Prázdniny (príbeh)

Čo robia naše deti cez prázdniny ? Sú často u susedov ? Čo tam robia ? Vieme to ? Ani rodičia z príbehu to netušili…   mediacia, mediator, konfliktRodinka žila spolu ruka v ruke – deti, rodičia, stará mama ktorú volali babka. Žili spolu vzácne svorne všetky tri generácie, spolu stolovali, navzájom si pomáhali a podporovali sa. Deti rozdávali svoju čistú úprimnú radosť, veselosť a úsmev celému domu, rodičia aktívne zabezpečovali všetko potrebné okolo domu a rodiny, babka rada rozprávkami a spomienkami krátila čas vnúčatám a trpezlivo odpovedala na nekonečnú radu otázok. Vnučku zaúčala aj do ručných prác – veď kto iný ju to naučí ?!?  mediator, mediacia, konflikt

Ako babka strácala sily fyzické aj psychické,  úmerne tomu klesal aj záujem o ňu. Keď začala za stolom pri jedle rozlievať polievku, neveste dochádzala trpezlivosť s neustálym upratovaním po svokre. Raz keď sa babka snažila udržať pevne tanier v slabnúcich rukách a polievku nerozliať, tanier sa jej vyšmykol a rozbil sa.

tanier, miska, mediácia, zvládanie konfliktov

Vtedy padlo jasné rozhodnutie, že babka bude jesť mimo stola a z drevenej misky, aby nenarobila veľa škody. Rodina si na takýto spôsob stolovania časom zvykla, babka nenamietala – bola vďačná za obsah drevenej misky. Čas uberal babke sily pomaly a viditeľne, drevená miska jej padala čoraz viac, aj sa praskla. Ale vydržala toľko, pokiaľ babka jedlo čoraz menšími sústami do seba dostávala. Zdalo sa, že všetci sú spokojní.Cez prázdniny chodila rodinka pravidelne na dovolenke na chatu na Slovensku. Chodievala s nimi aj babka a rada robila práce, ktoré nevesta nerada. Tento rok sa už babka na chatu nebrala, cítila úbytok síl a príťaž pre rodinu na chate. Dohodli sa so susedkou-dôchodkyňou z paneláku, že na babku dozrie.

Na chate deti radi prázdninovali, väčšinou boli vonku, šantili, a radi chodili aj ku susedom. Rodičia sa tešili spoločnému hraniu detí, deti väčšej partii a iným možnostiam na susedovom dvore. Sused bol stolár, deti ho radi a často sledovali pri robote v dielni. Raz, keď ich susedia pozvali na kávu s čerstným slivkovým koláčom, radi pozvanie prijali – aj zistia, čo ich deti u susedov tak dlho radi robia. Kávička voňala, slivkový koláč ešte teplý, príjemná susedská prázdninová a dovolenková pohoda. Deti si v kôlni niečo z dreva stružlikali. Matka sa so záujmom pýta syna, čo to bude, keď to bude hotové. Na čom toľko so sestrou majstrujú ? Syn radostne vykríkol : „Mami, oci, pozrite – urobili sme babke novú misku, pozri ! miska, príbeh, rodina, mediáciaA teraz prekvapenie ! Robíme misky aj pre vás – aby ste mali z čoho jesť, keď budete starí a tá babkina je prasknutá ! Tu sú misky pre vás – páčia sa vám ?!? “ Matke a otcovi sa stretli pohľady nemo a dlho, a pred susedmi stáli ako obarení. Slová vlastných detí im vyrazili dych. Odvtedy babka sedela s nimi za stolom a s láskou jej pridržiavali rovnaky tanier ako mali ostatní, neskôr ju z neho krmili. Pochopili, že miesto babky je spolu s nimi pri stole.

Pekný príbeh, súhlasíte ? Kiež by všetky situácie v rodine končili tak pozitívne. Kiež by všetky susedské vzťahy boli také „kávičkové.“ Ak vznikú problémy, spory, konflikty – riešme ich najskôr mediáciou, až potom utekajme na súd.  Mediácia rieši aj rodinné spory, na ne sa špecializuje rodinná mediácia.

Mediácia hľadá riešenie, nie vinníka !
mediacia, mediator

Ak chcete mať poruke základné informácie o mediácii, tu je môj ebook zdarma. Nazvala som ho “Na kávičke s Mediáciou alebo top 7 otázok pre Mediáciu” . Pozvala som Mediáciu na kávičku, aby nám zodpovedala na 7 najčastejších otázok o nej… pridáte sa ku kávičke s Mediáciou ?

kluc od konfliku,dodkadanova, jozefa danovaAk chcete mať poruke základné informácie o konfliktoch a spôsoboch ich riešenia, tu sa píše e-kniha „Kľúč na konflikt“ – dám vám vedieť, keď bude hotová !

Zaujal vás článok ? Chcete vedieť medzi prvými, keď napíšem ďalší ? Rada vám dám vedieť na váš email. 

Dodka Danová
Je nemožné žiť bez konfliktov – je rozumné naučiť sa ich zvládať ! Baví ma pomáhať ľuďom nájsť cestu von z hádok, svárov a sporov. Som certifikovaný mediátor + kresťanský kouč. Som autorkou e-knihy "Na kávičke s Mediáciou". Ak vás zaujíma môj príbeh, tu je >>>
Komentáre
 • Dodka Danová 

  mediátor+autor blogu "Zvládanie konfliktov"

  "Je nemožné žiť bez konfliktov -

  je rozumné naučiť sa ich zvládať !"

  dodkadanova, mediacia, mediator, zvladanie konfliktov

 • Kedy sa porozprávame ?
 • Moja E-KNIHA ZDARMA o mediácii – klik na obrázok !

  dodkadanova, jozefa danova

 • Na FB som tu, pridajte sa !
 • Rubriky blogu :
 • Moje najnovšie články :
 • Kde nájdem mediátora ?

 • Kedy sa porozprávame ?
 • E-KNIHA ZDARMA „Na kávičke s Mediáciou „

  Poznáte Mediáciu ? Už ste o nej niečo počuli ? Spoznajte ju lepšie, pozvala som ju na kávičku ... Pridajte sa !

 • Na FB som tu, pridajte sa !
 • CItát na dnešný deň :