Od Silvestra do Troch kráľov …

… je nielen názov diela Jozefa Miloslava Hurbana, ale aj ten správny čas poďakovania a aj sumarizácie práve čerstvo skončeného roka + správny čas nastavovania cieľov čerstvo začatého roka. TERAZ je ten správny čas.

Robím to tak každý rok, aj som o tom písala. Vždy som nielen o rok staršia, ale hlavne skúsenejšia, múdrejšia, vnútorne silnejšia, pokojnejšia a verím, že aj lepšia. Mám rada nielen ciele, ale aj cielenú prácu s nimi a na nich.

V pracovnej oblasti postup ročného vyhodnocovania a plánovania uplatňujeme bežne, v osobnom živote niekto tento postup vôbec neuplatňuje, alebo máme tendenciu prvý krok preskočiť v rámci úspory času (je to za nami, už to nebudem riešiť, už sa ku tomu nebudem vracať, všetko si aj tak nepamätám, je to len strata času, načo mi to bude…). Moja životná skúsenosť hovorí, že treba zachovať toto poradie aj v osobnom živote – poďakovať, vyhodnotiť, poučiť sa z končeného roku. Je to vhodný čas rozhodnúť sa, čo v roku 2018 (za)nechávame a čo si z neho berieme do roku 2019. Nezabudnime sa pochváliť, aj za to čo nové sme zvládli prvýkrát, za kroky vedúce k odstráneniu sporov, za kroky vedúce k vnútornému pokoju, odmeniť sa za skončený rok a až potom štylizovať ciele do celého nového roka. 2018, 2019, dodkadanova, mediator, mediation, koc

Kedy tento proces vyhodnocovania a plánovania robiť? Jedna vec je čas = kedy to nielen začať ale hlavne dokončiť, druhá vec je obsah = čo všetko na počet aj ako formulované tam bude, tretia vec je forma = ako to bude vyzerať (niekto si robí detailnú nástenku snov s obrázkami, vision board, niekto si to spíše na úvod ročného diára, niekto do poznámky v mobile, iný na plochu obrazovku svojho PC, atď.).

Pre mňa je vždy dôležitejší obsah ako forma, preto v závislosti od času potrebného na vytvorenie obsahu určujem čas začiatku práce s ním. Ako sa pozorujem, tento čas sa posúva spolu s mojou životnou skúsenosťou. Kedysi som do konca decembra naháňala plnenie mojich cieľov toho roka a k plánom na nový rok som sa dostala v polovici januára. Neskôr som plánovanie roka posunula na prvé dni roka, neskôr na dni medzi Vianocami a Novým rokom. Dnes mi vyhovuje začiatok decembra, kedy obvykle sú už ciele končiaceho roka jasné a je vhodný čas na  vypracovanie pracovnej verzie, postupné vylaďovanie a dolaďovanie najneskôr do konca roka. Tak, aby som od prvej hodiny prvého dňa nového roku mala jasno vo svojich 3 hlavných ročných cieľoch a od prvého dňa nového roku hoci troškou, ale predsa každý deň prispievala k ich plneniu. Áno, chce to čas aj skúsenosť, je to však potrebné. A nezabúdajme – plánujme ako prvé dôležité, hlavné veci a nechajme vo svojich plánoch dostatok priestoru na všetko krásne, nami neplánované, nami neplánovateľné.   

ciele, 2019, dodkadanova, mediator, kouč, mediacia,krestanskykouc

Že ste to ešte sami nerobili? Viem vám koučingom s tým pomôcť.

2019, mediator, kouč, dodkadanova

Chcem Vám z celého srdca poďakovať za záujem o tému zvládania konfliktov, riešenia konfliktov, konflikt manažmentu, komunikácie, mediácie, koučingu, práce na sebe…, ktorých cieľom je prispievať k lepšiemu životu na krásnej planéte Zem, prispievať k pokoju – tak potrebného na nej !

2018,2019, dodkadanova, mediator, mediation, mediacia, kouč

A čo by sme si do čerstvo loadovaného roku 2019 mohli zobrať z Hurbanovho humorného diela z prelomu rokov 1846/47 “Od Silvestra do Troch kráľov”? 

Možno pohľad na svet cez okuliare humoru, možno spôsob podávania kritiky na tanieri vtipu, možno odmietnutie ohovárania, intríg, malomeštiactva, honbu iba za majetkom, možno rozprávkovú myšlienku víťazstva dobra nad zlom … ciele, 2019, dodkadanova, mediator, kouč, mediacia,krestanskykouc

Želám Vám každý deň roku 2019 radosť v srdci a pokoj v duši – nech je to najlepší rok Vášho života ! 

Ak vám v tom môžem pomôcť, nech sa páči – ozvite sa >>>

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Venujem sa konflikt manažmentu, som kresťanský kouč a autorka populárno-náučných knižiek o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme. O zvládaní konfliktov je "Kľúč od konfliktu", a o odpustení je knižka "Viem odpustiť?". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>