Prečo som sa stala kresťanským koučom?

Niekto by povedal, že náhodou. Už som dosť zrelá na poznanie, že náhody nie sú. Dosť zrelá na poznanie, že všetko má svoj zmysel aj čas.

AKO som sa stala koučom?

Jednou vetou by sa dalo povedať, že som sa prihlásila do výcviku, úspešne som prešla výberovým procesom, uhradila som poplatok za výcvik, absolvovala a úspešne som ukončila 4-mesačný výcvik kresťanského koučingu. Písal sa rok 2017.

Skutočný príbeh je vždy zaujímavejší :

Veľa ľudí si na začiatku kalendárneho roka zvykne dávať ciele na daný rok, no nie každému sa podarí ich splniť. Ja som sa aj v roku 2017 venovala konflikt manažmentu, hlavne mediácii – mimosúdnemu riešeniu sporov, písala som knihu o zvládaní konfliktov. Mediácia rieši spory medzi 2 a viacerými stranami a v praxi sa stáva, že jedna strana chce riešiť konflikt mediáciou, ale druhá strana to opakovane odmieta – buď to ona ako konflikt nevníma alebo ho odmieta riešiť mediáciou. Vtedy človek zostáva sám so svojim konfliktom a jednotlivcovi sa mediáciou pomôcť nedá. Preto som hľadala vhodný nástroj, vhodnú metódu pomoci človeku nielen v konflikte. Vedela som, že koučing je vhodný – chcela som nájsť osobnitný druh koučingu, ktorý dokáže ísť ďalej, hlbšie.  

Počas mojej dlhoročnej manažérskej praxe som koučing nielen teoreticky zvládla na kvalitných vzdelávaniach, ale aj prakticky uplatňovala. Mala som príležitosť byť koučovaná externým profesionálym koučom počas môjho gestorstva špeciálneho celofiremného projektu. To všetko bol business koučing, vo firmách aj dnes aktívne využívaný. Chcela som ísť v koučingu ďalej, hlbšie. Oslovilo ma zameranie na koučing orientovaný na riešenie. 

Preto som si dala osobný cieľ v druhej polovici roka 2017 absolvovať kvalitný a praktický kurz koučingu, koučingu zameraného na riešenie. Rozhodovala som sa vtedy medzi koučovacou školou v Prahe a v Bratislave. A práve vtedy som “náhodou” ktorá neexistuje, zachytila zaujímavú televíznu debatu o koučingu, konkrétne o kresťanskom koučingu. A bolo rozhodnuté – toto ja hľadám, toto ja potrebujem, toto ja chcem! Zistila a zabezpečila som všetko potrebné k prihláseniu sa do výcviku, absolvovala som výberové konanie a po oznámení, že som zaradená do jesenného kurzu, som bola celá šťastná.V televíznom archíve si tú diskusiu môžete pozrieť TU

Do výcviku som vstupovala s 2 obavami – či je moja viera dostatočná na tento druh výcviku a či časovo budem stíhať všetky presne určené a povinné termíny pobytov v Bratislave od septembra do decembra, lebo začiatkom októbra sme čakali ku dvom malým vnúčatám tretie. Čas ukázal, že moja obavy neboli na mieste.

Očakávala som, že ma výcvik posunie odborne, čo sa naplnilo. Neočakávala som, že ma výcvik tak posunie aj na mojej duchovnej ceste – a on ma posunul. Posunul ma vo viere v Boha, v jeho ohromujúce a pre mňa stále nepochopiteľne dokonalé dielo sveta. Posunul ma v poznaní, že aj dnes sa tento, na prvý pohľad čudný svet, môže premieňať na Božie kráľovstvo! Posunul ma v poznaní, že my sme tí, ktorí môžu tomuto premieňaniu pomôcť. Ako ? Tým, že sa dáme Bohu k dispozícii, a že cez nás môže ON konať. Keď sa staneme nástrojom v jeho rukách. Posunul ma v poznaní, že JA môžem byť nástrojom v jeho rukách. JA! A JA ním chcem byť. To je pre mňa veľká sila poznania – Boh koná cezo mňa!

Počas výcviku nám Pán požehnal krásne tretie vnúčatko, ku dvom milým malým vnučkám sa pridal vnuk Svorad. Narodil sa začiatkom októbra, a ja som sa mohla aktívne zúčastniť všetkých termínov výcviku. Podľa jeho narodenia nikdy nezabudnem na termín tohto výcviku. Ako bude vnúčik rásť, môžem sledovať aj moje pokroky v koučovaní…

Splnil sa mi môj sen, cieľ v roku 2017 – absolvovať zaujímavý výcvik koučingu. A pán Marián Kubeš, ktorého som v televíznej diskusii o kresťanskom koučingu obdivovala, bol odborným garantom výcviku, lektorom 4-mesačného výcviku aj  mojim hodnotiteľom pri záverečných skúškach.

PREČO som sa stala kresťanským koučom?

Lebo som chcela pomôcť ľuďom, ktorým nedokážem pomôcť mediáciou. Ako som už uviedla, mediácia rieši spory medzi 2 a viacerými stranami, je dobrovoľná a stáva sa, že jedna strana chce riešiť konflikt mediáciou, ale druhá strana to odmieta. Vtedy človek zostáva sám so svojim konfliktom – a preto som hľadala vhodný nástroj, vhodnú metódu pomoci človeku, aj jednotlivcovi. Čo majú mediácia a koučing spoločné a čo rozdielne?

Boh ma povolal na výcvik kresťanského koučingu, nech sa stane jeho vôľa – veľmi rada budem nástrojom v jeho rukách pri pomoci ľuďom.  Byť nástrojom v rukách Boha–to počúvame často, ale ja som mala šťastie osobne to prežiť až na tomto výcviku. Vďaka!

Kresťanský koučing mi ukázal, až ako ďaleko, ako hlboko do duše dokáže zájsť, aj ako dokáže pomôcť. Podľa mojich osobných skúseností kresťanský koučing dokáže ísť najďalej, najhlbšie – dokáže vstúpiť až na posvätnú pôdu ľudskej duše. Kto ho nezažil, nevie ako chutí. Keď sme o diaľnici iba počuli ale nevyskúšali jazdu po nej, keď sme o dobrom jedle iba počuli ale necítili jeho chuť v ústach, keď sme o láske iba čítali ale nezažili… to všetko je tak, ako keď sme niečo o koučingu počuli a nezažili ho, a o kresťanskom koučingu osobitne. Ako ďalej ?

Poznatky získané vo výcviku aktívne využívam ako kouč (transformujúci rozhovor smerom do vnútra jednotlivca) pri pomoci iným, aj voči sebe. Aj vďaka výcviku som sa utvrdila v názore, že riešenie každého svojho problému má každý človek vo svojim vnútri, len ho sám nie vždy dokáže nájsť. Kouč mu v tom dokáže pomôcť. Pomôcť nájsť cestu, po ktorej sa môžete vydať. Všetky odpovede sú ukryté vo vás. 

Každý, hoci malinký posun k pokoju v duši človeka ma teší, a dáva zmysel mojej práci. Na prvý pohľad sa môže javiť ako malinký posun, ale ten zážitok z cesty aj z výsledku ostáva v človeku do ďalších životných situácií. Vážim si dôveru ľudí, ktorí mi dovolia vstúpiť na istý čas na ich posvätnú pôdu života. 

Kto koučing nezažil, nevie ako chutí. Keď sme o diaľnici iba počuli ale nevyskúšali jazdu po nej s rukou na volante a nohou na plynovom pedále, keď sme o dobrom jedle iba počuli ale necítili jeho chuť v našich ústach, keď sme o láske iba čítali ale necítili motýliky v bruchu… to všetko je tak, ako keď sme niečo o koučingu počuli a nezažili ho, a o kresťanskom koučingu osobitne.

KDE nájdem kresťanského kouča? 

Na Slovensku môžete nájsť kresťanského kouča tu : 

AKO na to? 

Kontaktujte ma a dohodneme si termín prvej bezplatnej konzultácie >>>.  

Alebo mi napíšte otázku, čo vás o koučingu aj o kresťanskom koučingu zaujíma >>> .

Alebo si priamo vyberte termín videorozhovoru >>>.

 

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Venujem sa konflikt manažmentu, som kresťanský kouč a autorka populárno-náučných knižiek o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme. O zvládaní konfliktov je "Kľúč od konfliktu", a o odpustení je knižka "Viem odpustiť?". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>