príbeh, fajčenie, dodka danova, jozefa danovaFajčenie mi mediácia, mediátor, riešenie konfliktov, sporovprestalo chutiť, neskôr mi prestalo chýbať a už dávno nie je súčasťou môjho života. K môjmu vnútornému rozhodnutiu pozitívne prispeli aj vonkajšie vplyvy – na Malte bola v lete veľmi vysoká vlhkosť vzduchu, v škole bolo množstvo zaujímavejších aktivít ako fajčenie, v klimatizovaných 20130628_105504kaviarňach som si vychutnávala príjemný vzduch ajkávička, malta, mediácia, dodkadanova, jozefa danova kávičku (viď originálne foto mojich káv z Malty z roku 2006 z kaviarne pri jazykovej škole – počas prestávky mi každý deň urobili milý vzor na kávičke) , v mojej host-family sa nefajčilo, pri mori v každom dennom alebo nočnom čase by cigareta rušila čaro atmosféry, a nakoniec : svoj sen som si chcela užívať – a cigaretu som ku tomu nepotrebovala!

Je fakt, že za roky nefajčenia mi pribudlo zopár kíl – ale nevymenila by som ich za množstvo vyfajčených cigariet.

Želám každému silu k plneniu svojich snov! Ak potrebujete podporu v plnení svojich snov, koučing je tou správnou cestou.  Rada vám koučingom pomôžem. 

P.S. Možno ste si všimli, že niektoré weby sú už zeleným zámkom označené v prehliadači ako bezpečné( https), a niektoré nie… Tak, tento môj web je už vyspelejší a bezpečnejší = v https = VITAJTE!  Tento posun síce zruší doterajšie lajky na webe lebo vytvorí novú url adresu webu, ale bezpečnosť je dôležitejšia…. www.dodkadanova.sk, https

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Som certifikovaný mediátor + kresťanský kouč. Napísala som pre vás e-knižku "Na kávičke s Mediáciou". Som autorkou kníh o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme = knihu o riešení konfliktov "Kľúč od konfliktu", a knihu o odpustení "Viem odpustiť?". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>