Aká je to oddelená mediácia ?

O mediácii už toho vieme dosť – čo je to, kto je mediátor, aj kde ho nájdem, pre koho je mediácia určená,  ako prebieha, aj kde sa koná….  Stretávam sa s otázkou, či musia byť strany sporu spolu v jednej miestnosti ? Emócie sú vyhrotené, strany sporu sa nemôžu navzájom už ani vidieť, ani počuť. A spor chcú riešiť mimosúdnou cestou  – mediáciou. oddelenamediacia, mediacia, mediatorJe možná oddelená mediácia ? Áno, je. 
Pri tejto forme mediácie ostávajú strany sporu oddelené, neprichádzajú do fyzického kontaktu v jednej miestnosti a mediátor pôsobí ako sprostredkovateľ medzi nimi – stretáva sa so stranami individuálne a sprostredkováva medzi nimi informácie o posune v riešení situácie. Strany sa môžu prvýkrát stretnúť až pri podpise výslednej mediačnej dohody.

Oddelená mediácia sa využíva najmä vtedy, keď je to jediná účastníkmi sporu akceptovaná možnosť komunikácie hlavne v úvode mediácie. Táto forma sa odporúča pri hlbokých emocionálnych konfliktoch. Strany sporu už nedokážu spolu komunikovať, niekedy sa nemôžu ani vidieť, a predsa majú záujem riešiť svoj spor mediáciou – vtedy mediátor môže navrhnúť stranám sporu oddelenú mediáciu. mediácia, mediátor, dodka danová Oddelená mediácia môže prebiehať dvomi spôsobmi :

 1. / v jeden deň v rovnakom čase  u mediátora v dvoch miestnostiach, v ktorých sedia strany sporu oddelene. Mediátor sa presúva medzi miestnosťami. Táto forma sa nazýva tzv. shuttle mediation, kyvadlová mediácia
 2. / v rôznom čase, v rôznych dňoch sa s mediátorom stretnú strany sporu jednotlivo, oddelene, nie spolu naraz.

V oboch prípadoch strany sporu dôverujú kvalite prenosu informácií mediátorom. Je vhodné dopredu si dohodnúť základné pravidlá na zabezpečenie transparentnosti.

Spoločná mediácia je úspešnejšia, doterajšie skúsenosti ukazujú nižšiu úspešnosť oddelenej mediácie. negotiations-26093019Prečo ? Lebo sa stráca väčšina neverbálnych prejavov (držanie tela, mimika, gestikulácia, tón hlasu), lebo môže prísť k nesprávnej interpretácii slov (napríklad slangových) pri ich odovzdávaní treťou stranou (mediátorom), lebo je proces mediácie časovo náročnejší. mediacia, mediator, dodkadanovaAk sa vopred dohodnú základné pravidlá komunikácie, môže byť oddelená mediácia v úvodnej fáze vhodná.

Považujem za správne povzbudzovať a viesť strany sporu k spoločnej mediácii. Ale súčasne treba uznať, že v niektorých situáciách spoločná mediácia od začiatku nie je možná. Vtedy vo veľmi vyhrotených vzťahoch je možné začať oddelenou mediáciou typu 2, potom postúpiť k typu 1 a postupne sa dopracovať k spoločnému mediačnému stretnutiu.

Ak chcete mať poruke základné informácie o mediácii, tu je môj ebook zdarma. Nazvala som mediacia, mediatorho “Na kávičke s Mediáciou alebo Top 7 otázok pre Mediáciu” . Pozvala som Mediáciu na kávičku, aby nám zodpovedala na 7 najčastejších otázok o nej… pridáte sa ku kávičke s Mediáciou ?

Mediácia hľadá riešenie, nie vinníka !

Aj chcete mať poruke informácie na tému : “Ako na konflikty “ – píšem o tom ebook, dám vám vedieť, keď bude hotový !

Zaujal vás článok ? Chcete vedieť medzi prvými, keď napíšem ďalší ? Rada vám dám vedieť na váš email. 

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať ! Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov a sporov. Som certifikovaný mediátor + kresťanský kouč. Som autorkou e-knihy "Na kávičke s Mediáciou". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>
Komentáre
 • Dodka Danová 

  mediátor+autor blogu "Zvládanie konfliktov"

  "Je nemožné žiť bez konfliktov -

  je rozumné naučiť sa ich zvládať !"

  dodkadanova, mediacia, mediator, zvladanie konfliktov

 • Kedy sa porozprávame ?
 • Moja E-KNIHA ZDARMA o mediácii – klik na obrázok !

  dodkadanova, jozefa danova

 • Na FB som tu, pridajte sa !
 • Rubriky blogu :
 • Moje najnovšie články :
 • Kde nájdem mediátora ?

 • Kedy sa porozprávame ?
 • E-KNIHA ZDARMA „Na kávičke s Mediáciou „

  Poznáte Mediáciu ? Už ste o nej niečo počuli ? Spoznajte ju lepšie, pozvala som ju na kávičku ... Pridajte sa !

 • Na FB som tu, pridajte sa !
 • CItát na dnešný deň :