Volám sa … (príbeh)

Svoje meno si nevyberáme sami, dávajú nám ho rodičia obvykle pri narodení. Moje meno Jozefa nie je obvyklé, patrí medzi tie menej používané. Dal ho svojej dcére Antonín Dvořák už v roku 1875 – takže nie je žiadnou novinkou. Ako som ku nemu prišla ja ? Môj príbeh ako rozprávka začína asi takto :  Kde bolo, tam bolo… V minulom tisícročí sa do skromnej rodiny stolára Jozefa a jeho manželky Alžbety narodilo najmladšie piate dieťa a dievčatku dali meno Jozefa. Po otcovi, tradičné slovenské meno v ženskom podaní.  A volajú ho Dodka. 

downloadMoji rodičia mali už 2 synov a 2 dcéry, keď som na tento svet prišla JA ♥. Starší bratia nemali meno po otcovi Jozefovi, a pri piatom dieťati sa rodičia dohodli, že budem Jozefa – mame sa vraj meno páčilo u neďalekej susedky, a otcovi po ňom. Preto sa volám Jozefa – tak som bola aj pokrstená. Meno Jozefa v tých rokoch nebolo uvedené v kalenári, vždy som meniny oslavovala 19.3. spolu s otcom na Jozefa. Dnes vidím v niektorých kalendároch 6. 8. uvedené mená Jozefína, Jozefa – ale u nás to nič nemení, oslavujeme tradične v marci (a ešte doplním – mala som “len” 42 rokov, keď moja mama ♥ zomrela dňa 6.8. )

Keď sa moja najstaršia sestra vydala a jej manžel sa volá Jozef (môj švagor Dodko) , rady Jozefov v našej rodine sa ešte rozšírili. Ja som si manžela nevyberala podľa mena, ale je tiež  Jozef.  Keď som ja priviedla na svet prvorodeného syna, širšia rodina čakala pokračovanie tradície – my sme sa rozhodli pre rovnako krásne meno Juraj, ktorého aprílové meniny majú pre nás konkrétnu symboliku.

Pôvod mena Jozef možno poznáme, je z hebrejského Jóséph, čo znamená Boh pridá, rozhojní.

Nositeľov tohto skôr v minulosti zaužívaného a prevažne dedičného mena volajú aj Jožko, Jojo, Dodo, Dodko. V ženskej verzii (Jozefa) voláme Jožka, Jojka, Doda, Dodka.

O nositeľoch tohto mena sa píše – a sedí to aj na mňa :  “Raz si niečo v detstve vysníva a za tým si celý život pôjde, bude bojovať, ale okoliu nikdy neprezradí, čo si zaumienil. Svoje skryté plány má ukryté hlboko v sebe. Ak sa do niečoho pustí, tak to robí na sto percent,  je veľkým perfekcionistom.  K svojím kolegom je seriózny a priamy. Pokiaľ sa mu niečo nepáči úprimne to vyjadrí. Dôležitosť povolania sa podľa neho nemeria stupňom jej spoločenského významu, ale mierou jej „ľudomilnosti“. Uplatnenie nájde či už v oblasti manažmentu, alebo pomoci ľuďom.  Takže sudičky pri mojom narodení vedeli, že bude s láskou desiatky rokov riadiť ľudí ako manažer a potom ľuďom pomáhať ako mediátor a kouč.  kluc od konfliku,dodkadanova, jozefa danovamediacia, mediator, konflikty

Som autorkou e-knihy o mediácii s názvom Na kávičke s Mediáciou”, ktorú si môžete ZDARMA stiahnuť tu >>>. Som autorkou e-knihy o konfliktoch s názvom “Kľúč od  konfliktu”.

Jozef – začiatok jari

Takto sa o Jozefovi vyjadruje jedna z pranostík. Tradične sa tento deň považoval za prvý jarný. Hospodári vtedy obchádzali polia, prinášali zeleň a prútom šibali zem, aby sa prebudila, aby mohla dať silu a rast novej úrode. Hovorilo sa, že ak Jozef kožuch odkladá, bude úrodný rok.  A bolo treba začať orať, lebo jedna marcová brázda je vraj lepšia ako desať aprílových.

Tak som ja prišla k menu Jozefa a volajú ma Dodka. A milujem jar  – jarné slnko, jarné prechádzky, jarné kvietky … Jozef - začiatok jariA ešte niečo k Jozefovi. Počas mojej pracovnej kariéry  som mala 3-ročne manažerske vyslanie v banskobystrickom regióne, mala som milé bývanie v Banskej Bystrici na “Huštáku”. V tej lokalite je historická neveľká kaplnka, kostol sv.Alžbety, v  ktorej bývala sv. omša ráno o 6,00 hod. Príležitostne som sa jej zúčastnila, aj modlitieb po nej. A úplne posledná modlitba po sv.omši bola k sv. Jozefovi, veľmi sa mi páčila a chcela som sa ju naučiť. Tu je :

kostol sv.Alžbety v Banskej Bystrici

Svätý Jozef, buď nám otcom, v srdci svojom vždy milostnom. Daj miestečko prosbám našim, ochraňuj nás časom každým. Vypros milosť domu nášmu, stálu svornosť v dobu každú, by sme v láske a pokoji Bohu vždycky verní boli. By nás tu vždy čnosť zdobila, k nebu viedla každá chvíľa, to je dnes tu prosba naša, čo sa k tebe vrúcne vznáša.Medzi nami tu ostávaj, vtedy bude vždy u nás raj. Kľúče k domu tebe dáme, stoj pri nášho domu bráne. Ochraňuj vždy starostlivo, čo by duši poškodilo. Skrývaj našich milých i nás, v srdci Pána po každý čas, nech žijeme v kraji zemskom, jak ty v dome Nazaretskom, by sme ťa večne chválili a s tebou v nebi prebývali. Amen.

Ak chcete o mne vedieť viac, tu jej môj príbeh a môj osobný  aj profesný profil na sociálnej sieti, alebo fotografie tu.   

Zaujal vás článok ? Chcete vedieť medzi prvými, keď napíšem ďalší ? Rada vám dám vedieť na váš email. 

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Som certifikovaný mediátor + kresťanský kouč. Som autorkou e-knižky "Kľúč od konfliktu" , a napísala som pre vás aj e-knižku "Na kávičke s Mediáciou". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>
Komentáre