Aj návšteva je komunikácia

Z aktuálnej návštevy jeho svätosti Dalajlámu v Bratislave (16.10. 2016 ) som sa utvrdila v tom, že :

  • súčasný svet potrebuje viac pokoj ako peniaze (pokoj sa rodí v srdci, peniaze sa tlačia v tlačiarni )
  • problémy sa riešia komunikáciou, nie násilím (násilie plodí násilie).

mediácia, mediátor, dalajláma, komunikácia

Historici hovoria, že v 20. storočí bolo zabitých vyše 200 milionov ľudí vo vojnách, vrátane občianskych . Niektorí politici obhajujú násielie, že tak sa dosiahne lepší svet. Násilie nevyrieši súčasné problémy sveta. Jediný spôsob, ako riešiť problémy je komunikácia – pri rešpektovaní záujmov a práv druhej strany cez snahu nájsť kompromis. (Dalajláma, Bratislava 16.10.2016)

rozvod, mediaciaTo sú čísla za vojny vo svete. Lebo nevieme riešiť konflikty. A máme vojny aj v našich domovoch – otvorené alebo skryté. Konkrétnym príkladom môže byť rozvod – to je vojna v rodine. A rozvádza sa viac ako polovica uzatvorených manželstiev. A koľkí sa rozídu nezosobášení – to nikto nespočíta. A koľkí zosobášení žijú oddelenie alebo spolu v konflikte – to tiež nikto nespočíta. To sa cíti.  Aj z takýchto rodín sa rodia deti. Ako budú oni vedieť komunikovať a riešiť konflikty ?

Je to paradox … Nezhody, sváry, hádky, konflikty a spory často vznikajú z komunikácie a súčasne komunikácia je aj spôsob ich riešenia. Komunikácia je veľmi dôležitá – je zdrojom konfliktov, aj spôsobom ich riešenia.

komunikácia, riešenie konfliktov, zvládanie sporov, mediácia, mediátorSlovo komunikácia má latinský pôvod a znamená “… robiť niečo spoločným, deliť sa, zverovať sa.” Keď človek komunikuje, delí sa s inými ľuďmi o svoje myšlienky. Komunikujeme aj vtedy, keď sme ticho. Poznáme asi všetci tichú domácnosť. Komunikácia je energia. Komunikácia nemá len ústnu alebo len písomnú formu. Čokoľvek povieme, svojím neverbálnym prejavom potvrdíme, podčiarkneme, spresníme alebo vyvrátime. Komunikácia prebieha teda všetkými možnými prostriedkami bez ohľadu na to, či si to uvedomujeme, alebo nie. Nie je možné nekomunikovať. Aj návšteva je forma komunikácie.

Vieme, že komunikácia = hovorenie + počúvanie + neverbálny prejav. Nepočúvanie sa je fenomén dnešnej doby.

Aké by to bolo jednoduché, ak by sme sa naučili komunikáciou zvládať konflikty ? Je to tak ťažké? Dá sa to vôbec na naučiť ? Odpoveď je jednoznačná : Áno.

Aj chcete mať poruke informácie na tému : “Ako na konflikty “ – píšem o tom ebook, dám vám vedieť, keď bude hotový !

Ak chcete mať poruke základné informácie o mediácii, tu je môj ebook zdarma. Nazvala sommediacia, mediatorho “Na kávičke s Mediáciou alebo Top 7 otázok pre Mediáciu” . Pozvala som Mediáciu na kávičku, aby nám zodpovedala na 7 najčastejších otázok o nej… pridáte sa ku kávičke s Mediáciou ?

Mediácia hľadá riešenie, nie vinníka !

P.S. A teraz čítam, že v nedeľu 16,10,2016 nám pršalo šťastia dvakrát >>>

Zaujal vás článok ? Chcete vedieť medzi prvými, keď napíšem ďalší ? Rada vám dám vedieť na váš email. 

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Venujem sa konflikt manažmentu, som kresťanský kouč a autorka populárno-náučných knižiek o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme. O zvládaní konfliktov je "Kľúč od konfliktu", a o odpustení je knižka "Viem odpustiť?". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>