Volám sa … (príbeh)

Svoje meno si nevyberáme sami, dávajú nám ho rodičia obvykle pri narodení. Moje meno Jozefa nie je obvyklé, patrí medzi tie menej používané. Dal ho svojej dcére Antonín Dvořák už v roku 1875 – takže nie je žiadnou novinkou. Ako som ku nemu prišla ja ? Môj príbeh ako rozprávka začína asi takto :  Kde bolo, tam bolo… V minulom tisícročí sa do skromnej rodiny stolára Jozefa a jeho manželky Alžbety narodilo najmladšie piate dieťa a dievčatku dali meno Jozefa. Po otcovi, tradičné slovenské meno v ženskom podaní.  A volajú ho Dodka. 

downloadMoji rodičia mali už 2 synov a 2 dcéry, keď som na tento svet prišla JA ♥. Starší bratia nemali meno po otcovi Jozefovi, a pri piatom dieťati sa rodičia dohodli, že budem Jozefa – mame sa vraj meno páčilo u neďalekej susedky, a otcovi po ňom. Preto sa volám Jozefa – tak som bola aj pokrstená. Meno Jozefa v tých rokoch nebolo uvedené v kalenári, vždy som meniny oslavovala 19.3. spolu s otcom na Jozefa. Dnes vidím v niektorých kalendároch 6. 8. uvedené mená Jozefína, Jozefa – ale u nás to nič nemení, oslavujeme tradične v marci (a ešte doplním – mala som “len” 42 rokov, keď moja mama ♥ zomrela dňa 6.8. )

Keď sa moja najstaršia sestra vydala a jej manžel sa volá Jozef (môj švagor Dodko) , rady Jozefov v našej rodine sa ešte rozšírili. Ja som si manžela nevyberala podľa mena, ale je tiež  Jozef.

Jozef+jozefa,1983, Dodka Danová

Keď som ja priviedla na svet prvorodeného syna, širšia rodina čakala pokračovanie tradície – my sme sa rozhodli pre rovnako krásne meno Juraj, ktorého aprílové meniny majú pre nás konkrétnu symboliku.

Pôvod mena Jozef možno poznáme, je z hebrejského Jóséph, čo znamená Boh pridá, rozhojní.

Nositeľov tohto skôr v minulosti zaužívaného a prevažne dedičného mena volajú aj Jožko, Jojo, Dodo, Dodko. V ženskej verzii (Jozefa) voláme Jožka, Jojka, Doda, Dodka.

O nositeľoch tohto mena sa píše – a sedí to aj na mňa :  “Raz si niečo v detstve vysníva a za tým si celý život pôjde, bude bojovať, ale okoliu nikdy neprezradí, čo si zaumienil. Svoje skryté plány má ukryté hlboko v sebe. Ak sa do niečoho pustí, tak to robí na sto percent,  je veľkým perfekcionistom.  K svojím kolegom je seriózny a priamy. Pokiaľ sa mu niečo nepáči úprimne to vyjadrí. Dôležitosť povolania sa podľa neho nemeria stupňom jej spoločenského významu, ale mierou jej „ľudomilnosti“. Uplatnenie nájde či už v oblasti manažmentu, alebo pomoci ľuďom.  Takže sudičky pri mojom narodení vedeli, že bude s láskou desiatky rokov riadiť ľudí ako manažer a potom ľuďom pomáhať ako mediátor a kouč.  kluc od konfliku,dodkadanova, jozefa danovamediacia, mediator, konflikty

Som autorkou e-knihy o mediácii s názvom Na kávičke s Mediáciou”, ktorú si môžete ZDARMA stiahnuť tu >>>. Som autorkou knihy o zvládaní konfliktov s názvom “Kľúč od  konfliktu”.

Jozef – začiatok jari

Takto sa o Jozefovi vyjadruje jedna z pranostík. Tradične sa tento deň považoval za prvý jarný. Hospodári vtedy obchádzali polia, prinášali zeleň a prútom šibali zem, aby sa prebudila, aby mohla dať silu a rast novej úrode. Hovorilo sa, že ak Jozef kožuch odkladá, bude úrodný rok.  A bolo treba začať orať, lebo jedna marcová brázda je vraj lepšia ako desať aprílových.

Tak som ja prišla k menu Jozefa a volajú ma Dodka. A milujem jar  – jarné slnko, jarné prechádzky, jarné kvietky … Jozef - začiatok jariAk chcete o mne vedieť viac, tu jej môj príbehmôj osobný  aj profesný profil na sociálnej sieti, alebo fotografie tu.Ak mi chcete niečo napísať, tak tu >>> 

P.S. Možno ste si všimli, že niektoré weby sú už zeleným zámkom označené v prehliadači ako bezpečné( https), a niektoré nie… Tak, tento môj web je už vyspelejší a bezpečnejší = v https = VITAJTE!  Tento posun síce zrušil doterajšie lajky na článkoch – ale bezpečnosť je dôležitejšia.www.dodkadanova.sk, https

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Som certifikovaný mediátor + kresťanský kouč. Som autorkou knihy "Kľúč od konfliktu" , a napísala som pre vás aj e-knižku "Na kávičke s Mediáciou". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>