Veľmi rada si vyberám. Nielen pri nakupovaní, ale aj pri rozhodovaní. Vždy chcem mať viac možností na výber. Mať iba jednu možnosť je pre mňa tá najhoršia možnosť. Mať iba jednu možnosť znamená musím, nie chcem. Mať iba jednu možnosť je nesloboda. Pre niekoho iného je mať jedinú možnosť to najlepšie riešenie – vtedy sa netreba rozhodovať, už rozhodol iný, nedal nám viac možností. Za minulého režimu bolo všetko dané, jasné, jednoznačné, bolo menej rozhodovania. Zabudli sme sa vedieť rozhodovať ?
Patrím k ľuďom, ktorí s rozhodovaním nemajú probém, naopak – rozhodujem sa aj rozhodujem rada. Ešte v mladosti som si myslela, že to je tak u všetkých ľudí – že predsa nikto nemôže mať problém s rozhodovaním. Až neskôr, v dospelosti a následnej dlhoročnej životnej skúsenosti (rodičovskej, manželskej, manažerskej) som pochopila, že to tak určite nie je. Aj absolvované školenia na túto tému ma uviedli do obrazu, ale hlavne praktické životné skúsnosti ma doviedli k súhlasu s výsledkami vedeckých prieskumov, že väčšina ľudí má problém s rozhodovaním, nerobia to radi, nevedia to, niektorí sa rozhodovania doslova boja.
Každý deň sa rozhodujeme veľa krát. Rozhodujeme o sebe, aj o iných. Je pravda, že v práci sa rozhodujeme viac vecne, rozumom, faktami, argumentami a v súkromí viac srdcom, emóciami, pocitmi ? Srdcom alebo rozumom ? Alebo podľa vlastnej ústavy ?
Čo je to rozhodovanie ? Rozhodovanie = proces výberu jedného z viacerých variantov. Rozhodovanie je proces ? Veď ho často zvládam ľavou zadnou, ale niekedy ma točí dokola veľmi dlho. Áno, rozhodovanie je proces – má svoj začiatok, kroky, aj koniec. Rozhodujeme sa denne a v škole ani doma nás to neučili, prečo ? Procesu rozhodovania sa budem venovať neskôr.
Povieme si : “No dobre, ale čo keď mám len jednu možnosť ? Z čoho si vtedy mám vyberať ? Zaujmavá otázka, myslím že bude aj zaujímavá odpoved. Ak vidím len jedinú možnosť, ostatné možnosti si vytvorím. Ak nemám viac možností, rada si ich vytvorím a až potom sa rozhodujem. Výber z 3 a viacerých možností je voľnosť sloboda ! Najjednoduchší príklad – keď som chorá a môžem piť iba čaj, uvarím si viac druhov – aspoň 3 druhy do 3 šálok, chcem mať možnosť si vybrať. Keď mám diétu a môžem piť iba vodu – vytvorím si viac druhov vody (studená, minerálka, s citronom). V možnostiach výberu cítim slobodu.
Zopár večných právd o rozhodovaní :
Každý z nás je jedinečný, je originál, je unikát. Pán Boh tvorí iba originály – žiadne kópie. Sme slobodní ľudia – máme slobodnú vôlu. Nie me otroci, aby sme plnili iba príkazy iných. Vedieť sa rozhodnúť potrebujeme vedieť. V škole nás to neučili, niečo sme odpozorovali od iných. A niektorí ľudia sú presvedčení, že rozhodovať vedia najlepšie aj bez učenia. Vtedy sa pozrime na ich život, a uvidíme ako sa vedia rozhodovať.
Nerozhodnosť je hrozný pocit. Nerozhodnosť je stagnácia, nerozhodnosť bráni pohybu vpred. Nerozhodosť je brzda. Nerozhodnosť vedie k priemernosti. Nerozhodní ľudia sú menej úspešní ako rozhodní.
Viete, prečo sa niekto nerád rozhoduje ?
Ako sa učíme rozhodovať ? Tak, že poznáme základy teórie a trénujeme rozhodovania, v praxi – nie tak, že iba plníme príkazy. Tak učíme rozhodovať sa aj naše deti – dáme im príležitosť rozhodnúť sa, nerozhodujeme vždy a vo všetkom my rodičia za nich. Tiež som mala zo začiatku výchovy také sklony, ale pochopila som, že tak sa nevychovávajú šťastní ľudia – tak sa vychovávajú ufňukaní maznáčikovia. A život sa nemazná. Pamätám si na výrok mojej dcéry : ” Mami, nechaj ma rozhodnúť – veď aj pád na hubu je pohyb dopredu ! “
Aj hod mincou je metóda rozhodovania ? Áno, na dilemy sedí.
Výsledkom procesu rozhodovania je rozhodnutie.
Neexistuje zlé rozhodnutie – existuje skúsenosť. Že by sme sa teraz rozhodli inak, to je možné… ale to neznamená, že sme sa vtedy rozhodli zle. Rozhodli sme sa vtedy najlepšie, ako sme vedeli. Tu sa mi vynára spomienka na môjho otca, ktorý hovorieval : “Mať tie roky a tento rozum.” Ako dieťa som to nechápala, a dnes to už chápem veľmi dobre.
“Nedokonalé” rozhodnutia sú lepšie ako žiadne. Tí, ktorí sa nevedia rozhodnúť váhajú, zatiaľ čo sa tí, ktorí spravia “nedokonalé” rozhodnutia, priučia sa dôležitým lekciám. Nikdy nemôžeš vedieť, ktorá cesta je tá dokonalá, správna na 100 %. Skúsenosi ukazujú, že ľudia na konci života najviac ľutujú tie šance, ktoré nevyužili, vzťahy, ktorých sa obávali a rozhodnutia, ktoré neurobili.
Ked sa už rozhodnem, beriem za to zodpovednosť a idem za svojim rozhodnutím, už sa neotáčam späť. Nestrácam drahocenný čas pozeraním sa dozadu.
Rozhodovaniu patrí samostatná kapitola v mojej knižke o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme, knižke o zvládaní konfliktov. Dala som jej názov “Kľúč od konfliktu” – je aj TU a vyzerá takto >>>P.S. Možno ste si všimli, že niektoré weby sú už zeleným zámkom označené v prehliadači ako bezpečné( https), a niektoré nie… Tak, tento môj web je už vyspelejší a bezpečnejší = v https = VITAJTE! Tento posun síce zruší doterajšie lajky na webe lebo vytvorí novú url adresu webu, ale bezpečnosť je dôležitejšia….