Krásne narodeniny ! (príbeh)

Slová “Happy birthday !” a ich slovenskú verziu počúvame v deň našich narodenín často a každé poteší.  Môj narodeninový deň 15. september je aj štátnym aj cirkevným sviatkom aj dňom voľna – o to príjemnejší ! Na môj narodeninový deň v roku 2015 si pamätám presne. Nech sa páči, prečítajme si ho spolu >>> Vyzeralo to,  že svoj deň narodenín v roku 2015 strávim sama – muž v práci, všetky 3 dospelé deti svoj program mimo domova, rodinná oslava s varením gulášu bola presunutá na nedeľu. To som ešte nevedela, aký krásny deň mojich narodenín mi život pripraví …

Rada som sama so sebou, tak som už to samotné považovala za narodeninový darček mediácia, mediátor– urobiť si deň podľa seba. Mala som pozvánku na slávnostnú primičnú svätú omšu u nás v Nitre na Kalvárii. V telke som si dala nahrať národnú púť v Šaštíne. Varenie neriešim, podľa počasia vyrazím na bicykel a večer posedenie pri poháriku ružového vína s mužom. Plán teda bol …

Hneď ráno muž oznámil, že poľnohospodárske práce sa z poveternostných dôvodov posúvajú – nemusí ísť do poráce, zostáva doma. Takže varenie stúplo na priorite a vyskúšali sme nový recept na pečenú fašírku so správnou dávkou cesnaku a majoránky, a vydarila sa.

Na 11,00 hod sme sa vychystali na primičnú svätú omšu Ondreja Kudlačáka u nás na Kalvárii. 

kalvaria

Nitra – Kalvária z môjho mobilu

Mali sme pozvánku (jeho otec je môj bývalý kolega), ale aj tak sa muž obával dlhého státia vonku, tak si zobral aj malú stoličku – pre istotu, ak by sa ozvala jeho platnička. Brat novokňaza Ondreja Janko nás pri vchode do kostola usmernil, kde je ešte voľné miesto pre nás a môžeme si sadnúť. Celá primičná omša bola pre mňa veľmi, veľmi emočne silná … od príchodu všetkých kňazov vrátane Ondrejka, cez jeho prvé slová, spevy, kázeň zahraničného hosťa prekladanú do slovenčiny, obeta, premenenie, Ondrejkove podanie Božieho tela a krvi rodine a hlavne rodičom, jeho poďakovania osobitne poďakovanie rodičom, neskôr aj moje osobné blahoželanie Ondrejkovi a jeho rodičom…  Celé to bolo na mňa výnimočne silné, cítila som niečo – čo neviem slovami pomenovať. Slzy mi samé stekali po tvári, neviem slovami pomenovať prečo. Možno preto, že Ondrej je prvý kňaz, ktorého poznám od malého dieťaťa, najstarší z viacerých detí. Možno preto, že Ondrej je približne vo veku môjho syna. Možno pre tie jeho úprimné oči, čistý pohľad, niečo osobité… zostali u neho od detstva zachované. Celá svätá omša bola pre mňa výnimočne silným duchovným zážitkom.

Poobede som sa vyvalila na gauč a pustila záznam zo šaštínskej púte – že si oddýchnem a uvoľním sa. A sastin_bazilika, mediacia, mediator, dodkadanova, jozefa danovaprišla druhá silná pecka – príhovor vladyku Cyrila Vasila … to bola sila ! Už dávno, od dávnych čias nezabudnuteľných homílií kardinála Korca pri poľnom oltári u nás na nitrianskej Kalvárii, som nepočula tak obsahovo výstižne spracovanú kázeň, homíliu, príhovor. Večer som si ju vypočula znovu a záznam si ešte dlho nechám nahratý. Čo ma z nej najviac zaujalo ? Ťažko vybrať 1 myšlienku, každá veta v nej mala svoj zmysel, myšlienku, posolstvo. Osobitne ma oslovili 3 rozoberané bolesti = strata radosti zo života + strata dôvery v spravodlivosť + strata nádeje.  Kde končí nádej, začína peklo….
bicyklovanie, mediacia, mediator, dodka danova, jozefa danova
Jeho slová mi prechádzali mysľou ešte dlho, aj počas bicyklovej 10 km  (2×5) túry ku hrobu mojich rodičov, ktorým ďakujem za svoj život a nie vždy som im to počas života dávala najavo v deň mojich narodenín.
A večer dobre padol pohár môjho oblúbeného ružového vína s manželom. Ráno druhého dňa som cítila, že musím tento môj narodeninový deň zdieľať – sadla som k počítaču a výsledok práve čítate.
A kedy sa ja chystám na cestu do Šaštína ? To je môj ďalší silný príbeh, ktorý si pýta samostatný článok…  sastin, mediacia, mediator
15. 9. 2015 bol utorok, deň sviatočný, požehnaný a krásny deň mojich narodenín ! Bez ohľadu na poradové číslo mojich narodenín – vek je len číslo !  

Zaujal vás článok ? Chcete vedieť medzi prvými, keď napíšem ďalší ? Rada vám dám vedieť na váš email. 

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Venujem sa konflikt manažmentu, som kresťanský kouč a autorka populárno-náučných knižiek o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme. O zvládaní konfliktov je "Kľúč od konfliktu", a o odpustení je knižka "Viem odpustiť?". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>