Studňa (príbeh)

Tento krátky príbeh hovorí o tom, ako jeden človek dlho hľadal a dlho nevedel nájsť ticho. Tak sa vybral na návštevu kláštora, že tam ticha určite bude dosť, aj pre neho. Tam on ticho určite nájde.

studna, konflikt, dodkadanovaNa dvore kláštora človek stretol mnícha a pýta sa ho, či je tu správne – že už dlho hľadá ticho, či ho tu nájde, či tu je ticho. Mních mu neodpovedal, mlčky pokračoval svojou cestou s prázdnym vedrom ku studni po vodu. Návštevník sa bez slova pobral za ním, trpezlivo čakajúc na mníchovu odpoveď.

Keď prišli ku studni, mních pokračoval vo svojom – spustil vedro do studne a plné ho vytiahol hore. Potom mních hovorí mužovi: “Pozri sa dolu, čo tam vidíš?”

Muž sa naklonil a hovorí : “Nevidím nič ! Je to hlboko a je tam tma.”

Mních položil vedro naplnené vodou na schodík studne a sadol si vedľa neho. Po chvíli mních hovorí mužovi: “Pozri sa znovu.”

Muž sa pozrel do studne, na mnícha, opäť do studne a tam sa už zostal pozerať dlhšie. Potom hovorí mníchovi :

“Vidím sa tam! Vidím tam svoj obraz.”

Mních ukončil: “Vidíš, tak je to aj s tichom. Hladina bola nepokojná, keď tam bolo vedro. Potom sa hladina upokojila, voda sa ustálila a ty si uvidel svoj obraz. Tomuto ťa učí ticho.

V tichu môžeš objaviť samého seba, svoj reálny obraz.

Koniec príbehu.

Láka ma doplniť aj názor svetoznámeho cestovateľa Pica Iyera:

Ticho môže byť neprekonateľným zážitkom.

Nebojme sa ticha! Už sme v tichu zazreli svoj skutočný obraz? Ak máte chuť, dajte mi vedieť…  

Ak máte chuť sa o svojom obraze alebo o vašej aktuálnej situácii porozprávať s koučom, vyberte si vhodný termín TU.

Ak máte chuť si po tichu niečo zaujímé a poučné vypočuť, nech sa páči TU.

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Pomáham ľuďom pomôcť si. Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Venujem sa konflikt manažmentu, som kresťanský kouč a autorka populárno-náučných knižiek o tom, čo nás v škole neučili a tak často to v živote potrebujeme. O zvládaní konfliktov je "Kľúč od konfliktu", a o odpustení je knižka "Viem odpustiť?". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>