Na prvú sa nezabúda… (príbeh)

Aj na prvú rodinnú dovolenku sa nezabúda. Všetko prvé má v našich spomienkach aj po rokoch stále akúsi špeciálnu príchuť. Táto fotografia je jednou z nich. Naša prvá rodinná dovolenka bola na jar v máji 1989. Vtedy sme netušili tú jej výnimočnosť, že naša prvá bude súčasne aj naša posledná – posledná v totalitnom režime, historická. Na jar v revolučnom roku 1989 ako mladá inžinierka ekonómie som bola zamestnaná v štátnom podniku, manžel pracoval ako zootechnik, vtedy sme mali 2 deti – syn 5 a dcéra 3 roky, obidva škôlkári. Z ich prvej dovolenky majú takúto krásnu, dnes už historickú takmer 30-ročnú fotografiu. Aj dnes nám tento roztomilý obrázok zútulňuje kuchyňu.

mediacia, mediator

Ako všetci zamestnanci, aj ja som bola členkou ROH (Revolučné odborové hnutie – vysvetlenie pre neskôr narodených čitateľov ), platila pravidelné mesačné členské príspevky a príležitostne sa zúčastnila nejakej akcie orientovanej pre deti. Bolo to v marci okolo Jozefa, keď ma oslovila kolegyňa odborárska dôverníčka s ponukou, že odborom sa uvoľnila rekreácia do Vysokých Tatier do Tatranskej Lomnice začiatkom mája. Pôvodne mal ísť z podniku nejaký starší manželský pár, ktorý zo zdravotných dôvodov účasť zrušil, a odbory hľadali náhradu. V danom termíne nemali záujem o pobyt rodiny so školopovinnými deťmi. Preto s ponukou oslovili mňa – imagesmali sme 2 deti v predškolskom veku. Ako mladá rodinka sme v tom roku dovolenku neplánovali, preto ma ponuka jarnej rekreácie v Tatrách zaujala. Deti by prvýkrát videli Tatry, užili by sme si jarné prechádzky a túry – ponuku sme prijali a začali sa tešiť. Problém vznikol v tom, že poukaz bol pre 2 dospelých (2 deti sme mohli doobjednať) v hoteli, ktorý bral na ubytovanie deti od 3 rokov. A dcérka mala mať 3 roky až 22. mája – takže na začiatku mája ešte túto hotelovú podmienku na ubytovanie nesplňala. A ísť bez nej znamenalo neísť. Po mojom telefonickom rozhovore s riaditeľom hotela nakoniec súhlasil s jej ubytovaním na výnimku, ak splníme 2 podmienky = dieťa nemá plienky (to bolo jasne vopred splnené) + v noci spí bez plaču (to som odvážne prisľúbila).

Jóóój, príprava bola nekonečná, batožiny podstatne viac ako úložný priestor našej novej malej 2-dverovej fiatky. Cesta dlhá, prestávok veľa, zážitkov rovnako, dnes mám pocit, že sme z Nitry do Tatier cestovali celý deň. Naveľa naveľa s mapou väčšou ako palubovka fiatky (vtedy images (4)bez navigácie), sme do hotela slávnostne dorazili. Na recepcii sme obdržali kľúče od izby na hornom poschodí a oznámili nám 2 dôležité správy. Tá príjemná správa bola, že máme izbu s balkónom, tá menej príjemná bola, že hotel nemá výťah. Tak sme s deťmi pekne peši po schodoch všetko z auta povynášali hore, a unavení hľadali v izbe vhodné miesto na naše prvé stolovanie – na rozloženie prineseného proviantu.  A keď sme vstúpili na balkón, prišla pecka – z balkona našej izby sme videli priamo na Lomnický štít ! Neskôr sme zistili, že štít vidíme dokonca z postele.  Krááása, nádherné privítanie a odmena, ďakujemeee !

Program na každý deň bol bohatý, odchod na túru alebo výlet denne vždy po raňajkách s hotelovým sprievodcom. Aktívna dovolenka s malými deťmi ako sa patrí. Pešie túry sme striedali s výletmi, jedným z nich bol výlet do rázovitej podtatranskej obce ŽDIAR. Autobusom nás priviezli do malebnej dedinky a jednou z prvých zastavení bolo múzeum v Ždiari. Ja s deťmi som sa pridala k návštevníkom múzea, muž sa rozhodol využiť čas na fajčiarsku prestávku pred múzeom.

DSC01503_511x383_2e14c95627d7c49b15dfa57c4e933b59 DSC01511_511x383_01db527b706070d75ba2aafe885fb428

muzem zdiarsky domV múzeu som s deťmi pekne v rade so všetkými ostatnými návštevníkmi pomalým krokom postupne precházala priestormi drevenice, počúvali sme výklad, prezerali expozície. Sledovala som deti, aby sa v tom dave ľudí a novom priestore vhodnom na skrývačku neskryli tak dobre, že ich nenájdem. V tom ma oslovila jedna žena, či sú tie deti moje… „Čo urobili, veď sú pri mne…?“ – prebehlo mi ihneď mysľou. A dotyčná pani pokračovala otázkou, či by som bola ochotná obliecť sa im do kroja za nevestu, aj s deťmi – že tu majú zahraničných turistov a chcú im predviesť tradičnú slovenskú svadbu v ždiarskom kroji. A že ja som pekná, mladá, štíhla, mám aj 2 krásne detičky… Viac mi ani zalichotiť nemohla, lebo ja som sa tak určite vtedy necítila. Nakoniec som súhlasila, nech je sranda, nech prispejeme k prezentácii Slovenska v zahraničí, a budem mať aj nového ženícha ! Organizátorka mi oznámila, že už má vybranú družičku, družbu, svadobných rodičov, aj starejšieho, aj ženícha pre mňa – no hurá ! Tak mi ho už ukážte ! A keď mi ženícha išla predstaviť, zistili sme, že je to môj muž – ten, čo si vonku pred múzeom pofajčoval. Nikto z  nás tej náhode nechcel veriť a spolu sme sa tomu úprimne nahlas zasmiali. Tak som sa ja za môjho muža vydala 3-krát : civilne, cirkevne, a v Ždiari.  🙂 ♥

mediacia, mediator

ždiar1989 – kópiaždiar 1989 – kópia

Z našej prvej dovolenky máme iba tieto 3 čiernobiele fotografie – a uznajte, že stoja za to ! Paradoxne sme ich nefotili my, dostali sme ich poštou pár mesiacov po návrate z dovolenky od neznámeho fotografa z cestovnej kancelárie zahraničných turistov, ktorému sme v „svadobnej“ haravare dali našu adresu a doteraz sme sa mu nemali ako poďakovať. Tak to robím dodatočne teraz takto tu.

A keď by sme si čiernobiele fotky chceli dofarbiť do reality, tak farby miešajme takto – krásna jarne zelená lúka plná rozkvitnutých veľkých žltých kvetov púpav dolu, majestátne ešte zasnežené štíty Belianských Tatier hore, farebné ždiarske kroje vrátane veľkej červenej mašle vo vlasoch mojej 3-ročnej dcérky Hanky a čierneho goralského klobúčika na hlave môjho 5-ročného syna Juraja. Nezabudnuteľná krása !

Zaujal vás článok ? Chcete vedieť medzi prvými, keď napíšem ďalší ? Rada vám dám vedieť na váš email. 

Ak vás lákajú príbehy, sledujte rubriku Príbehy v mojom blogu. Prevažne píšem moje osobné príbehy alebo stručné poviedky s poučením zo života.

O mediácii ako metóde riešenia sporov som stručne ľudskou rečou napísala elektronickú knihu – môžete si ju ZDARMA stiahnuť na mojom webe >>> „Na kávičke s Mediáciou „. Kávičku už máte uvarenú ? Nech sa páči, pridajte sa … 

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať ! Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov a sporov. Som certifikovaný mediátor + kresťanský kouč. Som autorkou e-knihy "Na kávičke s Mediáciou". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>
Komentáre
 • Dodka Danová 

  mediátor+autor blogu "Zvládanie konfliktov"

  "Je nemožné žiť bez konfliktov -

  je rozumné naučiť sa ich zvládať !"

  dodkadanova, mediacia, mediator, zvladanie konfliktov

 • Moja E-KNIHA ZDARMA o mediácii – klik na obrázok !

  dodkadanova, jozefa danova

 • Na FB som tu, pridajte sa !
 • Rubriky blogu :
 • Moje najnovšie články :
 • Na instagrame som tu:
 • E-KNIHA ZDARMA „Na kávičke s Mediáciou „

  Poznáte Mediáciu ? Už ste o nej niečo počuli ? Spoznajte ju lepšie, pozvala som ju na kávičku ... Pridajte sa !

 • Na FB som tu, pridajte sa !
 • CItát na dnešný deň :