Upratané ? Vonku aj vo vnútri ?

Veľké vianočné upratovanie už máme za sebou ? Alebo nás to ešte čaká ? Časté sú dva názory : „Na Vianoce musí byť všetko vyluxované “ alebo “ Ježiško sa narodil v maštali, tak by sa u nás mal cítiť ako doma…“. Ktorý z nich Vám je bližší ?

Vačšinou touto otázkou rozumieme upratovanie „manuálne“  v našom byte či dome. Skúsené gazdinky majú urobený podrobný plán vianočného upratovania – kedy sa umývajú okná a perú záclony na ktorej izbe, kedy sa čistia koberce, kedy lustre, kedy sa leští nábytok, sedačka, kedy sa mení postelné prádlo, kedy sa žehlia vianočné obrusy…zvládanie konfliktov

Upratujeme pred Vianocami svoj dom alebo aj svoju dušu ?

Máme aj plán vianočného gruntovania v duši ? 

Súvisí to spolu – upratanie v dome a upratanie v duši ?

Odborníci tvrdia, že rozumné manuálne upratovanie vnáša do ľudskej duše poriadok a harmóniu. Vraj ten, kto si nevie urobiť poriadok doma, nevie si ho urobiť ani vo svojom živote.  Výsledok upratovania prispieva k pohode a kľudu, zvyšuje sebadôveru, navodzuje dobrú náladu a potrebnú životnú rovnováhu.zvládanie konfliktov

Máme už umyté okná ? V dome aj v duši ? Ako sa umývajú okná, to všetci vieme. Možno sme to už aj všetci robili. Ale ako sa umýva duša ? To sme už tiež všetci robili ? Aký účinný čistiaci prostriedok používame ?  Máme svoj overený alebo skúšame aj novinky ?

So špinavým autom behneme do autoumývarky, znečistené prádlo hodíme do práčovne, zacápané odevy dáme do chemickej čistiarne… a kde máme zájsť s našou zafúľanou dušou ???

Naša cesta by mala viesť do „dušeumývarky“, do „práčovne duše“ , do“čistiarne duše“, do  …. mala by viesť do spovedelnice. V čase automatizácie si ju niektorí predstavujú takto – ako automatickú spovedelnicu ?

odpustenie, mediacia, mediator, konflikty, spory images-57Niektorí veriaci do tej svojej trafia, iným cesta ku nej dlhým časom zarástla alebo skončila v novovybudovanom kruhovom objazde, iných tam možno vnútorný hlas volá – ale nevedia prečo tam ísť, alebo čo tam robiť…   Niektorí ľudia doteraz nestretnúci Boha,  majú svoju „spovedelnicu“ na vhodnom miestečku doma alebo v prírode. Možno to miestečko nazývajú inak, po svojom. To miestečko, kde vedú najdôvernejší uprimný rozhovor sami so sebou. Kde si odkrývajú svoje staré krivdy z detstva, výčitky od rodičov možno už nebohých, nedorozumenia so súrodencami, boľavé krivdy od detí alebo partnera, hnev na kolegu, výčitky za svoju váhu, vzhľad, svoje zlé vlastnosti, závisť susedom, hanbu z neúspechu, obvinenia z neprávostí, častú leninosť, ranu z kritiky, prehodnocovanie životných hodnôt.  

Veľké vianočné upratovanie v dome nám vydrží pár dní – no nech niekoľko týždňov. Potom treba poriadok udržiavať, upratovanie priebežne najlepšie pravidelne opakovať. Vtedy máme doma príjemne čisto.

A ako často upratujeme v našej duši ? Máme v tom pravidelnosť alebo aspoň raz ročne ?

Na Vianoce je čistota srdca dôležitejšia ako čistota domu.

Darmo bude rozžiarený dom, keď bude tma a smútok v duši.

Na Vianoce je láskyplné srdce dôležitejšie ako plná chladnička.

Je čas byť múdry, aby sme urovnali spory. 

Jedným zo spôsobov riešenia konfliktov a sporov je mediácia – tu je môj ebook zdarma o nej

mediacia, mediatorAk chcete mať poruke základné informácie o mediácii, tu je môj ebook zdarma. Nazvala som ho “Na kávičke s Mediáciou alebo Top 7 otázok pre Mediáciu” . Pozvala som Mediáciu na kávičku, aby nám zodpovedala na 7 najčastejších otázok o nej… pridáte sa ku kávičke s Mediáciou ? Mediácia hľadá riešenie, nie vinníka !

Prajem všetkým radosť v srdci a pokoj v duši.

Zaujal vás článok ? Chcete vedieť medzi prvými, keď napíšem ďalší ? Rada vám dám vedieť na váš email. 

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať! Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov, konfliktov a sporov. Som certifikovaný mediátor + kresťanský kouč. Som autorkou e-knižky "Kľúč od konfliktu" , a napísala som pre vás aj e-knižku "Na kávičke s Mediáciou". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>
Komentáre