ÁNO alebo NIE ?

Ráno vstávame a máme plnú hlavu starostí, úloh, povinností, výziev či problémov na riešenie – nech ich už nazveme akokoľvek. Chceme vedieť, ako ich razom znížiť minimálne na polovicu ?

Chceme mať ten zázračný prútik ? Nech sa páči, tu je – metóda lievika. Spočíva v jednej jednoduchej otázky, na ktorú je odpoveď ÁNO alebo NIE. Ak chceme svoju vzácnu a jedinečnú životnú energiu používať rozumne, robme toto. Keď si zase začneme v duchu premietať náš film s množstvom úloh, povinností, problémov, ktoré máme vyriešiť, hneď ich prelejme cez lievik ANO-NIE pomocou tejto otázky ? 

Viem JA ovplyvniť výsledok ? ” mediacia, mediator, problém, konflikt

Ak je odpoveďou jasné alebo aspoň čiastočné „ÁNO”, tak zdvihnime zadok, telefón a začnite záležitosť riešiť sami alebo s niekým iným ju rozobrať. Ľudia len málokedy vedia účinne vyriešiť veci, ktorých sa sami obávajú. Vyberte si kolegu, ktorého názoru dôverujete, alebo niekoho z priateľov či rodiny, alebo profesionálneho poradcu a dôkladne rozpitvajte, nakoľko sú hrôzy skutočne hrozné a nakoľko sú opodstatnené. Ak si zvolíte rozumného poradcu, vaša neistota poklesne a vaše rozhodnutia budú omnoho rozumnejšie.

Ak je odpoveďou jasné  „NIE”, tak potom skutočne len míňame energiu a čas na veci mimo nášho vplyvu a dosahu.  Urobíme oveľa lepšie, ak sa sústredíme na záležitosti vo vlastných rukách – tie ktoré my môžeme ovplyvniť priamo alebo nepriamo.error-message

Stretávam sa s otázkou, či sa táto metóda dá uplatniť v súkromnom živote, alebo aj v pracovnom. V pracovnom živote je lievik už nastavený, nastavili ho šéfovia na základe pracovných postupov t.j. nám sa dostávajú do rúk iba úlohy, ktoré my reálne ovplyvniť môžeme. Načo inak by nám ich dávali ! V súkromnom živote si lievik potrebujeme nastaviť sami. 

Táto metóda je na prvý pohľad ľahká, ale na praktické uplatnenie už nie taká ľahká. Zo začiatku uplatňovania tejto metódy nám to bude dlhšie trvať, nebude sa nám zdať možné, že koľko toho môžeme vylúčiť. Ale ide to ! Začnime ! Chce to tréning, ale ide to ! Mám to vyskúšané… výsledok stojí za to !

Uplatenie tejto metódy nás nestojí ani cent a prinesie veľký výsledok. Úsporu nášho času a energie, ktorú môžeme venovať ľuďom, ktorých máme radi a veciam, ktoré môžeme ovplyvniť. Je to v našich rukách – držme si palce !  

Jednoduchá otázka :  Viem JA ovplyvniť výsledok ?”

mediacia, mediator, konflikt

Tak radi a často sa zaoberáme vecami, ktoré vôbec nemôžeme ovplyvniť – niekedy je to spôsob, ako uniknúť riešeniu tých vecí, ktoré ovplyvniť vieme. Ak veľa nášho času a energie stratíme blábolami a lamentáciami, kritikou, mudrovaním nad vecami, ktoré nemôžeme ovplyvniť – o to menej času nám zostáva na riešenie tých problémov, ktoré ovplyvniť vieme.  Veď vieme, že čas  tu na zemi máme vymedzený – každý z nás.   

A večer sme potom nepríjemne unavení a nespokojní. A my chceme byť večer príjemne unavení a spokojní. Neplytvajme preto našou vzácnou životnou energiou !

Nedovoľme problémom prerásť nám cez hlavu . Majme svoje problémy pod kontrolou. Naučme sa VČAS zvládať naše problémy a konflikty. 

Aj chcete mať poruke informácie na tému : “Ako na konflikty “ – píšem o tom ebook, dám vám vedieť, keď bude hotový !mediacia, mediator

Ak chcete mať poruke základné informácie o mediácii, tu je môj ebook zdarma. Nazvala som ho “Na kávičke s Mediáciou alebo Top 7 otázok pre Mediáciu” . Pozvala som Mediáciu na kávičku, aby nám zodpovedala na 7 najčastejších otázok o nej… pridáte sa ku kávičke s Mediáciou ?

Mediácia hľadá riešenie, nie vinníka !

Zaujal vás článok ? Chcete vedieť medzi prvými, keď napíšem ďalší ? Rada vám dám vedieť na váš email. 

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Venujem sa konflikt manažmentu, som kresťanský kouč a autorka populárno-náučných knižiek o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme. O zvládaní konfliktov je "Kľúč od konfliktu", a o odpustení je knižka "Viem odpustiť?". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>