Volám sa … (príbeh)

Svoje meno si nevyberáme sami, dávajú nám ho rodičia obvykle pri narodení. Moje meno Jozefa nie je obvyklé, patrí medzi tie menej používané. Dal ho svojej dcére Antonín Dvořák už v roku 1875 – takže nie je žiadnou novinkou. Ako som ku nemu prišla ja ? Môj príbeh ako rozprávka začína asi takto :  Kde bolo, tam bolo… V minulom tisícročí sa do skromnej rodiny stolára Jozefa a jeho manželky Alžbety narodilo najmladšie piate dieťa a dievčatku dali meno Jozefa. Po otcovi, tradičné slovenské meno v ženskom podaní.  A volajú ho Dodka. 

downloadMoji rodičia mali už 2 synov a 2 dcéry, keď som na tento svet prišla JA ♥. Starší bratia nemali meno po otcovi Jozefovi, a pri piatom dieťati sa rodičia dohodli že budem Jozefa – mame sa vraj meno páčilo u neďalekej susedky, a otcovi po ňom. Preto sa volám Jozefa – tak som bola aj pokrstená. Meno Jozefa v tých rokoch nebolo uvedené v kalenári, vždy som meniny oslavovala 19.3. spolu s otcom na Jozefa. Dnes vidím v niektorých kalendároch 6. 8. uvedené mená Jozefína, Jozefa – ale u nás to nič nemení, oslavujeme tradične v marci. (A ešte doplním – mala som len 42 rokov, keď moja mama ♥ zomrela dňa 6.8. )

Keď sa moja najstaršia sestra vydala a jej manžel sa volá Jozef (môj švagor Dodko) , rady Jozefov v našej rodine sa ešte rozšírili. Ja som si manžela nevyberala podľa mena, ale tiež je Jozef.  Keď som ja priviedla na svet prvorodeného syna, širšia rodina čakala pokračovanie tradície – my sme sa rozhodli pre rovnako krásne meno Juraj, ktorého aprílové meniny majú pre nás konkrétnu symboliku.

Pôvod mena Jozef možno poznáme, je z hebrejského Jóséph, čo znamená Boh pridá, rozhojní.jozef

O nositeľoch tohto mena sa píše – a sedí to aj na mňa :  „Raz si niečo v detstve vysníva a za tým si celý život pôjde, bude bojovať, ale okoliu nikdy neprezradí čo si zaumienil. Svoje skryté plány má ukryté hlboko v sebe. Ak sa do niečoho pustí, tak to robí na sto percent,  je veľkým perfekcionistom.  K svojím kolegom je seriózny a priamy. Pokiaľ sa mu niečo nepáči úprimne to vyjadrí. Dôležitosť povolania sa podľa neho nemeria stupňom jej spoločenského významu, ale mierou jej „ľudomilnosti“. Uplatnenie nájde či už v oblasti manažmentu, alebo pomoci ľuďom.“

Nositeľov tohto skôr v minulosti zaužívaného a prevažne dedičného mena voláme aj Jožko, Jojo, Dodo, Dodko. V ženskej verzii (Jozefa) voláme Jožka, Joja, Doda, Dodka.

Jozefína je v súčasnosti menej rozšírenou ženskou podobou starozákonného aj novozákonného mužského mena Jozef.  Jozefína oslavuje svoje meniny v auguste.  Od nových známych dostávam blahoželania k meninám v tento deň.  Nositeľky tohto mena voláme Joja, Jojka, Jožka.

Jozef – začiatok jariJozef - začiatok jari

Takto sa o Jozefovi vyjadruje jedna z pranostík. Tradične sa tento deň považoval za prvý jarný. Hospodári vtedy obchádzali polia, prinášali zeleň a prútom šibali zem, aby sa prebudila, aby mohla dať silu a rast novej úrode. Hovorilo sa, že ak Jozef kožuch odkladá, bude úrodný rok.  A bolo treba začať orať, lebo jedna marcová brázda je vraj lepšia ako desať aprílových.

Ja som Jozefa a volajú ma Dodka. A milujem jarné slnko ! 

Ak chcete o mne vedieť viac, tu jej môj príbeh a môj osobný  aj profesný profil na fb.

Zaujal vás článok ? Chcete vedieť medzi prvými, keď napíšem ďalší ? Rada vám dám vedieť na váš email. 

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať ! Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov a sporov. Som certifikovaný mediátor + kresťanský kouč. Som autorkou e-knihy "Na kávičke s Mediáciou". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>
Komentáre
 • Dodka Danová 

  mediátor+autor blogu "Zvládanie konfliktov"

  "Je nemožné žiť bez konfliktov -

  je rozumné naučiť sa ich zvládať !"

  dodkadanova, mediacia, mediator, zvladanie konfliktov

 • Kedy sa porozprávame ?
 • Moja E-KNIHA ZDARMA o mediácii – klik na obrázok !

  dodkadanova, jozefa danova

 • Na FB som tu, pridajte sa !
 • Rubriky blogu :
 • Moje najnovšie články :
 • Kde nájdem mediátora ?

 • Kedy sa porozprávame ?
 • E-KNIHA ZDARMA „Na kávičke s Mediáciou „

  Poznáte Mediáciu ? Už ste o nej niečo počuli ? Spoznajte ju lepšie, pozvala som ju na kávičku ... Pridajte sa !

 • Na FB som tu, pridajte sa !
 • CItát na dnešný deň :