Čo hovoria čitatelia mojej knižky o riešení konfliktov?

Po zverejnení mojej e-knižky som bola plná očakávania, aké budú reakcie jej prvých čitateľov – ľudí, ktorým je knižka určená, ľudí ktorí ma nepoznajú, ktorí sa so mnou nikdy nestretli, nevideli ma, nepočuli, pre ktorých som cudzia osoba. Nikdy v živote nezabudnem na prvú vetu prvej spätnej väzby ku mojej prvej knižke.

Už vieme, prečo som napísala moju knižku “KĽÚČ OD KONFLIKTU” a teraz sa pozrime na to, čo o nej hovoria jej prví čitatelia.

Môj prvotný zámer bol napísať e-knižku, e-book ako sa bežne preberá výraz z angličtiny. E-knižku som písala vo veľkosti A4 na výšku, aby sa dobre čítala, má 9 kapitol na viac ako 99 stranách. Preto e-knižku, aby bola ľuďom k dispozícii na mojom webe stále počas 24 hodín a 7 dní v týždni. Moju e-knižku už môžete získať aj v kníhkupectve Martinus.sk a pre bratov Čechov aj v Martinuse.cz. 

Po zverejnení e-knižky som bola plná očakávania, aké budú reakcie jej prvých čitateľov – ľudí, ktorým je knižka určená, ľudí ktorí ma nepoznajú, ktorí sa so mnou nikdy nestretli, nevideli ma, nepočuli, pre ktorých som cudzia osoba. Nikdy v živote nezabudnem na prvú vetu prvej spätnej väzby ku mojej prvej knižke. Chcete vedieť, ako znela – keď ma tak dostala? “Z knižky je cítiť, že bola písaná s láskou.” Logicky by mohla nasledovať otázka, že ako z knižky o konfliktoch možno cítiť lásku? Ja som šťastná že cítiť, lebo tak bola naozaj písaná. Táto prvá veta prvej spätnej väzby je od pani Martiny Michalíkovej z Bratislavy a celá znie takto:

Z knižky je cítiť, že bola písaná s láskou. Priznám sa, že nabúrala moje presvedčenie, že konflikty sú zlé a keď chce byť človek lepší a pracovať na sebe, mal by sa konfliktom vyhýbať. Aspoň tak som bola vychovávaná. Kľúč od konfliktu nie je knižka na jedno prečítanie. Téme konfliktov sa venuje komplexne, do hĺbky. Od teórie po praktické návody, ako sa naučiť ich zvládať. Nabúrava všeobecné presvedčenie, že konflikty sú negatívne a treba sa im vyhýbať. Odporúčam knižku každému, kto nechce životom len preplávať, ale ho vedome tvoriť.

Pavel Navrátil

Dodka, vesmír vie čo má robiť. Tvoja kniha mi prišla do rúk práve v správnom čase. Knihu by si mal prečítať každý z nás. Som presvedčený, že by bolo menej svárov, nedorozumení. Máš pravdu v tom, že každý z nás rieši nejaký konflikt, problém. A každý deň. Ani som nevedel, čo všetko súvisí s konfliktom. Aké sú možnosti a kroky, ktoré vedia problém, či konflikt usmerniť, vyriešiť. Viem sám, že je to náročné na čas. Našiel som sa v Tvojich názoroch, v prezentovaných krokoch k riešeniu problému. Niektoré mi boli veľmi blízke, niektoré sú AHA momentom, otvorilo mi to nové možnosti v riešeniach problému ako takého. Mne osobne pomohli a pomáhajú Tvoje informácie k riešeniu v partnerskom vzťahu, pozerať sa na problém z rôznych uhlov pohľadu. I keď slovo konflikt nerád používam, pripadá mi ako silné slovo. Dostal som do stavu, kedy pozretím na problém z iného uhla, vidím nové možnosti riešenia. Nie je to proces jednoduchý, ale je tam cesta. Musel som sa vracať k už prečítaným stránkam, aby sa mi myšlienky vrátili k podstate. A stále sa vraciam. Som typom človeka, ktorý konflikt nevyhľadáva, snažím sa byť diplomatom. Nerád vidím ľudí nešťastných, nahnevaných, bezradných. Preto v živote hľadám riešenia, ktoré neubližujú. Som technický typ, celý môj život sa točí v servise strojov. Je to o pomáhaní. Baví ma infomarketing, kde ukazujem ľuďom Cestu za slobodou. A ciest je tiež viacero. Som Ti vďačný za Tvoj diamant, kde si dala na tanier podstatné informácie. Zžiť sa a uviesť do praxe, do života, to bude už dlhšia cesta. Ale som nesmierne vďačný, že som si ju mohol prečítať. Nebude to len raz.

slavka_ramsova

Každý poznáme situácie v živote, keď sa s niekým nezhodneme, nevieme dohovoriť a v horšom prípade začína dochádzať ku konfliktu. Nemám tieto situácie rada, lebo sa mi zdajú mrhaním času a energie. Tú radšej využijem na jeho riešenie. Ale ako na to, ak sa stretnete s človekom, ktorý každý iný názor berie ako urážku a v konfliktoch sa vyslovene vyžíva? S týmto som si nevedela poradiť a môj nekonfliktný postoj ma trápil, zvlášť keď si ho druhá strana vysvetľovala ako slabosť a zlyhanie. V tomto e-booku som zistila, že idem na vec správne, že nie je zlé nebojovať, že je to jedna z ciest riešenia. Dokonca autorka ponúka aj návody na to, ako sa rozhodovať, ako komunikovať a byť v súlade sám so sebou. Sú to témy, ktoré spolu úzko súvisia a ja som veľa pochopila. Niektoré metódy rozhodovania som už aj použila a som veľmi spokojná, lebo správne rozhodnutie a dobré odkomunikovanie pri probléme mi dalo veľa sily a energie, ktorú som pri jej správnom použítí nemusela míňať na konfliktné situácie, lebo žiadne nevznikli  🙂

monikagaherova

Dodkinu knihu som mala možnosť prečítať niekoľkokrát. Veľa vecí poznám, ALE … nevyužívam. Úžasné je, že tu nájdete more príkladov na zlepšenie a zmenu seba alebo situácie, ktorú práve potrebujete riešiť. JA som v nej objavila skvelé indiánske pravidlo rozhodovania, ako ušité pre mňa (nájdete v kap.9) a tiež mnohé paralely môjho osobného života. Akoby tú knihu písala o mne… Každá kapitola mi priniesla isté poznanie, ale najväčší AHA moment som našla v tej o konfliktoch. Myšlienky v nej mi celkom zmenili nazeranie na svet konfliktov: „Konflikty nie sú dobré ani zlé, sú iba príležitosťou zmeniť danú situáciu… Konflikty neprichádzajú ku nám zvonka, ako sa nám na prvý pohľad zdá. Príčina všetkých konfliktov tkvie v nás samých, prichádzajú z nášho vnútra – tam treba začať. A teda, že nejde o to, čo sa deje – podstatné je, aký máme k tomu postoj, ako sa k tomu postavíme. Nesnažme sa zmeniť druhého človeka – to nie je v našich rukách ani silách. Zmeňme náš prístup ku nemu.” A to je plne v našich rukách, ale toto si asi každý z nás NEuvedomuje každý deň. A toho sa budem držať. Ďakujem za toto poznanie.

O odborný názor na moju populárno – náučnú knižku som požiadala aj dvoch podľa mňa najväčších odborníkov na teóriu konfliktov u nás na Slovensku a bola som veľmi šťastná, keď súhlasili s jej prečítaním. Napriek tomu, že moja knižka je písaná ľudskou rečou pre širokú verejnosť, pre širokú populáciu a preto nie je písaná vedeckou terminológiou, zaujímal ma názor odborníkov na teóriu konfliktov na ňu. Za ich spätnú väzbu som im veeeľmi vďačná, vyzdvihli silné stránky knižky a pomenovali podľa ich názoru aj slabšie, prípadne uviedli ich odlišný názor k niektorým mojim. To je výborné, veľmi si to vážim! Keďže od nich nemám súhlas so zverejnením mena a celej spätnej väzby, uvediem jednu myšlienku od každého, ktorá ma osobitne potešila:

Chcem vám blahoželať. Je vidieť, že za knižkou je veľa vašej práce, premýšľania a životnej skúsenosti. Knižka sa dobre číta, má prehľadnú štruktúru, výborné opakujúce otázky na konci kapitol, dobrú grafiku, ide o ľahký popularizačný štýl.

A druhá:

Je chvályhodné, že píšete. Viem ako nie je ľahké napísať knihu, dokonca aj keď to človeku píše, takže je super, že ste dala dokopy takýto rozsiahly text. Dala ste si záležať na krátkych vetách, čo teda mne dlhovetovému autorovi udrelo hneď do očí. Kniha sa dobre číta. Kombinácia vlastných názorov, príbehov a teórie je super.

  • PhDr. Ernest Kováč, predseda Asociácia mediátorov Slovenska, Bratislava,  www.amssk.sk

E-knižka mapuje a analyzuje konflikt z rôznych pohľadov, čo čitateľovi poskytuje ucelený pohľad na konflikt. Čo dodáva publikácii originalitu je to, že čitateľ v každej kapitole má myšlienku na zamyslenie a inšpirujúci príbeh. Edukačný rozmer dodávajú “Tipy na domácu úlohu”, kde ak si zoberieme jednu kapitolu na každý deň môžeme sebareflexiou prísť k úvahe čo pre mňa a v mojom živote, resp. v mojom okolí znamená konflikt, ako ho riešim? Som nositeľom konfliktu alebo skôr katalyzátor v konfliktných situáciach? To je prednosť e-knižky, pre ktorú by si ju mal každý prečítať. Verím, že čitateľ po prečítaní e-knižky si povie spolu s autorkou “Konfliktov sa nebojím”.

Tlačenú verziu knižky som viac iba uvažovala ako plánovala niekedy do budúcna, keď vychytám prvé muchy, otázky a nejasnosti k e-knižke. Táto moja úvaha sa však zrealizovala krátko po zverejnení e-knižky, a to na základe pozitívnych spätných väzieb a záujmu jej čitateľov.  Takže už je na svete aj tlačená verzia knižky, je vo veľkosti A5 a má 222 strán. A hneď sa knižka vybrala do sveta…dodkadanova, klucodkonfliktu, mediator, kouc, krestanskykoouc

Potešili ma až k dojatiu slová listu, ktorý mi čitateľka zaslala meilom:

Dodka danová, mediator, kniha, klučodkonfliktu

Tlačenú aj elektronickú knižku máte poruke stále na mojej webovej stránke www.dodkadanova.sk. Tak, príjemné a pre váš každodenný život užitočné čítanie želám všetkým!

Aj vy radšej počúvate ako čítate? Nech sa páči!

P.S.1: Dnes 20. 10. 2020 už viem, čo hovoria čitatelia mojej druhej populárno-náučnej knižky, ktorá je tiež z kategŕie…čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme… a jej názov je:  “VIEM ODPUSTIŤ?” – spätná väzba jej prvých čitateľov je spísaná TU. 

P.S.2: Možno ste si všimli, že niektoré weby sú už zeleným zámkom označené v prehliadači ako bezpečné( https), a niektoré nie… Tak, tento môj web je už vyspelejší a bezpečnejší = v https = VITAJTE!  Tento posun síce zruší doterajšie lajky na webe lebo vytvorí novú url adresu webu, ale bezpečnosť je dôležitejšia…. www.dodkadanova.sk, https

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Venujem sa konflikt manažmentu, som kresťanský kouč a autorka populárno-náučných knižiek o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme. O zvládaní konfliktov je "Kľúč od konfliktu", a o odpustení je knižka "Viem odpustiť?". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>