PREČO som napísala knihu?

Otázky “PREČO” sa zdajú byť na jednej strane detinské – na strane druhej až také silné, hlboké, idúce k podstate, možno až príliš tvrdé, dokonca pre niekoho neslušné, že sa v dospelosti prestali používať. Ja “PREČO” použijem, lebo mieri k podstate.  

PREČO som napísala moju prvú knihu? Moju prvú e-knihu aj tlačenú knihu? A navyše knihu na ťažkú tému, ktorej sa ľudia skôr boja, od ktorej skôr utekajú. A napriek tomu alebo práve preto som ju napísala. Čítajte prosím ďalej, pomenujem 3 hlavné motívy, prečo som tak urobila.

O čom to hovorím? O akej knižke? O čom je? Pre koho je určená? Ako čitateľovi pomôže? Čo ňou čitateľ získa? Kde nájdem viac informácií o obsahu knižky? Kde môžem knižku získať? Koľko stojí? Je len v elektronickej forme alebo aj  v klasickej papierovej forme?dodkadanova, mediator, kouč, klucodkonfliktu,

Hovorím o tejto mojej knižke, dala som jej názov KĽÚČ OD KONFLIKTU” a vyzerá takto >>> Dlho som si myslela, že istí ľudia problémy majú – a iní nie. Dlho som bola presvedčená, že istí ľudia problémy prevažne vytvárajú a istí ľudia ich prevažne riešia. Dlho som vnímala, že niektorí ľudia sa z problémov vyzujú a iní sa v nich topia. Dlho som verila, že jedinou správnou cestou je predchádzanie problémom – že je možný život bez problémov. Dlho som sa domnievala, že schopnosť riešiť problémy človek dostáva alebo nedostáva do výbavy už pri jeho narodení, a ďalej nič – bodka. Dlho som žila v názore, že keby sa dalo riešeniu problémov naučiť, tak by sa to predsa učilo v škole ako hlavný predmet. Dlho som pozorovala, študovala, pracovala a hlavne žila život plný problémov a konfliktov…, aby som včas pochopila, že konflikty sú nevyhnutnou súčasťou života. Majú ich všetci. Ľudia sa líšia hlavne spôsobom ich riešenia. Zvládanie problémov a riešenie konfliktov sa dá naučiť. Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať = to je hlavná myšlienka knižky. 

dodkadanova,kniha,klucodkonfliktuMoja knižka nemá ambíciu byť najlepšou v teórii o konfliktoch ako vede, táto knižka nemá ambíciu byť súhrnom citátov rôznych teoretikov bez praktického uplatnenia. Moja knižka má ambíciu byť najlepšou pre prax, pre každodenný život širokej populácie, pre okamžité uplatnenie v živote čitateľa a tak zlepšenie jeho života.

dodkadanova,kniha,klucodkonfliktuMoja knižka nemá ambíciu byť peknou obrázkovou knižkou. Moja knižka má ambíciu byť praktickou obsahovo bohatou a užitočnou pre život, každá kapitola plná poznatkov a praktických informácií, názorov a myšlienok k téme. Má ambíciu byť knižkou o konfliktoch a s nimi súvisiacich dôležitých témach.

dodkadanova,kniha,klucodkonfliktuMoja knižka nemá ambíciu byť knižkou na jedno použitie, na jeden večer, na jednu noc, na prečítanie na jeden dúšok a dosť. Moja knižka má ambíciu byť knižkou na ploche vášho pc, vo vašej čítačke alebo vo vašej rodinnej knižnici, s možnosťou nazretia do jej kapitol opakovane podľa potreby.

dodkadanova,kniha,klucodkonfliktuMoja knižka nemá ambíciu o niečom čitateľa presviedčať, táto knižka nemá ambíciu očakávať absolútny súhlas čitateľa s každým z jej vyše 50 500 slov. Moja knižka má ambíciu dať čitateľovi  príležitosť získať aj takýto, možno iný, pre niekoho nový, ale určite mojim životom overený pohľad na konflikty.

dodkadanova,kniha,klucodkonfliktuMoja knižka nemá ambíciu byť perfektná v gramatickom alebo grafickom prevedení. Moja knižka má ambíciu dať čitateľovi pocítiť vôňu človečiny, preto je písaná ľudskou rečou a s láskou pre ľudí, ktorí ju podvedome hľadajú, určite nájdu a po jej dočítaní si povedia: „Konfliktov sa už nebojím!“

V knižke využívam symboliku zámok a kľúč v jej názve, v grafike aj v logike – konflikt predstavuje zámok a riešenie predstavuje kľúč. Na to, aby som dvere otvorila, potrebujem použiť správny kľúč – nie poznať do detailov každú súčiastku zámku a jej mechanizmus. Aký kľúč použijeme je v našich rukách – zloženie zámku nie.

3 hlavné dôvody, prečo som napísala túto knižku:

1,dodkadanova,kniha, klucodkonfliktu lebo som to tak veľmi veľmi chcela, až som musela – ale to “musieť” vychádzalo z môjho vnútra, nie z vonku. Ako sa v slovenčine povie, keď niečo veľmi veľmi chcete – až tak veľmi to chcete, že to musíte urobiť? Hľadám na to správny výraz… že by poslanie?  Ja chcem robiť tento svet lepším, chcem meniť tento svet k lepšiemu – svojim dielom, svojim príspevkom. Aj touto knižkou – napísanou ľudskou rečou pre všetkých ľudí. Svet dnes, na začiatku 3.tisícročia, potrebuje viac tvorcov pokoja ako provokatérov konfliktov.  

2,dodkadanova,kniha, klucodkonfliktulebo som presvedčená, že pomôže ľuďom v ich bežnom každodennom živote. Širokej verejnosti, popoulácii. Že to, čo ja viem, čo som ja zažila, naštudovala, získala … môže poslúžiť, pomôcť a uľahčiť život ostatným, ktorí o to majú záujem. V škole nás učili všeličo, ale ako zvládať konflikty nie. A pritom to potrebujeme zjavne v živote častejšie, ako poznatky rôznych školských predmetov. Ani práci s mobilným telefónom, s internetom, so sociálnymi sieťami, atď. nás v škole neučili, a ako ju bravúrne denne zvládame – lebo to potrebujeme. Aj zvládať konflikty denne potrebujeme, tak si “učivo” môžeme “dobrať”. Samoštúdiom, aj touto knižkou. Schopnosť riešiť konflikty konštruktívne z nás robí lepších ľudí.

3,dodkadanova,kniha, klucodkonfliktulebo som knižku chcela ako darček (present) pre mojich platiacich klientov (koučing, mediácia), ktorý oni dostanú zdarma v elektronickej alebo tlačenej forme (podľa ich výberu).

Zhrniem to, 3 hlavné dôvody napísania mojej prvej knihy sú 3P : poslanie + pomoc + present.  A keď by som z nich mala vybrať iba 1 dôvod – ktorý by to bol? Pomoc, pomôcť ľuďom zlepšiť ich život. 

Schopnosť riešiť konflikty konštruktívne z nás robí lepších ľudí.

dodkadanova, mediator, kouč, klucodkonfliktu,

Isto, dôvody sú aj ďalšie – ako napr. lebo sa mi nechcelo opakovať niektoré odpovede a názory dookola, možno nie vždy rovnako podrobne a jasne, a preto sa mi zdalo jednoduchšie odkázať pýtajúceho sa na moju e-knižku, kde nájde odpovede. Lebo som e-knižku chcela dať čitateľom k dispozícii na mojom webe počas 24 hodín, 7 dní v týždni. Lebo som knižku chcela používať ako osobnú vizitku, ….Môj prvotný zámer bol napísať e-knižku, e-book ako sa bežne preberá výraz z angličtiny. E-knižku som písala vo veľkosti A4 na výšku, aby sa dobre čítala. Má 9 kapitol na viac ako 99 stranách formátu A4 a stojí 9 Euro.  Preto e-knižku, aby bola ľuďom k dispozícii na mojom webe stále počas 24 hodín a 7 dní v týždni. Moju e-knižku už môžete získať aj v kníhkupectve Martinus.sk a pre bratov Čechov aj v Martinuse.cz.   

Po zverejnení e-knižky som bola plná očakávania, aké budú reakcie jej prvých čitateľov – ľudí, ktorým je knižka určená, ľudí ktorí ma nepoznajú, ktorí sa so mnou nikdy nestretli, nevideli ma, nepočuli, pre ktorých som cudzia osoba. Nikdy v živote nezabudnem na prvú vetu prvej spätnej väzby ku mojej prvej knižke. Chcete vedieť, ako znela – keď ma tak dostala? “Z knižky je cítiť, že bola písaná s láskou.” Logicky by mohla nasledovať otázka, že ako z knižky o konfliktoch možno cítiť lásku? Ja som šťastná že cítiť, lebo tak bola naozaj písaná. Táto prvá veta prvej spätnej väzby je od pani Martiny Michalíkovej z Bratislavy. Jej celú spätnú väzbu ako aj ďalších čitateľov mojej knižky si môžete prečítať tu >>>  

Tlačenú verziu knižky som viac iba uvažovala ako plánovala niekedy do budúcna, keď vychytám prvé muchy, otázky a nejasnosti k e-knižke. Táto moja úvaha sa však zrealizovala krátko po zverejnení e-knižky, a to na základe pozitívnych spätných väzieb a záujmu jej čitateľov.  9 kapitol vošlo na 224 strán formátu A5 a aj tlačená knižka tiež stojí 9 Euro.  Takže, toto je tlačená verzia mojej knižky “KĽÚČ OD KONFLIKTU”. Tlačenú knižku si teraz môžete zakúpiť vo veľkých aj menších kníhkupectvách na Slovensku aj v Čechách. Objednať sa dá aj na mojom webe www.dodkadanova.sk. Zdarma ju dostávajú ako darček moji klienti po prvej platenej hodine koučingu alebo mediácie.  Poteší, keď sa moja knižka do sveta aj dostala a poslala mi foto z ďalekééého ostrova. Tak, príjemné a pre váš každodenný život užitočné čítanie želám všetkým!

klucodkonfliktu, dodkadanova, mediator, kouč

Možno si teraz poviete, že no a čo, nevídali – veď knihu dnes môže napísať každý. Súhlasím, môže. Ale nie každý to urobiť chce alebo urobiť vie alebo keď aj chce aj vie, tak či to aj urobí. Ja dnes viem, že som to urobiť nielen veľmi chcela a vedela, ale hlavne – že som to skutočne aj urobila. Lebo písať je jedna vec – ale dokončiť, skompletizovať a vypustiť do sveta je vec druhá. Som hrdá na svoju prvú knižku aj na seba, že som to zvládla!  A čím som sa za to odmenila? Tým, po čom som už dllllho túžila…. bielym dámskym mestkým bicyklom. Áno, aj s košíkom. Je nádherný ako moja knižka, no uznajte – je BEST!bicykel. dodkadanova. mediator, koučAk chcete mať svoj Kľúč od konfliktu – čaká na vás aj s venovaním a autogramom autorky TU>>>

Ak potrebujete o knižke viac informácií, nech sa páči – napíšte mi. 

Chcete si tento článok vypočuť priamo odo mňa? Nech sa páči >>>

Chcete sa zúčastniť Čítania na pokračovanie z mojej knižky – nech sa páči >>>

P.S. Možno ste si všimli, že niektoré weby sú už zeleným zámkom označené v prehliadači ako bezpečné( https), a niektoré nie… Tak, tento môj web je už vyspelejší a bezpečnejší = v https = VITAJTE!  Tento posun síce zruší doterajšie lajky na článkoch lebo vytvorí novú url adresu webu, ale bezpečnosť je dôležitejšia….

www.dodkadanova.sk, https

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Venujem sa konflikt manažmentu, som kresťanský kouč a autorka populárno-náučných knižiek o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme. O zvládaní konfliktov je "Kľúč od konfliktu", a o odpustení je knižka "Viem odpustiť?". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>