PREČO riešiť konflikt ?

Ozaj, prečo ? Veď konflikty patria jednoducho k životu, či už chceme alebo nie. A niektorí vravia, že stačí na ne nemyslieť, a konflikty zmiznú. Tak ako to je ? 

Odborníci tvrdia, že 70% všetkých telesných problémov má na svedomí psychika. 

Zaujal ma rozhovor na túto tému s primárom Psychiatrickej liečebne Šternberk Michalom Krylom – vypočujme si ho spolu tu :    

Fyzické bolesti často upozorňujú na nevyriešené vnútorné rany. Skôr ako dáme do úst prvú tabletku na liečenie svojej fyzickej choroby, dajme do srdca vôľu  liečiť svoje vnútorné rany. 

Vplyv negatívnych emócií na naše zdravie dokázalo viacero štúdii, uvediem vybrané 4 závery Dr. Neil Nedleyho (Weimar Institute v Kalifornii, USA) :

  1. negatívne emócie ako hnev a nepriateľstvo zvyšujú krvný tlak, zvyšujú riziko kardiovaskulárne ochorenia, aterosklerózy, infekcie
  2. negatívne emócie môžu zvýšiť riziko vzniku mnohých druhov rakoviny, ktorá súvisí do značnej miery s imunitným systémom. Negatívne emocie oslabujú imunitný system a toto môže byť jeden z dôvodov vplyvu na vznik rakoviny
  3. negatívne emócie zvyšujú úzkosť, môžu prieviesť človeka k depresii, k duševnej chorobe
  4. negatívne emócie výrazne prispievajú k poklesu ľudskej spokojnosti

konflikt, mediacia

Hnev oslabuje imunitný systém, radosť ho posilňuje. 

Neriešený konflikt môže prerásť svojho pôvodcu.

Neriešené konflikty udržujú stály nepokoj v našom vnútri, sú ťažkým bremenom na našich nohách. 

Dlhodobo neriešené konflikty nám ničia vzťahy, nám ničia zdravie. nám ničia život. 

Zdolávanie prekážok patrí do „Desatora duševného zdravia“.

Riešme konflikty včas, nedovoľme im prerásť nám cez hlavu. Viete, aké sú 3 najčastejšie príčiny ….???

Jedným zo spôsobom riešenia sporov je mediácia.  Mediácia hľadá riešenie – nie vinníka. Ak chcete mať o mediácii základné info poruke, môj ebook zdarma o nej  je TU. 

Veľa múdrych aj veľa bohatých ľudí v histórii aj v súčasnosti prišlo k názoru, že : pokoj-v-dusi-je

Zaujal vás článok ? Chcete vedieť medzi prvými, keď napíšem ďalší ? Rada vám dám vedieť na váš email. 

Viac zaujímavostí o konfliktoch aj spôsoboch ich riešenia bude v mojom pripravovanom ebooku „Ako na konflikty“ – ak chcete, dám vám keď bude hotový.

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Som certifikovaný mediátor + kresťanský kouč. Som autorkou e-knižky "Kľúč od konfliktu" , a napísala som pre vás aj e-knižku "Na kávičke s Mediáciou". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>
Komentáre