Jozefa (príbeh)

Svoje meno si nevyberáme sami, dávajú nám ho rodičia obvykle pri narodení. Moje meno Jozefa nie je obvyklé, patrí medzi tie menej používané. Dal ho svojej dcére Antonín Dvořák už v roku 1875 – takže nie je žiadnou novinkou. Ako som ku nemu prišla ja ? Môj príbeh ako rozprávka začína asi takto :  Kde bolo, tam bolo… V minulom tisícročí sa do skromnej rodiny stolára Jozefa a jeho manželky Alžbety narodilo najmladšie piate dieťa a dievčatku dali meno Jozefa. Po otcovi, tradičné slovenské meno v ženskom podaní.  A volajú ho Dodka. 

downloadMoji rodičia mali už 2 synov a 2 dcéry, keď som na tento svet prišla JA ♥. Starší bratia nemali meno po otcovi Jozefovi, a pri piatom dieťati sa rodičia dohodli, že budem Jozefa – mame sa vraj meno páčilo u neďalekej susedky, a otcovi po ňom. Preto sa volám Jozefa – tak som bola aj pokrstená. Meno Jozefa v tých rokoch nebolo uvedené v kalenári, vždy som meniny oslavovala 19.3. spolu s otcom na Jozefa. Dnes vidím v niektorých kalendároch 6. 8. uvedené mená Jozefína, Jozefa – ale u nás to nič nemení, oslavujeme tradične v marci (a ešte doplním – mala som iba 42 rokov, keď moja mama ♥ zomrela dňa 6.8. )

Po svadbe mojej najstaršej sestry sa rady Jozefov v našej rodine ešte rozšírili – jej manžel sa volá Jozef (môj švagor Dodko). Ja som si manžela podľa mena nevyberala, a je tiež  Jozef.

Jozef+jozefa,1983, Dodka Danová

Keď som ja priviedla na svet prvorodeného syna, širšia rodina čakala pokračovanie tradície – my sme sa rozhodli pre rovnako krásne meno Juraj, ktorého aprílové meniny majú pre nás konkrétnu symboliku.

Pôvod mena Jozef možno poznáme, je z hebrejského Jóséph, čo znamená Boh pridá, rozhojní.

Nositeľov tohto skôr v minulosti zaužívaného a prevažne dedičného mena volajú aj Jožko, Jojo, Dodo, Dodko. V ženskej verzii (Jozefa) voláme Jožka, Jojka, Doda, Dodka.

O nositeľoch tohto mena sa píše – a sedí to aj na mňa :  “Raz si niečo v detstve vysníva a za tým si celý život pôjde, bude bojovať, ale okoliu nikdy neprezradí, čo si zaumienil. Svoje skryté plány má ukryté hlboko v sebe. Ak sa do niečoho pustí, tak to robí na sto percent,  je veľkým perfekcionistom.  K svojím kolegom je seriózny a priamy. Pokiaľ sa mu niečo nepáči, úprimne to vyjadrí. Dôležitosť povolania sa podľa držiteľa tohto mena nemeria iba stupňom jeho spoločenského významu, ale aj mierou jeho konkrétneho prínosu pre jednotlivca.  Uplatnenie vraj nájde či už v oblasti manažmentu, alebo pomoci ľuďom.  Takže sudičky pri mojom narodení už vedeli, že budem s láskou desiatky rokov riadiť ľudí ako manažer a potom s rovnakou láskou ľuďom pomáhať ako mediátorkouč.  

Pre pomoc ľuďom som s láskou napísala aj moje knižky.

Som autorkou e-knižky o mediácii s názvom Na kávičke s Mediáciou”, ktorú si môžete ZDARMA stiahnuť TU  >>>.

Som autorkou populárno-náučných kníh o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme. Prvá knižka má názov “KĽÚČ OD KONFLIKTU a druhá “VIEM ODPUSTIŤ?”.  Obe knižky sú v elektronickej a na žiadosť čitateľov aj v tlačenej forme. Je zaujímavé čítať názory jej čitateľov – aj na prvú, aj na druhú knižku.   

Jozef – začiatok jari

Jozef - začiatok jari

Takto sa o Jozefovi vyjadruje jedna z pranostík. Tradične sa tento deň považoval za prvý jarný. Hospodári vtedy obchádzali polia, prinášali zeleň a prútom šibali zem, aby sa prebudila, aby mohla dať silu a rast novej úrode. A ja milujem jar – jarné slnko, jarné prechádzky, jarné kvietky …

Ak chcete o mne vedieť viac, tu jej môj príbehmôj osobný  aj profesný profil na FB, aj na LI, alebo fotografie na Instagrame,a nájdete ma aj TU.

Ak mi chcete niečo napísať, nech sa páči, TU >>> 

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Venujem sa konflikt manažmentu, som kresťanský kouč a autorka populárno-náučných knižiek o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme. O zvládaní konfliktov je "Kľúč od konfliktu", a o odpustení je knižka "Viem odpustiť?". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>