Leto je vhodný čas na …

… na oddych, relax, leňošenie, alebo dokonca nudu? Alebo aj na niečo viac? Možno na stále odsúvaný dialóg medzi manželmi, partnermi, priateľmi, rodinnými príslušníkmi atd. Ale aj na stále odsúvaný dialog samého so sebou – je to ešte dialóg alebo už monológ? Vieme sa porozprávať sami so sebou? Leto je vhodný čas aj na stále odsúvaný dialóg medzi našou dušou a telom…

Leto, víkend, dovolenka, prázdniny – môže byť obdobím užívania si vzácnych voľných chvíľ, oddychu, často až leňošenia. Môže byť aj obdobím, v ktorom sme viac aktívny v inej oblasti ako bežne, možno viac spoznávame nové krajiny, nových ľudí, nové jazyky… Môže byť aj obdobím vyplnenia duchovného prázdna, časom stráveným sám so sebou.

Už som sa stretla s názorom, že oddych je nuda. Ja to tak nevidím. Je na mne, akú formu oddychu si zvolím. A keď si ho sám zvolím, tak by nemal byť nudou.  Aký je rozdiel medzi oddychom a nudou? Oddych je príjemný pocit odpočinku. Nuda je nepríjemný pocit obvykle pri nedostatku činnosti. Nuda je prechodný stav,  v ktorom človek prejavuje absolútný nedostatok záujmu o svoje obvyklé denné aktivity. Ale pozor! S nudou nie sú žiadne žarty – aj štúdie potvrdzujú, že čím viac sa človek nudí, tým je väčšia pravdepodobnosť, že zomrie predčasne. 

Takže oddychujme – nenuďme sa!  😉 Formy oddychu sú rôzne – niekoho baví ležať celý deň na pláži, iného poznávanie nových miesť, krajín či kontinentov, inému je dobre doma na gauči s dobrou knihou, iný chce dobehnúť zameškané práce na záhrade alebo okolo domu, iný sa teší na vytapetovanie izby alebo výmenu okien, ďalšieho láka štúdium jazyka doma alebo v zahraničí, iný dá prednosť histórii a architektúre alebo umeniu, ďalší má v pláne zvládnutie ďalších turistických alebo iných športových mét…

V týchto dovolenkových a prázdninových mesiacoch nachádzajme čas na dočerpanie síl nielen pre náš telesný, ale i duchovný život. Doprajme dovolenkový režim nielen nášmu telu – ale aj naše duši. Oni spolu veľmi úzko súvisia. Možno viac, ako sme schopný v tejto chvíli priznať. 

Už Sokrates vedel, že telo  je len obalom duše.  Akonáhle ochorie duša, ochorie i telo. 

Neexistuje zdravá duša a nemocné telo, tak ako neexistuje nemocná duša a zdravé telo.

Odborníci tvrdia, že až 70% všetkých telesných problémov má na svedomí psychika.

Zvládajme svoje problémy a konflikty včas, aby nám neprerástli cez hlavu , aby ich neriešenie neporanilo našu dušu a následne aj telo. 

Zaujímavý rozhovor na túto tému bol v Českom rozhlase Olomouc s primárom Psychiatrické léčebny Šternberk Michalom Krylom, a môžeme si ho spolu vypočuť  TU  : 

Využime letnú pohodu aj pre seba samých, pre častejšie chvíľky stíšenia ako bežné pracovné dni, pre upratanie si myšlienok, priorít, na upratanie v sobe – niekedy sa nám samému do toho upratovania nechce, nevieme ako na to,  kde začať, možno sa tam sami bojíme ísť z obavy čo tam nájdeme, možno ….a určite nám v tom dokáže pomôcť koučing. Je to rozhovor s koučom, riadený rozhovor, pretvárajúci, transformujúci rozhovor. Kto koučing ešte nezažil, nevie ako chutí. Keď sme o diaľnici iba počuli ale nevyskúšali jazdu po nej, keď sme o dobrom jedle iba počuli ale necítili jeho chuť v ústach, keď sme o láske iba čítali ale nezažili…, to všetko je tak, ako keď sme niečo o koučingu počuli a nezažili ho, a o kresťanskom koučingu osobitne. Čo pre koučing so mnou treba urobiť? Napísať mi správu >>>Žiadne obavy, prvá konzultácia je bezplatná.

Určite leto je vhodný čas aj na spojenie príjemného s užitočným, na dobrú knižku = možno na moju e-knižku “KĽÚČ OD KONFLIKTU”   – mrknite sem >>>

kluc od konfliku,dodkadanova, jozefa danova

Klik na obrázok!

Krááásne letné pohodové dni želám všetkým čitateľom môjho blogu !

Sama so sebou – Malta, fofo z môjho mobilu

Zaujal vás článok ? Chcete vedieť medzi prvými, keď napíšem ďalší ? Rada vám dám vedieť na váš email. 

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Som certifikovaný mediátor + kresťanský kouč. Som autorkou knihy "Kľúč od konfliktu" , a napísala som pre vás aj e-knižku "Na kávičke s Mediáciou". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>
Komentáre