Prázdniny nemusia byť prázdne

Leto je vhodný čas na oddych, relax, leňošenie, alebo dokonca nudu? Alebo aj na niečo viac?

Možno na stále odsúvaný dialóg medzi manželmi, partnermi, priateľmi, rodinnými príslušníkmi atd. Ale aj na stále odsúvaný dialog samého so sebou – je to ešte dialóg alebo už monológ? Vieme sa porozprávať sami so sebou? Leto je vhodný čas aj na stále odsúvaný dialóg medzi našou dušou a telom.

Leto, víkend, dovolenka, prázdniny – môže byť obdobím užívania si vzácnych voľných chvíľ, oddychu, často až leňošenia. Môže byť aj obdobím, v ktorom sme viac aktívny v inej oblasti ako bežne, možno viac spoznávame nové krajiny, nových ľudí, nové jazyky, zdolávame svoje méty… Môže byť aj obdobím vyplnenia duchovného prázdna, časom stráveným iba so sebou, časom hľadaním aj nájdením sa. 

Túto fotografiu som pred pár rokmi fotila na mojom starom mobile na ostrove Malta. Do tohto článku mi sedí.dodkadanova,mediator,kouč,lektor

Už som sa stretla s názorom, že oddych je nuda. Ja to tak nevidím. Je na mne, akú formu oddychu si zvolím. A keď si ju sám zvolím, tak by nemal byť nudou. Čo je pre jedného oddychom, pre druhého môže byť nudou.

Aký je rozdiel medzi oddychom a nudou?

Oddych je príjemný pocit odpočinku. Nuda je nepríjemný pocit obvykle pri nedostatku činnosti. Nuda je prechodný stav,  v ktorom človek prejavuje absolútný nedostatok záujmu o svoje obvyklé denné aktivity. Ale pozor! S nudou nie sú žiadne žarty – aj štúdie potvrdzujú, že čím viac sa človek nudí, tým je väčšia pravdepodobnosť, že zomrie predčasne. 

Takže oddychujme – nenuďme sa!

Formy oddychu sú rôzne – niekoho baví ležať celý deň na pláži, iného aktívne poznávanie nových miest, krajín či kontinentov, inému je dobre na známej chate so starými známymi, inému je dobre doma na gauči s dobrou knihou, iný chce dobehnúť zameškané práce na záhrade alebo okolo domu, iný sa teší na vytapetovanie izby alebo výmenu okien, ďalšieho láka štúdium jazyka doma alebo v zahraničí, iný dá prednosť histórii, architektúre alebo umeniu, ďalší má v pláne zvládnutie ďalších turistických alebo iných športových mét… Prázdniny nemusia byť prázdne. Nezabúdajme, že v dovolenkových a prázdninových mesiacoch nachádzajme čas na dočerpanie síl nielen pre náš telesný, ale i duchovný život. Doprajme dovolenkový režim nielen nášmu telu – ale aj našej duši. Oni spolu veľmi úzko súvisia. Možno viac, ako sme schopní v tejto chvíli priznať. 

Už Sokrates vedel, že telo  je len obalom duše.  Akonáhle ochorie duša, ochorie i telo. 

Neexistuje zdravá duša a nemocné telo, tak ako neexistuje nemocná duša a zdravé telo.

Odborníci tvrdia, že až 70% všetkých telesných problémov má na svedomí psychika.

Zvládajme svoje problémy a konflikty včas, aby nám neprerástli cez hlavu , aby ich neriešenie neporanilo našu dušu a následne aj telo. 

Zaujímavý rozhovor na túto tému bol v Českom rozhlase Olomouc s primárom Psychiatrické léčebny Šternberk Michalom Krylom, a môžeme si ho spolu vypočuť  TU  : 

Využime letnú pohodu aj pre seba samých, pre častejšie chvíľky stíšenia ako bežné pracovné dni, pre upratanie si myšlienok, priorít, na upratanie v sobe – niekedy sa nám samému do toho upratovania nechce, nevieme ako na to,  kde začať, možno sa tam sami bojíme ísť z obavy čo tam nájdeme, možno ….a určite nám v tom dokáže pomôcť koučing. Je to rozhovor s koučom, riadený rozhovor, pretvárajúci, transformujúci rozhovor. Kto koučing ešte nezažil, nevie ako chutí. Keď sme o diaľnici iba počuli ale nevyskúšali jazdu po nej, keď sme o dobrom jedle iba počuli ale necítili jeho chuť v ústach, keď sme o láske iba čítali ale nezažili…, to všetko je tak, ako keď sme niečo o koučingu počuli a nezažili ho, a o kresťanskom koučingu osobitne. Čo poviete na letný, prázdninový koučing? Ako na to? Napísať mi správu >>>Žiadne obavy, prvá konzultácia je bezplatná.

Leto je vhodný čas na dobrú knižku, na spojenie príjemného s užitočným. Možno práve na moju knižku o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme = o zvládaní konfliktov. Jej názov je “KĽÚČ OD KONFLIKTU” a môžete ju mať v elektronickej forme alebo tlačenej forme alebo v cestovnom balení, aby po dovolenke nevyzerala knižka takto >>>klucodkonfliktu, dodkadanova, mediator, kouč

Klik na obrázok

P.S. Možno ste si všimli, že niektoré weby sú už zeleným zámkom označené v prehliadači ako bezpečné( https), a niektoré nie. Tento môj web je už vyspelejší a bezpečnejší = je už v https = VITAJTE!  Tento posun síce zrušil doterajšie lajky na článkoch, lebo vytvoril novú url adresu webu, ale bezpečnosť je predsa dôležitejšia. A lajk mu môžete dať aj teraz …www.dodkadanova.sk, https

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Venujem sa konflikt manažmentu, som kresťanský kouč a autorka populárno-náučných knižiek o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme. O zvládaní konfliktov je "Kľúč od konfliktu", a o odpustení je knižka "Viem odpustiť?". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>