Radostné srdce hojí rany, ubitý duch vysušuje kosti.

Čo hovorí toto staré biblické príslovie ľuďom dneška? Aj o tom je zaujímavý rozhovor v článku, poďme si ho spolu vypočuť >>>Pravej úprimnej radosti srdca v súčasnom svete ubúda, pribúda srandy, veselosti, vtipu, nacvičených umelých úsmevov. Skutočná pravá radosť prežívaná v našom vnútri (výlučne my sami so sebou)  je dôležitá pre naše zdravie. Radosť je niečo hlboké, vnútorné, niečo podstatné, iba naše. Radosť je druh pozitívnej emócie. Ťažko sa popisuje, ešte ťažšie sa o nej úprimne hovorí, o to príjemnejšie sa prežíva….

V dnešnej rýchlej dobe sme si zvykli na všetko hľadať rýchle riešenia, quick wins ….radosť preto často a rýchlo hľadáme na disco, párty, zábave, vtipoch, úsmevoch pekných a často umelých alebo dokonca falošných, nebodaj v alkohole alebo inom tvrdšom… = tam, kde ona nie je. Zdá sa nám, že rýchla zábava zaberá – áno,  ale iba na chvíľu. A my hľadáme znovu, a odznova, a opať, a dookola… A nakoniec sa unavíme z jej hľadania alebo sami seba presvedčíme, že ona vlastne neexistuje. 

Až keď prestaneme hľadať našu vnútornú radosť vonku, uvedomíme si, kde ona je. V nás. Tam ju treba hľadať. Na povrchu nebude, treba veeeľmi dobre a vytrvalo hľadať. A čo robiť, keď ju sám neviem nájsť alebo sa ju možno bojím sám nájsť? Môže pomôcť kouč, aj ja ako kresťanský kouč.

Radosť v našom srdci si pestujeme a súčasne chránime ako vzácny dar. Máme radosť z čistého svedomia, z hrdosti na seba samého, z detí, z práce…. prevažne máme radosť z vecí, ktoré sa nedajú kúpiť v obchode.

Český rozhlas Plus dňa 6. 5. 2015 uviedol zaujímavý rozhovor s prof. Květou Neradovou (predišla nás do večnosti v marci 2016), obsah rozhovoru je stále aktuálny, trvá cca 30  min. vrátane hudobnej vložky a je na tému :  “Radostné srdce hojí rany, ubitý duch vysušuje kosti…” – urobme si pohodu, kávičku a vypočujme si ho  TU :
Vieme, čo je pre nás v našom živote najdôležitejšie? Čo je v našej “ústave”? Ozaj, máte svoju ústavu ? Chcete vedieť, ako si ju zostrojiť ?

V škole nás učili všeličo – ale ako zvládať konflikty nie. A pritom to denne potrebujeme… Preto som ľudskou rečou napísala e-knižku pre každého z vás o zvládaní konfliktov a dala som jej názov “KĽÚČ OD KONFLIKTU”. Čo hovoria o nej jej prví čitatelia? Mrknite sem  >>>

kluc od konfliku,dodkadanova, jozefa danova

Klik na obrázok![content id=8100][/content]

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Venujem sa konflikt manažmentu, som kresťanský kouč a autorka populárno-náučných knižiek o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme. O zvládaní konfliktov je "Kľúč od konfliktu", a o odpustení je knižka "Viem odpustiť?". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>