10 rád pápeža Františka

Pápež vyhlásil desatoro antikonzumnej revolúcie.

Týchto 10 rád ponúkol pápež František všetkým ľuďom, ktorým sa nedarí žiť spokojnejší život.

Je to jednoduchý návod, ako žiť, aby život mal zmysel. Je to revolúcia proti konzumu. Je to návod, ako von z konzumu. 

Bolo to počas interview venezuelskému listu Viva ešte v lete roku 2014 a sú stále aktuálne. Toto jeho “desatoro” nekonkuruje tomu biblickému.

  1. „Ži a nechaj žiť“

Každý by sa mal riadiť týmto pravidlom. V Ríme sa pre toto príslovie používa aj „Vykroč dopredu a nechaj ostatných, aby robili to isté“.

  1. „Buďte otvorení a nápomocní voči iným“

Správajte sa otvorene a štedro voči ostatným ľuďom. Pretože inak „sa môžete zahľadieť iba do seba a stať sa egocentrickým. A stojaté vody bývajú kalné,” dodáva František.

  1. „Konajte v pokoji“

Konajte s láskavosťou, pokorou a pokojom v živote.

  1. Využívajte voľný čas

Radosť z voľných chvíľ s deťmi, literatúrou a umením sa vytratila. „Konzumný štýl nám priniesol stres, čo spôsobilo stratu pokojného odpočinku. Aj keď mnoho rodičov veľmi veľa pracuje, aby uživilo rodinu, musia si nájsť čas na svoje deti.“ František odporúča tiež vypnúť televíziu, keď rodina spolu raňajkuje alebo večeria, aby sa spolu mohli kľudne pozhovárať.

  1. Nedeľa by mala byť sviatkom

V tento deň by sa nemalo pracovať a malo by byť voľno. Ako hovorí pápež – „nedeľa je deň rodiny“.

  1. Nájdite spôsob ako zamestnať mladých ľudí

„Keď zmysluplne nezamestnáme mladých ľudí, hrozí, že sa dajú na drogy“ a začnú byť omnoho náchylnejší k samovražde. „Nestačí ich len nasýtiť, treba ich naučiť, aby sa naučili pracovať a nosili jedlo domov,“ tvrdí František.

  1. Rešpektujte prírodu

Degradácia životného prostredia je jedným z najväčších problémov. Mali by sme sa pýtať samých seba, či „nepácha ľudstvo samovraždu s týmto bezohľadným a arogantným správaním?“

  1. Prestaňte byť negatívni

Ohováranie znamená nízke sebavedomie. To znamená, že namiesto toho, aby som sa snažil vyjsť hore, ťahám druhých dole. „Nemyslite na negatívne veci, je to nezdravé,” poradil.

  1. Nasilu nepresviedčajte, rešpektuje ostatných

„Inšpirujme cez naše svedectvo, ale nie nasilu, pretože to nepomáha, ale paralyzuje“. Aj cirkev rastie vďaka atraktívnosti a nie presviedčaniu nasilu.

  1. Snažte sa o mier

„Žijeme v dobe mnohých vojen,“ pripomína František. Za mier musíme kričať nahlas. Možno sa zdá, že mier je tichý, ale musí byť aktívny a dynamický.

Na záver – nič z uvedeného nie je extra ťažké alebo náročné. Je predsa ľahšie menej pracovať a viac sa hrať s deťmi. Menej zarábať a v nedeľu byť s rodinou. Je ľahšie nikam sa nehnať a byť v kľude. Je ľahšie žiť v pokoji a v súlade s prírodou. Ale zároveň to už skoro nerobíme, lebo to už robiť nevieme. ROBIŤ TO REALNE je dnes takmer revolúcia. 

 

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Venujem sa konflikt manažmentu, som kresťanský kouč a autorka populárno-náučných knižiek o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme. O zvládaní konfliktov je "Kľúč od konfliktu", a o odpustení je knižka "Viem odpustiť?". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>