Prečo je marec mesiacom knihy?

Kniha nás sprevádza celým životom. Mali sme ju v rukách skôr, ako sme vedeli čítať – radi sme si prezerali obrázkové knižky, leporelá. Radi sme ako deti počúvali, keď nám niekto čítal rozprávky.Neskôr nás “povinne” primäla ku knihám škola, siahali sme nielen po náučnej a odbornej študijnej literatúre, ale niekto aj po dievčenských románoch alebo napínavých chlapčenských knihách, po cestopisoch, po zaujímavostiach zo sveta vesmíru, histórie, flóry, fauny, … 

Čítanie je pre myseľ tým, čo cvičenie pre telo.
 
Joseph Addison (1672-1719)

V minulosti knihy patrili do rúk len vzdelaným, vysoko postaveným ľuďom (zvyčajne mužov). Dnes máme prístup ku nim všetci.  Čítame ich, aj svojim deťom, vnúčatám. Obohacujeme svoj aj ich rozhľad, slovnú zásobu a bohatstvo prejavu. Kniha sa stala najlepším priateľom človeka, otvára dvere k múdrosti, po stáročia nesmierna studnica vedomostí, objavov, zaujímavostí, radosti, sĺz, nevšedných opisov, pocitov.

Myseľ, ktorá sa otvára novým myšlienkam, sa už nikdy nevráti do pôvodnej veľkosti.”  Albert Einstein (1879-1955)

Legendárny šíriteľ slovenskej a českej knihy, a tým aj osvety a vzdelanosti, Matej Hrebenda – sa narodil aj zomrel v marci (10.3. 1796 – 16.3. 1880). Hoci bol slepý, natoľko miloval knihy, že sa mu stali osudom. Putoval po Gemeri, Malohonte až do Viedne, zbieral a zachraňoval staré tlače a rukopisy. Medzi slovenských vlastencov a vzdelancov roznášal nové slovenské a české knihy,ale aj obľúbené kalendáre medzi pospolitým slovenským ľudom sa zaslúžil, že aj chudobní a nevzdelaní ľudia spoznávali knižnú kultúru a získavali prehľad o verejnom dianí.  Mesiac marec sa stal mesiacom knihy u nás v roku 1955, práve na počesť Mateja Hrebendu. 

Najlepším účinkom každej knihy je to, že pobáda čitateľa na vlastnú aktivitu. Thomas Carlyle (1795-1881) 

Miestom stretnutia s knihami boli v minulosti hlavne kníhkupectvá, knižnice krajské, mestské, obecné, školské, niekde aj podnikové. Miestom nášho úplne prvého stretnutia s knižkou býva najčastejšie náš domov, naša rodina, naša rodinná knižnica. Dnes nás už neprekvapí „knihobúdka“ na rôznych miestach – mňa naposledy príjemne prekvapila na kúpalisku.   

Knižnica je telocvičňa pre mozog.

klucodkonflktu, dodkadanovaPrečo som ja napísala moju prvú aj druhú aj tretiu knižku som už tu na mojom blogu písala. 

V mesiaci marec – mesiaci knihy čitateľom môjho blogu venujem 20%-tný zľavový kupón (“202023”) na moje 2 tlačené knižky – Kľúč od konfliktuViem odpustiť? Ako ho uplatniť? V objednávke v poli “Zľavový kód” zadaj “202023” a stlač “Uplatniť zľavový kód”.  Po jeho správnom uplatnení uvidíte “Zľavový kód bol uplatnený”.  

Keď si kúpite knihu – získate viac ako vec. Získate kúsok srdca, kúsok duše a kúsok života jej autora.

A čo s knihami, ktoré sú už dávno prečítané a stoja v knižnici? Púšťam ich opäť do obehu >>> TU.

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Venujem sa konflikt manažmentu, som kresťanský kouč a autorka populárno-náučných knižiek o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme. O zvládaní konfliktov je "Kľúč od konfliktu", a o odpustení je knižka "Viem odpustiť?". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>