Určite to všetci poznáme – keď konáme tak, ako nechceme a nekonáme tak, ako chceme. Volá sa to vnútorný konflikt. Napríklad ⇒ keď fajčíme a fajčiť nechceme. Zaujíma vás môj osobný príbeh na túto tému?Keď rozum hovorí jedno a srdce iné. Rozum hovorí prestaň s tým fajčením, škodí to zdraviu, uberá to čas aj peniaze, dá sa žiť predsa aj bez toho. Srdce oponuje – veď to len relaxujem, predsa 2-3 cigaretky denne nemôžu škodiť, dedo aj otec fajčili a koľko sa dožili, … A hromadu ďalších kreatívnych výhovoriek majú fajčiari v rukáve dostatok.
Bývala som “slabý” fajčiar = 2-3 cigaretky denne. Väčšinu svojho života som nefajčila. Príležitostne na strednej, trošku viac na vysokej škole, internáte. Nefajčila som počas mojich troch tehotenstiev, ani počas prvého roku života každého z mojich troch dnes už dospelých detí. Deti o mojom fajčení vedeli, hoci som nikdy nefajčila v ich prítomnosti, pred nimi. Jednou z najťažších otázok, aké som kedy dostala od mojich detí, bola otázka od mojej vtedy malej asi 5-ročnej dcéry : “Mami, prečo fajčíš, keď sa na to zomiera?” Na túto otázku som odpoveď nenašla…
Fajčila som v práci pri rannej kávičke, v prestávkach na poradách sme boli početne silná partia fajčiarov, na víkendových, pracovných aj relaxačných aktivitách bolo príležitostí dosť, večer doma, keď bolo všetko porobené – jedna cigaretka na balkóne alebo v obývačke s otvoreným oknom padla ako balzam na unavenú dušu i telo. Môj muž fajčil aj stále fajčí viac, on 2-3 cigarety za deň nepovažuje za fajčenie. Svoje fajčenie som vnímala ako primerané, bola som presvedčená, že to mám vo svojich rukách, že dokážem s cigaretou skončiť kedykoľvek, keď sa rozhodnem. A keď prišla chvíľa skončenia, nevydržala dlho.
Nový rok býva vhodným obdobím prijímania novoročných záväzkov. Prestať fajčiť ako jeden z novoročných záväzkov bolo u mňa viackrát – vydržala som maximálne 6 mesiacov. A to som bola vždy na seba hrdá – lepšie niečo ako nič!
Pamätám si na jedno pracovné stretnutie s riaditeľom tuberkulózneho ústavu v našom meste, po ktorom sme prešli na voľnejšiu tému. Ja som sa mu chcela pochváliť, že nefajčím už 2,5 mesiaca – takže si znižujem pravdepodobnosť pôjho pobytu v ich liečebnom ústave. A nato mi pán riaditeľ hovorí, že to tak nemusí byť. V prvom momente som si myslela, že asi chce byť vtipný, ale on celkom vážne pokračoval asi v tom duchu, že pokiaľ viem presne čas koľko nefajčím, je len otázka času kedy začnem znova. Vraj to potvrdzujú nielen vedecké, ale aj jeho bohaté praktické skúsenosti – ak počítame dni bez cigarety, znamená to, že nám to stále chýba. Ja som bola na seba hrdá, a on ma dal takto dolu…
Čas letí ako bláznivý a potvrdil jeho slová, slová odborníka. Zopár veľkých príležitostí … a fajčila som znovu. Často mi v hlave znela ozvena dcérinej otázky: “Mami, prečo fajčíš, keď sa na to zomiera?” a sama som sa presviedčala, že raz fajčiť prestanem – navždy!
Ja som až v dospelosti pochopila, že sny si máme plniť MY – netreba čakať, že nám ich začne plniť niekto iný! To by sme sa aj nemuseli dočkať …
Jedným z mojich snov bolo ísť SAMA na MESIAC na dovolenku na OSTROV – sama, bez práce, bez rodiny. Možno sa to v súčasnosti nazýva príznaky vyhorenia. Rozhodla som sa spojiť plnenie môjho sna s úžitkom – vybrala som si neveľký ostrov Malta a na ňom kvalitnú jazykovú školu s ubytovaním v maltskej rodine. Kufor na mesiac bol primerane veľký, a pozorný manžel mi do neho pribaliť 4 škatuľky mojich obľúbených light cigariet – na každý týždeň jedna škatuľka.
Štyri príjemné týždne na ostrove Malta uplynuli ako voda …
Šťastná, ako len človek môže byť po splnení svojho veľkého sna a navyše mesačnou aktívnou angličtinou podkutá, som sa šťastná vrátila domov s ešte väčším kufrom – plným darčekov pre všetkých členov rodiny. Pri jeho vybaľovaní v ňom muž našiel neporušené 4 škatuľky mojich light cigariet. Prekvapený sa spýtal, na akú značku cigariet som pri mori presedlala. “Na žiadnu. Ja nefajčím” – znela moja hrdá odpoveď. Jeho komentár “uvidíme dokedy …” som si nevšímala, a zvládla som aj veľké množstvo veľkých aj menších príležitostí na cigaretku hneď po návrate z Malty aj neskôr. Hlavne v práci.
Ak sa ma dnes niekto spýta : “Koľko už nefajčíš?”, obvykle odpovedám: “Už veeeeľmi dlho, nepočítam to. Viem, že to bolo počas plnenia môjho sna na Malte, a to bolo v roku 2006”.
Odvtedy som bola na Malte viackrát a cigaretka mi tam nikdy nechýbala. Ani tam, ani nikde inde – lebo už nefajčím. Viem, že dokážem byť šťastná a spokojná bez cigarety, nepotrebujem ju.
Prečo píšem tento článok ?
Aby som zdieľaľa svoje reálne skúsenosti so zvládnutím tohto zlozvyku a môj záver, že určite neboli zbytočné všetky predchádzajúce pokusy o skončenie s fajčením. V mojom prípade išlo o silu vôle, o riadenie seba , nie o zdravotné dôvody. Dosiahneme všetko, pre čo sa rozhodneme – urobíme to – vytrváme. Znovu sa mi potvrdilo, že všetko má svoj čas – Omnia cum tempore. Ja som prestala fajčiť v podstate ani neviem ako. Pri plnení môjho veľkého sna (mesiac na ostrove) sa moje rozhodnutie prestať fajčiť stalo ľahšie zvládnuteľným. Fajčenie mi prestalo chutiť, neskôr mi prestalo chýbať a už dávno nie je súčasťou môjho života. K môjmu vnútornému rozhodnutiu pozitívne prispeli aj vonkajšie vplyvy – na Malte bola v lete veľmi vysoká vlhkosť vzduchu, v škole bolo množstvo zaujímavejších aktivít ako fajčenie, v klimatizovaných kaviarňach som si vychutnávala príjemný vzduch aj kávičku (viď originálne foto mojich káv z Malty z roku 2006 z kaviarne pri jazykovej škole – počas prestávky mi každý deň urobili milý vzor na kávičke) , v mojej host-family sa nefajčilo, pri mori v každom dennom alebo nočnom čase by cigareta rušila čaro atmosféry, a nakoniec : svoj sen som si chcela užívať – a cigaretu som ku tomu nepotrebovala!
Je fakt, že za roky nefajčenia mi pribudlo zopár kíl – ale nevymenila by som ich za množstvo vyfajčených cigariet.
Kedy je Svetový deň bez tabaku?
31. máj – tento deň bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou za Svetový deň bez tabaku (World No Tobacco Day). Jeho zmyslom je zlepšiť informovanie o nepriaznivých zdravotných následkoch fajčenia v mladom veku a podporiť všetky aktivity a chrániť deti a mládež pred aktívnym, ale aj pasívnym fajčením. Každý rok sa tento deň nesie pod aktuálnym heslom, napr. v roku 2006 bolo heslo: Tabak: Smrtiaci v každej podobe a v každom prestrojení (Tobacco: Deadly in any form and disguise), v roku 2021 bolo heslo: „Rozhodni sa – skoncuj“ („Commit to quit“). V roku 2022 sa tento deň nesie v znamení hesla ,,Tabak – hrozba pre životné prostredie“.
Želám každému dostatok síl k plneniu svojich snov!
Ak potrebujete podporu v plnení svojich snov, koučing je tou správnou cestou. Rada vám koučingom pomôžem. Moje voľné probono (zdarma) termíny nájdete TU.