Viete čo robia Vaše deti cez prázdniny? Sú často u susedov? Čo tam robia? Vieme to? Rodičia z príbehu to netušili… Rodinka žila spolu ruka v ruke – deti, rodičia, babka v jednom panelákovom byte. Žili spolu vzácne svorne všetky tri generácie, spolu stolovali, navzájom si pomáhali a podporovali sa. Deti rozdávali svoju čistú úprimnú radosť, veselosť a úsmev celému domu, rodičia aktívne zabezpečovali všetko potrebné okolo domu a rodiny, babka s láskou rozprávkami a spomienkami krátila čas vnúčatám a trpezlivo odpovedala na nekonečnú radu otázok. Vnučku zaúčala aj do ručných prác – veď kto iný ju to naučí?!?
Ako babka strácala sily fyzické aj psychické, úmerne tomu klesal v rodine aj záujem o ňu. Keď začala za stolom pri jedle rozlievať polievku, neveste dochádzala trpezlivosť neustálym upratovaním po svokre. Raz, keď sa babka snažila udržať pevne tanier v slabnúcich aj trasúcich sa rukách a polievku nerozliať, tanier sa jej vyšmykol, rozbil sa a polievka bola rozliata kade-tade.
Vtedy padlo jasné rozhodnutie, že babka bude jesť mimo stola a z drevenej misky, aby nenarobila veľa škody. Rodina si na takýto spôsob stolovania časom zvykla, babka nenamietala – bola vďačná za obsah drevenej misky. Čas viditeľne uberal babke sily a drevená miska jej padala čoraz viac, aj sa praskla. Ale vydržala toľko, pokiaľ babka jedlo čoraz menšími sústami do seba dostávala. Zdalo sa, že všetci sú spokojní.Cez prázdniny chodila rodinka pravidelne na dovolenke na chatu na Slovensku. Chodievala s nimi aj babka a rada robila práce, ktoré nevesta nerada. Tento rok sa už babka na chatu nebrala, cítila úbytok síl a príťaž pre rodinu na chate. Dohodli sa so susedkou, dôchodkyňou z paneláku, že na babku dozrie počas týždňa dovolenky na chate “mladých”.
Na chate deti radi prázdninovali, väčšinou boli vonku, šantili a radi chodili aj ku susedom. Rodičia sa tešili spoločnému hraniu detí, deti väčšej partii a iným možnostiam na susedovom dvore. Sused bol stolár, deti ho radi a často sledovali pri robote v dielni. Raz, keď ich susedia pozvali na kávu s čerstným slivkovým koláčom, radi pozvanie prijali – aj zistia, čo ich deti u susedov tak dlho a radi robia. Kávička voňala, slivkový koláč ešte teplý tiež, príjemná susedská prázdninová a dovolenková pohoda. Deti si v kôlni niečo z dreva stružlikali. Matka sa so záujmom pýta syna, čo to bude, keď to bude hotové. Na čom toľko so sestrou majstrujú? Syn radostne vykríkol : “Mami, oci, pozrite – urobili sme babke novú misku, aha! “A teraz prekvapenie! Robíme misky aj pre vás – aby ste mali z čoho jesť, keď budete starí a tá babkina je prasknutá! Tu sú misky pre vás – páčia sa vám?!?” Matke a otcovi sa stretli pohľady nemo a dlho, a pred susedmi stáli ako obarení. Úprimné slová vlastných detí im vyrazili dych. Odvtedy babka sedela s nimi za stolom a s láskou jej pridržiavali rovnaky tanier ako mali ostatní, neskôr ju z neho kŕmili. Pochopili, že miesto babky je spolu s nimi pri stole.
Ako sa Vám páčil príbeh?
Kiež by všetky situácie v rodine končili tak pozitívne. Kiež by všetky susedské vzťahy boli také “kávičkové.” Ak vznikú problémy, spory, konflikty – riešme ich najskôr mediáciou, až potom utekajme na súd. Mediácia rieši aj rodinné spory, na ne sa špecializuje rodinná mediácia.Ak chcete mať poruke základné informácie o mediácii, tu je môj ebook zdarma. Nazvala som ho “Na kávičke s Mediáciou alebo top 7 otázok pre Mediáciu” . Pozvala som Mediáciu na kávičku, aby nám zodpovedala na 7 najčastejších otázok o nej… pridáte sa ku kávičke s Mediáciou? Mediácia hľadá riešenie, nie vinníka!
Cez prázdniny sa môžeme zdokonaliť v oblastiach, ktoré nás v škole neučia a tak často to v živote potrebujeme – v oblasti riešenia konfliktov aj odpustenia.
Cez prázdniny sa môžeme posunúť z miesta, z ktorého sa sami nevieme pohnúť – pomôže koučing. Aj cez prázdniny na tejto pomáhajúcej platforme zdarma.